Swoje propozycje na przyhamowanie imigracji Tony Blair przedstawił w niedzielnym wydaniu dziennika The Times. Gazeta prezentuje też raport o migracji, który został przygotowany przez Instytut na rzecz Globalnej Zmiany, którego fundatorem jest zresztą były szef labourzystowskiego rządu.
Zgodnie z przedstawionymi propozycjami nowi imigranci z UE powinni być zobowiązani do rejestracji w momencie przyjazdu, co pozwoliłoby Wielkiej Brytanii zyskać kontrolę nad procesem migracyjnym i zapewniłoby zobycie danych na temat liczby obcokrajowców. Jednocześnie warunkiem wymaganym do uzyskania zgody na długoterminowy przyjazd powinna być potwierdzona przez pracodawcę oferta pracy.
Jak zaznaczono, osoby, które nie wypełniłyby obowiązku rejestracji, nie mogłyby wynajmować mieszkań, otworzyć konta w banku, ani ubiegać się o zasiłki. Według raportu, bezrobotni obywatele UE powinni mieć również ograniczony dostęp do służby zdrowia.
„Czasy były inne”
Raport sugeruje, żeby premier Theresa May powołała się w rozmowach z Unią o Brexicie na prawo do uruchamiania tzw. hamulca migracyjnego, to znaczy tymczasowego zawieszenia swobody przepływu osób w momencie, kiedy system świadczeń społecznych jest nadmiernie obciążony przez imigrantów.
W 2004 roku, kiedy państwa Europy Wschodniej dołączyły do Unii Europejskiej, mój rząd nie zastosował okresów przejściowych, które opóźniłyby swobodę do (podjęcia) pracy aż do 2011 roku. Nasza gospodarka była wówczas silna i potrzebowaliśmy pracowników. (…) Wtedy jednak czasy były inne (…), a inteligentna polityka musi zwracać uwagę na takie zmiany
– napisał Blair w swoim komentarzu.
Jego zdaniem obawy wyborców, którzy głosowali za Brexitem, dotyczące m.in. integracji kulturowej oraz wywierania presji na płace, nie mogą być ignorowane. Były premier powtórzył jednocześnie, że sprzeciwia się wyjściu UK z Unii.
Owszem, Zjednoczone Królestwo wpłaca co roku do unijnego budżetu około 8 mld funtów netto, podobnie jak Francja, a Niemcy jeszcze więcej. Ale pamiętajmy, że roczna wartość wymiany handlowej z samą tylko Polską wzrosła od 2004 roku z niecałych 4 mld funtów do ponad 13 mld funtów obecnie
– zauważa Tony Blair.
Przed wejściem Polski do UE w 2004 roku w UK mieszkało 69 tys. polskich obywateli. Na koniec rządów Blaira w 2007 roku było już ich blisko 400 tys. Według najnowszych danych za 2016 rok, Polaków jest już na Wyspach ponad milion i stanowią naliczniejszą nację po Brytyjczykach.
Komentarze 11
Jego zdaniem obawy wyborców, którzy głosowali za Brexitem, dotyczące m.in. integracji kulturowej ... nie moga byc ignorowane
no to niezla komedia juz jest w tej EUROPIE
wszyscy wasi ISLAMSCY przyjaciele kulturowo pasuja do was niesamowicie ... a jak sie pieknie integruja cud miod malina
zrzygac sie idzie jak sie slucha czyta i patrzy
na tych zku r wiale pragmatycznych brytyjskich klamcow
Bies, Blair w tym samym wywiadzie powiedzial ze dla niego jednak wiekszym problemem jest emigracja spoza Unii Europejskiej.
A ten Pan czemu jeszcze za zbrodnie wojenne nie odsiaduje?
@bies - czytaj ze zrozumieniem i myśl!
Nie ignorowanie obaw może być wyrażone w wieloraki sposób nie tylko przez zablokowanie imigracji z UE i ewentualne nie blokowanie imigracji z poza Unii. Np. skoro pojawiły się takie obawy to trza by się zastanowić, dlaczego? I, czy są uzasadnione? I następnie podjąć odpowiednie kroki. Jeśli uzasadnione - blokować imigrację. Jeśli nie, edukować społeczeństwo. To tak w wielki uproszczeniu.
Tak, jak z krzyczącym dzieckiem w markecie na widok słodyczy. Z jakiegoś powodu to robi. Nie ignorowanie może polegać właśnie na poznaniu tego powodu. Niekoniecznie daniu lizaka dzieciakowi. Dzieciak może krzyczeć nie dlatego, że strasznie chce TEGO lizaka, a dlatego że jest zwyczajnie głodny.
I teraz zadanie dla Ciebie, na myślenie i poszukiwanie informacji: jakie jeszcze są możliwości nie ignorowania opinii społecznej?
@runfree
przeczytalem twoja wypowiedz ze zrozumieniem
ale co o tym mam myslec ... to ciezko zeby mi sie przez gardlo przecisnelo ;)
ciesze sie ze wyciagneles ... badz wyciagnelas ze szuflady swoj
"doktorat" z psychologii czy tam tez innej pokrewnej dziedziny
i odpalilas "rakiete"
a w nawiazaniu do moich mysli ... kiedy czytam wypowiedzi tak
"niezwykle ciekawe" jak twoja to mysli cisna mi sie jedne tylko
i sa to TE z gatunku MYSLOZBRODNI ;)