Serwisy tematyczne
Strona głównaPoradnikiZasiłki i zapomogiCiąża i rodzicielstwo › Zasiłek na dziecko (Child Benefit)

Zasiłek na dziecko (Child Benefit)

Ostatnie uaktualnienie sekcji: 15/02/2016
 

Child Benefit to wolne od podatku świadczenie dla osób mieszkających w Wielkiej Brytanii i mających na wychowaniu potomstwo. W odróżnieniu od Child Tax Credit – zasiłek ten przyznawany jest niezależnie od wysokości dochodów, a jego miesięczna stawka jest stała.

Komu przysługuje Child Benefit?

O zasiłek Child Benefit możesz się ubiegać, jeśli Twoim stałym miejscem pobytu jest Wielka Brytania i dodatkowo spełniasz jeden z poniższych warunków:

 • wychowujesz dziecko w wieku poniżej 16 lat;
 • wychowujesz dziecko w wieku 16-19 lat, uczące się w szkole, która uprawnia do pobierania zasiłku;
 • wychowujesz dziecko w wieku 16-17 lat, które właśnie skończyło edukację i jest zarejestrowane, jako poszukujące pracy lub szkoleń, dalszej edukacji. Takie dziecko zarejestrowane powinno być w odpowiednim urzędzie: Connexions, Ministry of Defence, Department for Employment and Learning (w Północnej Irlandii), Education and Library Board (w Północnej Irlandii).

Nie musisz być rodzicem dziecka by otrzymywać Child Benefit, możesz być np. opiekunem prawnym.

Polacy nie podlegają w przypadku tego świadczenia żadnym ograniczeniom związanym z okresem przejściowym; możesz wnioskować o Child Benefit zaraz po przyjeździe do Zjednoczonego Królestwa.

Jeśli wciąż masz wątpliwości, czy przysługuje Ci Child Benefit, skorzystaj z pomocy doradcy HM Revenue & Customs (HMRC) dzwoniąc na numer infolinii Child Benefit Helpline: 0845 302 14 44 (0845 603 20 00 w Irlandii Północnej), czynnej codziennie oprócz świąt w godzinach 8:00-20:00.

Ostatnie uaktualnienie tematu: 02/05/2011
Zasiłek na dziecko, które jest w Polsce

Mieszkając w Wielkiej Brytanii możesz się starać o Child Benefit także wtedy, gdy dziecko nie mieszka z Tobą, tylko z kimś innym – nawet jeśli pozostaje w Polsce. W takiej sytuacji zasiłek będzie Ci przysługiwał pod warunkiem, że to Ty łożysz na wychowanie dziecka, a suma jaką na to przeznaczasz jest co najmniej równa kwocie zasiłku. Dodatkowo, osoba opiekująca się dzieckiem nie może pobierać zasiłku rodzinnego w Polsce.

Ostatnie uaktualnienie tematu: 22/09/2009
Jak się ubiegać o Child Benefit

Aby się ubiegać o Child Benefit, wypełnij formularz CH2 (12 stron PDF, 73 KB, en) i wyślij go wraz ze świadectwem urodzenia dziecka lub certyfikatem adopcyjnym (wymagane są oryginały dokumentów) na adres:

Child Benefit Office (Washington)
Freepost
NEA 10463, PO Box 133
Washington, NE38 7BR

Jeśli mieszkasz w Irlandii Północnej i tam chcesz aplikować o zasiłek, wyślij dokumenty na adres:

Child Benefit Office
Windsor House
9 - 15 Bedford Street
Belfast, BT2 7UW

Matki, które rodzą w Wielkiej Brytanii, otrzymują formularz w szpitalu. O przysłanie aplikacji do wypełnienia można też poprosić dzwoniąc pod numer Child Benefit Helpline.

