Do góry

Nie wszyscy dostają od razu settled status

Od końca marca tego roku każdy imigrant z Unii Europejskiej chcący po Brexicie pozostać w Wielkiej Brytanii może zarejestrować swój pobyt w EU Settlement Scheme.

W celu zarejestrowania się niezbędny jest skan dokument tożsamości (ważny paszport, biometric residence card lub biometric residence permit). Skan dokumentu przesyła się za pomocą telefonu z Androidem lub pocztą tradycyjną. Udowodnić swój stały pobyt na terytorium Zjednoczonego Królestwa można za pomocą numeru ubezpieczenia (National Insurance Number).

W tej chwili jeden na pięciu aplikujących o przyznanie statusu osiedlenia jest proszony o przedstawienie dodatkowych dowodów poświadczających przebywanie na terenie Wielkiej Brytanii. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy automatyczny system weryfikacji (oparty na National Insurance Number) wykryje, że aplikujący nie przebywał na terenie Zjednoczonego Królestwa przez niezbędny czas.

Ciągłość rezydentury przerywa ponad sześciomiesięczna nieobecność w danym 12-miesięcznym okresie, w okresie 5 lat, które są konieczne do nabycia statusu osiedlenia.

Umowa najmu, list ze szkoły

Jeśli przerwa w zatrudnieniu bądź pobieraniu zasiłków przekracza sześć miesięcy, należy się liczyć z tym, że zostaniemy poproszeni o przesłanie dodatkowych dokumetów udowadniających pobyt.

Aby udowodnić ciągły pobyt w UK można przedstawić np.umowę najmu mieksznia lub domu, ale też wyciągi bankowe, listy z domu opieki czy organizacji charytatywnej udzielającej pomocy czy jakiegokolwiek wsparcia.

Dzieci, zwłaszcza te starsze (wg prawa unijnego ten status traci się dopiero po przekroczeniu 21 roku życia), które jeszcze nie pracowały, a składające aplikacje samodzielnie, a nie z rodzicami, mogą postarać się o list ze szkoły czy innej placówki edukacyjnej bądź organizacji państwowej/społecznej, np. list z grupy skautingowej.

Negatywna automatyczna weryfikacja przy aplikowaniu o settled status nie musi jednak zakończyć się ostateczną odmową przyznania statusu osiedlenia. W wielu przypadkach aplikujący o settled status otrzymują wówczas pre-settled status, odnoszący się do osób z krótszym niż pięcioletni pobyt w UK.

Proces aplikacyjny jest coraz dłuższy

W związku z niezaprzeczalnymi trudnościami w udokumentowaniu pobytu Home Office stopniowo liberalizuje wymagania. Katalog przykładowych dokumentów został powiększony o list od pracodawcy potwierdzający zatrudnienie, gdzie ów musi wykazać, że rzeczywiście daną osobę zatrudnia, np. podając numer z urzędu rejestrowego.

Czas rozpatrywania wniosków o settled status po fazie pilotażowej stopniowo zaczyna się wydłużać. Jest coraz bardziej zbliżony do zwykłego procesu aplikacyjnego o przyznanie stałej rezydentury, gdzie trzeba nie tylko dosyłać dodatkowe dokumenty, ale i pisać wyjaśnienia, sprostowania itp.


O autorce

Sylwia Wawrzyńczak Szymczyk – magister prawa (LLM). Posiada kwalifikacje do świadczenia usług w zakresie prawa imigracyjnego z Institute of Legal Executives (ILEX Level 6) i Office of the Immigration Services Commissioner (OISC Level 3). Specjalizuje się w sprawach deportacyjnych i apelacjach od wszystkich decyzji imigracyjnych. Doświadczenie zawodowe zdobywała kolejno w FIAS, ILAS (LLP), gdzie przez 14 lat była partnerem zarządzającym, a obecnie jest dyrektorem zarządzającym w firmie IMMIGRA LEX Legal Consortium (ILLC), która powstała z myślą o zapewnieniu Polakom dostępu do kompleksowej obsługi prawnej przez specjalistów ze wszystkich dziedzin prawa.

Komentarze 4

ChaoticBiker
3 048
ChaoticBiker 3 048
#230.07.2019, 14:45

Ja tez nie dostalem od razu. Po zaaplikowaniu musialem poczekac 2 dni.

awojtas39
403
awojtas39 403
#328.08.2019, 21:31

bezdomni ,pijacy narkomani z Londynu zostaną wysłani do Polski

w pierwszej kolejności ( zobaczyć film na Youtobe)

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#418.10.2019, 23:59

Pani adwokat /mecenas. To jest pikolenie o sixpence. Pieprzyc duperele to oni potrafia, Pani tez? Mialo byc krotko i zwiezle! Dupa jas, jaja se robia, a nie settle status