Do góry

Jak otrzymać odszkodowanie za opóźniony lot?

Pasażer ma prawo do odszkodowania za opóźniony lot, jeżeli dotrze do miejsca docelowego z co najmniej 3-godzinnym opóźnieniem w stosunku do pierwotnie przewidzianej godziny przylotu. Żeby odszkodowanie mogło zostać przyznane, opóźnienie nie może być spowodowane nadzwyczajnymi okolicznościami (tzn. takimi, które pozostają poza zakresem kontroli przewoźnika, np. strajk na lotnisku, klęska żywiołowa).

Jakie odszkodowanie przysługuje za opóźniony lot?

Kwota odszkodowania za opóźniony lot zależy od długości lotu. Przewoźnik jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania w następujących wysokościach:

  • 250 EUR dla wszystkich lotów o długości do 1.500 kilometrów;
  • 400 EUR dla wszystkich lotów wewnątrzwspólnotowych dłuższych niż 1.500 kilometrów i wszystkich innych lotów o długości od 1.500 do 3.500 kilometrów;
  • 600 EUR dla wszystkich innych lotów niż loty określone w poprzednich punktach, tj. innych niż wewnątrzwspólnotowe o długości powyżej 3.500 kilometrów.

Powyższe stawki wynikają z Rozporządzenia (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 lutego 2004 r. i mają zastosowanie do pasażerów odlatujących z lotniska znajdującego się na terenie Unii Europejskiej, a także do pasażerów przylatujących spoza terenu Unii Europejskiej, o ile linia lotnicza ma siedzibę na terenie UE.

Na przykład pasażer podróżujący opóźnionym samolotem z Nowego Jorku do Londynu może liczyć na 600 EUR odszkodowania, o ile wybrał przewoźnika, który ma siedzibę na terenie UE. Pasażer podróżujący z Krakowa do Londynu może ubiegać się o odszkodowanie w wysokości 400 EUR.

Jak zgłosić żądanie zapłaty odszkodowania do linii lotniczych?

Najszybszą odpowiedź na zgłoszenie dostaniemy, jeśli wypełnimy i wyślemy formularz udostępniany przez przewoźnika na stronie internetowej. Znalezienie odpowiedniego formularza często powoduje problemy, dla ułatwienia podajemy link do formularza na stronie linii Ryanair oraz strony kontaktowej linii Wizz Air (wypełnienie wniosku możliwe po zalogowaniu).

Na co zwrócić uwagę w reklamacji?

Oprócz dokładnego opisania zakłóceń, które wystąpiły podczas podróży (np. wskazanie rzeczywistego czasu wylotu i przylotu) warto dołączyć odpowiednie dowody, np. zdjęcia ekranów informujących o odlotach, na których widać, że nasz lot jest opóźniony, podczas gdy inne loty odbywają się bez zakłóceń. W celu usprawnienia komunikacji należy również podać dane bankowe pozwalające na wypłacenie odszkodowania (nazwa posiadacza, nr konta, IBAN). Większość przewoźników próbuje uwolnić się od odpowiedzialności wskazując, że opóźnienie wynikało z przyczyn od nich niezależnychn – np. złych warunków atmosferycznych. Zgłaszając roszczenie warto opisać zakłócenia lotu w taki sposób, aby linie lotnicze nie próbowały zwolnić się od odpowiedzialności za opóźnienie.

Co zrobić, jeśli przewoźnik odmawia wypłaty odszkodowania za opóźniony lot?

Czasami linie lotnicze odmawiają wypłaty odszkodowania, pomimo że pasażer spełnia wszelkie przesłanki aby je otrzymać. Jak skłonić linię lotniczą do wypłaty odszkodowania? Zgodnie z Rozporządzeniem (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004r., każde Państwo Członkowskie wyznacza organ odpowiedzialny za wykonywanie jego postanowień w odniesieniu do lotów z lotnisk znajdujących się na jego terytorium oraz lotów z krajów trzecich na te lotniska.