Do wypełnienia aplikacji będą Ci potrzebne m.in.:

Jeśli masz problemy z wypełnieniem formularza, zajrzyj do ulotki informacyjnej opracowanej przez HMRC:
Claiming Child Benefit - notes and calim form (24 stron PDF, 94 KB, en). Możesz też zwrócić się po bezpłatną pomoc doradcy Child Benefit Helpline.

Aplikację najlepiej wysłać od razu kiedy zaczniesz kwalifikować się do zasiłku – gdy urodzi Ci się dziecko i je zarejestrujesz, gdy dziecko dołączy do rodziny i formalnie zaczynie życie z Tobą pod jednym dachem lub gdy zaczniesz łożyć na dziecko, gdy nie mieszka ono z Tobą. Refundacja może być przyznana tylko na 3 miesiące wstecz od daty przyznania świadczenia.

Jeśli zasiłek nie zostanie przyznany, masz prawo odwołać się od decyzji urzędu w ciągu miesiąca.

Wpłaty wpływają bezpośrednio na konto beneficjenta (konto bankowe, konto oszczędnościowej kasy mieszkaniowej lub konto karty pocztowej) zwykle co cztery tygodnie. Jeśli jesteś samotnym rodzicem lub wykazujesz niskie dochody (pobierasz Income Support, Jobseeker’s Allowance lub Employment and Support Allowance), możesz się ubiegać o cotygodniowe przelewy.

Ostatnie uaktualnienie tematu: 23/02/2011
Wysokość zasiłku

Całkowita wysokość świadczenia zależy od ilości dzieci, na które jest on przyznany i obowiązującej w danym roku stawki benefitu. Od kwietnia 2011 ustalona na 3 lata wysokość świadczenia wynosi:

 • £20,70 tygodniowo (stawka obowiązująca na rok podatkowy 2015-2016) – na najstarsze lub jedyne dziecko;
 • £13,70 tygodniowo (stawka obowiązująca na rok podatkowy 2015-2016) – na każde następne dziecko;

Jeśli opiekujesz się dzieckiem które straciło rodziców (bądź, w niektórych sytuacjach, jednego z rodziców), możesz się starać o tzw. Guardian’s Allowance – jest to dodatek do Child Benefit w wysokości £16,55 tygodniowo na każde dziecko.

W pewnych okolicznościach rodzice samotnie wychowujący dziecko mogą dostać wyższe stawki (tzw. Child Benefit Lone Parent). Dotyczy to głównie osób, które otrzymywały Child Benefit jeszcze przed 5 lipca 1998 r. Pytaj o szczegóły na infolinii Child Benefit Helpline.

Ostatnie uaktualnienie tematu: 15/02/2016
Jeśli Twoja sytuacja ulegnie zmianie

Pobierając zasiłek Child Benefit jesteś zobowiązany poinformować HMRC (Child Benefit Office) o wszelkich nowych okolicznościach, jakie mogą mieć wpływ na jego wysokość tak szybko, jak to możliwe. Do takich zdarzeń należą m.in.

 • zmiana stanu cywilnego;
 • narodziny lub śmierć dziecka;
 • wzięcie dziecka pod opiekę;
 • zaprzestanie dopłacania do kosztów utrzymania dziecka;
 • zakończenie lub rozpoczęcie edukacji dziecka;
 • wyjazd poza Wielką Brytanię;
 • zmiana adresu;
 • zmiana danych konta bankowego.

Wyjazd poza granice Zjednoczonego Królestwa na mniej niż 52 tygodnie traktowany jest jako tymczasowy. W przypadku takiego wyjazdu świadczenie Child Benefit będzie kontynuowane przez pierwszych 8 tygodni (12 tygodni, jeśli Twoja nieobecność wiąże się z chorobą lub śmiercią kogoś bliskiego).

Informację o zmianie okoliczności można przekazać na kilka sposobów:

 • kontaktując się telefonicznie z Child Benefit Office: 0845 300 39 00 (+44 161 210 30 86 jeśli dzwonisz z zagranicy);
 • wysyłając odpowiedni formularz online na stronie HMRC - Powiadomienie o zmienie okoliczności;
 • wysyłając list na podany wyżej adres Child Benefit Office.

