Do góry

Gdy dziecko trafia do Polski bez zgody jednego z rodziców

Okres wakacyjny to czas kiedy szczególnie często dochodzi do tzw. uprowadzenia dziecka za granicę (tj. wywiezienia dziecka z miejsca jego zamieszkania do innego kraju najczęściej przez jednego z rodziców bez zgody i wiedzy drugiego z nich).

Jeśli obojgu rodzicom przysługuje władza rodzicielska, to żaden z nich nie może bez uzyskania zgody drugiego wyjechać z dzieckiem z Wielkiej Brytanii do Polski na stałe.

Właściwą reakcją rodzica, który nie zgadził się na wyjazd dziecka z UK do Polski (lub w ogóle o takich planach nie wiedział) jest wniesienie do właściwego Sądu Okręgowego w Polsce wniosku o powrót dziecka.

Konwencja Haska

Wnioskodawca musi wykazać w tym postępowaniu, że dziecko zostało uprowadzone z kraju stałego pobytu, czyli np. z Wielkiej Brytanii. W tym celu przedstawia się np. zaświadczenia z przedszkola, szkoły, od lekarza, do których uczęszczało dziecko przed uprowadzeniem. Kolejną przesłanką, którą musi wykazać wnioskodawca jest naruszenie jego prawa do opieki nad dzieckiem, które było wykonywane lub byłoby wykonywane gdyby nie nastąpiło bezprawne uprowadzenie.

Zarówno Polska, jak i Wielka Brytania są stronami Konwencji haskiej dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę. Na jej podstawie można się domagać powrotu dziecka, które nie ukończyło 16 lat jeśli nie upłynął rok od momentu uprowadzenia dziecka do złożenia wniosku o jego powrót.

Opieka nad dzieckiem nie wystarczy

Zgodnie z orzecznictwem sądów polskich nawet jeśli dziecko przyzwyczaiło się do mieszkania w Polsce, a rodzic, który porwał małoletniego dobrze wywiązuje się ze swoich obowiązków i nie zaniedbuje dziecka, nie stanowi to przesłanki do odmowy zarządzenia powrotu dziecka do kraju, z którego zostało uprowadzone.

W postępowaniach dotyczącym powrotu dziecka duże znaczenie ma sprawne działanie i zgłaszanie odpowiednich wniosków dowodowych. Często po przeprowadzce do Polski rodzic, który uprowadził dziecko wszczyna postępowania o alimenty lub rozwód. Sprawy te powinny zostać zawieszone do czasu rozstrzygnięcia wniosku złożonego w trybie Konwencji haskiej. Oczywiście należy w tym celu złożyć odpowiednie wnioski i nie wdawać się w spór (tj. podnosić zarzut braku jurysdykcji sądu).

Osoba składająca wniosek o powrót dziecka nie musi działać sama. Może korzystać z pomocy adwokata, który będzie czuwał nad prawidłowym przebiegiem postępowania. Ważne aby jak najszybciej zgłosić się po pomoc. Należy pamiętać, że alienacja rodzicielska jest niezgodna z dobrem dziecka i stanowi formę przemocy psychicznej.

Czytaj na Emito.net:

Koniec związku. Jak zadbać o kontakty z dzieckiem w Polsce?

Jak przeprowadzić rozwód w Polsce mieszkając w UK?

Komentarze 2

maya2002
5 594
maya2002 5 594
#119.06.2023, 23:35

ciesze sie, ze mnie temat nie dotyczy

Negocjator
7 841 9
Negocjator 7 841 9
#221.06.2023, 08:46

Zawsze może zacząć. To że możesz już podróżować bez opieki nie oznacza, ze ci nikt potomstwa nie porwie.