W Polsce takim organem jest Komisja Ochrony Praw Pasażera działająca przy Urzędzie Lotnictwa Cywilnego (ULC). Pasażer niezadowolony z odmowy wypłaty odszkodowania przez linię lotniczą może złożyć skargę do odpowiedniego organu. Formularz skargi wnoszonej do ULC jest dostępny także online.

Jeżeli wylot miał miejsce z lotniska znajdującego się na terenie Polski lub lot odbywał się z kraju trzeciego na lotnisko położone na terenie Polski, wówczas można zgłaszać swoje skargi do ULC. W przypadku wylotów lub przylotów z terenu Wielkiej Brytanii skargi można zgłaszać do Passenger Complaints Unit Civil Aviation Authority.

Co zrobić, jeśli przewoźnik wypłaca za niskie odszkodowanie?

Często zdarza się, że kwoty proponowanego przez linię lotniczą odszkodowania nie są wystarczające, aby pokryć rzeczywistą wartość szkody. Na przykład jeśli w związku z opóźnieniem trzeba było ponieść koszty droższego transportu z lotniska do hotelu lub zapłacić za dodatkowy nocleg. Wówczas można dochodzić dalszego odszkodowania na zasadach ogólnych – tzn. pozwać linię lotniczą przed sądem miejsca wylotu lub przylotu.

Oprócz odszkodowania pasażer ma prawo do otrzymania na lotnisku posiłków i napojów adekwatnych do czasu oczekiwania na opóźniony lot, a także do wykonania rozmowy telefonicznej na koszt linii lotniczej. Przewoźnik jest zobowiązany zapewnić pasażerowi nocleg, jeśli opóźniony lot odbywa się następnego dnia. Niestety przewoźnicy często nie informują pasażerów o ich prawach.

Warto już na lotnisku odwiedzić stoisko linii lotniczej, u której pasażer kupił bilet, aby zapytać o przysługujące prawa oraz na miejscu domagać się ich respektowania. Należy również zachować paragony za zakupione produkty, aby później móc domagać się zwrotu poniesionych kosztów.

Ile jest czasu na złożenie wniosku o odszkodowanie?

Pasażer może skutecznie domagać się odszkodowania aż do tzw. przedawnienia roszczenia. W przypadku spraw rozstrzyganych przed sądami w Polsce termin ten dla umów przewozu wynosi 1 rok od dnia wykonania umowy (tj. od dnia, w którym miał się odbyć lot). W przypadku innych krajów UE terminy te (wynikające z prawa krajowego) mogą być dłuższe. Przykładowo w Wielkiej Brytanii okres przedawnienia w takich sprawach wynosi 6 lat. Nie wystarczy jednak jedynie złożenie w tym terminie reklamacji u przewoźnika. Żeby przerwać bieg terminu przedawnienia konieczne jest wszczęcie postępowania sądowego lub administracyjnego (w przypadku odmowy dobrowolnej wypłaty należnego odszkodowania).


O autorce

Katarzyna Zagata – adwokat, specjalizuje się w prowadzeniu spraw Polaków mieszkających za granicą przed sądami w Polsce, udziela również porad prawnych on-line za pośrednictwem serwisu www.kancelaria.zagata.pl. Pomaga w uzyskiwaniu odszkodowań na drodze sądowej, ale również obsłudze biznesu, prawie rodzinnym, spadkowym i pracy.

Komentarze 14

Profil nieaktywny
Detektor
#127.11.2017, 09:10

Reklama, reklama już od rana...

Karol
Admin
Edynburg
1 432 15
Karol Edynburg 1 432 15
#227.11.2017, 09:38

Oj @Detektor, przecież lepiej wiedzieć kim jest i w czym specjalizuje się autor(ka). Sam wklejasz sporo tekstów, gdzie pierwsze co przychodzi na myśl to pytanie o źródło.

