Do góry

Prąd i gaz

Po wprowadzeniu się do nowego mieszkania, skontaktuj się z dostawcą gazu i elektryczności w celu zaktualizowania danych o nowym użytkowniku i spisania aktualnego stanu licznika. Możesz też zmienić firmę – oferta brytyjskich dostawców jest szeroka.

  • Dostawcy prądu i gazu
  • Zmiana dostawcy
  • Jak opłacić rachunki za prąd i gaz
  • Dalsze informacje i porady
  • Dostawcy prądu i gazu

    W Wielkiej Brytanii działa ponad 18 spółek zajmujących się dostawą prądu i gazu. Większość z nich dostarcza oba źródła energii jednocześnie (tzw. dual fuel), choć istnieją także spółki zajmujące się wyłącznie dostawą energii elektrycznej.

    Na stronie www.electricity-guide.org.uk znajdziesz listę brytyjskich dostawców energii elektrycznej i gazu wraz z logo linkującym do strony internetowej każdego z nich.

    Opłaty za prąd i gaz różnią się w zależności od firmy. Warto porównywać ceny i usługi świadczone przez różnych dostawców, by wybrać najkorzystniejszą ofertę. Możesz skorzystać ze strony www.consumerfocus.org.uk w celu porównania ofert (zakładka Finding the right deal for you).

    Zmiana dostawcy

    Wynajmujący i właściciele mieszkań mogą w każdej chwili dowolnie zmieniać dostawców. Można zdecydować się na jedną firmę dostarczającą gaz i innego dostawcę elektryczności – albo jednego dla obu.

    Zanim zdecydujesz się na danego dostawcę, dowiedz się:

    • w jaki sposób będą naliczane opłaty za gaz i prąd;
    • czy są jakieś dodatkowe/ukryte koszty;
    • jakie są sposoby płatności;
    • jakie dodatkowe usługi świadczy dostawca (np. odnośnie napraw, czy pomocy dla starszych lub niepełnosprawnych);
    • jaka jest polityka dostawcy np. w kwestii zadłużeń lub przerw w dostawie prądu czy gazu.

    Skontaktuj się zarówno z dotychczasowym, jak i z wybranym dostawcą. Prawdopodobnie obie strony będą chciały odnotować stan licznika w dniu zerwania/rozpoczęcia współpracy. Cały proces zmiany dostawcy może potrwać około 6 tygodni.

    Pamiętaj, że aby zmienić dostawcę, musisz mieć uregulowane wszystkie dotychczasowe płatności.

    Jak opłacić rachunki za prąd i gaz

    Forma opłat zależy od rodzaju licznika, jaki jest zainstalowany w wynajmowanym lokalu. Dwa najczęściej spotykane to:

    • licznik zwykły (tzw. credit/quarterly meter) – gdzie korzystasz z energii, płacisz później i
    • licznik opłacany z góry (prepayment meter) – gdzie płacisz za energię z góry.

    W przypadku liczników zwykłych opłaty są z reguły niższe, niż w przypadku licznika opłacanego z góry. Rachunek przychodzi pocztą pod wskazany adres raz na miesiąc lub kwartał. Płatności można dokonywać na różne sposoby – w banku, czekiem na poczcie bądź poprzez polecenie zapłaty – tzw. direct debit. Direct debit, który polega na tym, że z Twojego konta w banku potrącana jest określona suma, to często najtańsza forma.

    Licznik opłacany z góry jest zwykle bezgotówkowy. Płaci się najczęściej kluczem lub kartą. Jeśli nie naładujesz karty lub klucza, możesz zostać pozbawiony energii (choć zwykle można pobierać energię na kredyt przez dzień czy dwa).

    Twoje mieszkanie może być także wyposażone w oba liczniki. Musisz wtedy poinformować dostawcę o tym, jakiej formy opłat chcesz używać za pomocą specjalnego formularza.

    Jeśli za energię płacisz właścicielowi wynajmowanego lokum, może on pobierać od Ciebie maksymalnie tylko tyle, ile sam płaci, plus VAT. Właściciel może również domagać się od Ciebie zwrotu nakładanej przez dostawcę opłaty stałej, dzieląc ją pomiędzy wynajmującymi proporcjonalnie do ich poziomu zużycia energii.

    Dalsze informacje i porady

    Regulatorem i organem ochrony konkurencji na rynku energii elektrycznej i przemysłu przetwórczego gazu w Anglii, Walii i Szkocji, a także urzędem wydającym koncesje dostawcom, jest Office of Gas and Electricity Markets (Ofgem).

    Wiele przydatnych informacji dostarcza Consumer Focus, odpowiedzialny za ochronę praw klientów dostawców gazu i elektryczności. Odwiedź stronę www.consumerfocus.org.uk.

    W razie pytań dotyczących zmiany dostawcy, bądź w przypadku jakichkolwiek problemów związanych z dostawcą, możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy doradców z Consumer Direct, tel.: 0845 404 05 06.

    Skargi związane np. z rachunkami czy jakością usługi dostawcy są rozpatrywane przez Energy Ombudsman. Tel: 0845 055 07 60 lub 0192 553 02 63, e-mail: [email protected]. Zanim jednak zgłosisz się do rzecznika, spróbuj rozwiązać problem bezpośrednio z dostawcą.