Profil nieaktywny
Detektor
#327.11.2017, 10:05

#2. Tak.Karolu. zgadzam sie..roznica tylko polega na tym, że żadna z moich wklejek czy wpisów nie jest" artykułem sponsorowanym" . Nic mi do tego, ale czy nie macie ciekawszych propozycji. (A wiem że macie) ;-)

Karol
Admin
Edynburg
1 432 15
Karol Edynburg 1 432 15
#427.11.2017, 11:13

@Detektor w świetle lawiny odwołanych lotów w tym sezonie, ciężko mi wyczuć dlaczego skreślasz powyższy tekst.

Serio myślę, że to jest fair, że piszemy kto jest autorem. Podobnie jest przecież na forum - sporo osób udziela wartościowych i bezinteresownych porad. A czy to problem, że ktoś napisze w swoim profilu czym się zajmuje? Oczywiście zgadzam się z Tobą, że może wkurzać jeśli w odpowiedzi na forumowe pytanie ktoś napisze "zadzwoń do mnie" albo wklei linka do swojej strony. Niemniej w przypadku powyższego tekstu sytuacja jest klarowna.

I jeszcze jedno - dwukrotnie wspomniałeś "artykuł sponsorowany", co mija się z prawdą. Jeśli za publikację otrzymujemy wynagrodzenie to otwarcie o tym piszemy. A przecież wiesz, że z chęcią publikujemy wartościowe treści, gdzie autorem jest specjalista. Nie widzę w tym nic dziwnego ani sprzecznego z etyką dziennikarską.

Infidel
11 278
Infidel 11 278
#527.11.2017, 11:27

Nawet jesli to reklama, to cusz z tego? To prywatny portal/firma, nie utrzymywana z naszych koncil taksuff maja pelne prawo publikowac co im sie podoba i wpuszczac kogo chca.

Profil nieaktywny
Detektor
#627.11.2017, 12:07

Jusz dopsze.. przepraszam.. -)

Karol
Admin
Edynburg
1 432 15
Karol Edynburg 1 432 15
#727.11.2017, 12:10

@Detektor - spoko, luz :)

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#827.11.2017, 18:11

Przydatne informacje, brak mi jedynie info do jakiego czasu po zdarzeniu moge sie domagac odszkodowania....?

johnny11p
19
#927.11.2017, 19:14

Nie rozumiem po co mi dowody na to, ze lot był opóźniony. To przewoźnik nie ma pojęcia co dzieje się z ich samolotami???

Karol
Admin
Edynburg
1 432 15
Karol Edynburg 1 432 15
#1027.11.2017, 19:31

@johnny11p tak to z odszkodowaniami bywa. Nikt ich automatycznie nie wypłaca.

iskierkaiwa
3
#1127.11.2017, 21:55

szkoda ze nie napisali jak dostac odszkodowanie za ukradzione rzeczy z walizki przez obsluge lotniska.

iwo
5 887
iwo 5 887
#1227.11.2017, 22:21

zglosilas/es to na lotnisku? no i zrob claima z ubezp podroznego.

Jezeli to nie jest cos co bylo zakazane w warunkach przewozu (albo nielegalne/niebezpieczne)

annx90
956
annx90 956
#1329.11.2017, 06:47

Żeby odszkodowanie mogło zostać przyznane, opóźnienie nie może być spowodowane nadzwyczajnymi okolicznościami (tzn. takimi, które pozostają poza zakresem kontroli przewoźnika, np. strajk na lotnisku, klęska żywiołowa).

Nie znam sie najwidoczniej wiec jesli ktos wie cos wiecej to powiedzcie prosze. Rozumiem ze kleska zywiolowa ale strajk?

annx90
956
annx90 956
#1429.11.2017, 06:52

Teraz przeciez kazdy zna problem jaki mialy osratnio linie Ryanair. Jeden wielki strajk. Artykuly wczesniej zamieszczane mialy pomagac pokrzywdzonym o ubieganie sie o odszkodowanie za taki wlasnie strajk. No wiec widac chyba nie mialy sensu skoro teraz nagle wystapil artykul ktory mowi ze z powodu strajkow nie nalezy sie osobie poszkodowanej nic.