Jeśli nie poinformujesz o zmianach, które mogłyby wpłynąć na zmniejszenie kwoty zasiłku, będziesz zmuszony do zwrotu nadpłaty.

Ostatnie uaktualnienie tematu: 22/09/2009
Child Trust Fund

Osoby pobierające Child Benefit na dzieci urodzone po 31 sierpnia 2002 r. ale przed 3 stycznia 2011 r. dostaną od rządu voucher umożliwiający uruchomienie konta oszczędnościowo-inwestycyjnego Child Trust Fund (CTF). Pieniądze zgromadzone na takim rachunku należą tylko i wyłącznie do dziecka i tylko ono w momencie ukończenia 18 roku życia może je podjąć. Do tego momentu ani Ty, ani Twoje dziecko nie będzie musiało płacić z tego tytułu podatku dochodowego. Na początek rząd przyznaje dziecku na konto 50 lub 250 funtów (w zależności od daty narodzin) lub o 100% więcej dla dzieci z rodzin o niskim dochodzie. Czytaj więcej na ten temat w poradniku Dziecięcy Fundusz Powierniczy (Child Trust Fund).

Dzieci urodzone 3 stycznia 2011 lub po tej dacie, nie kwalifikują się do tego funduszu.

Ostatnie uaktualnienie tematu: 24/02/2011
Dalsze informacje i porady

Wszelkie informacje na temat zasiłku Child Benefit znajdziesz na stronie urzędu podatkowego HM Revenue & Customs: Child Benefit.

Po dalszą pomoc i porady najlepiej zwrócić się bezpośrednio do urzędu HMRC. Skorzystaj z infolinii Child Benefit Helpline: 0845 302 14 44 (0845 603 20 00 w Irlandii Płn.), czynnej codziennie (oprócz świąt) od 8:00 do 20:00. Dla osób mających problemy ze słuchem lub mową uruchomiono telefon tekstowy: 0845 302 14 74 (0845 607 60 78 w Irlandii Płn.). Z zagranicy należy dzwonić na numer +44 161 210 30 86.

Możesz też wysłać zapytanie online na stronie HMRC: Ask a question online.

Ostatnie uaktualnienie tematu: 04/10/2012
Fora dyskusyjne
Podyskutuj z innymi użytkownikami na forach Grup użytkowników w kategorii Rodzina i Dziecko.
Polecane artykuły:
Socjal zamiast pracy Socjal zamiast pracy

2,6 miliona Brytyjczyków pobiera Incapacity Benefit.50

Kurs funta może nadal spadać Kurs funta może nadal spadać

Wcześniejsze od oczekiwań uformowanie rządu przez konserwatystów pozwoliło zatrzymać osłabianie funta. Sytuacja UK jest jednak daleka od stabilnej.4

8 nawyków, które pomogą zaoszczędzić 8 nawyków, które pomogą zaoszczędzić

Każdy ma inne finansowe cele – jeden chce kupić dom, a drugi rower. W jednym i drugim przypadku pomocna jest umiejętność oszczędzania. A to wydaje się łatwiejsze, jeśli opanujesz te 8 metod.17

Odzyskać £3000 z banku? O co w tym chodzi? Odzyskać £3000 z banku? O co w tym chodzi?

Konta PBA to płatne konta bankowe, do których założenia często za których założenie automatycznie dostajemy pewne dodatkowe korzyści, takie jak np. ubezpieczenia od drobnych usterek, straty telefonu, czy assistance samochodu. Problem w tym, że nie wszyscy17

Ubezpieczenie na życie w UK – na jak długo się ubezpieczyć? Ubezpieczenie na życie w UK – na jak długo się ubezpieczyć?

Ubezpieczenie na życie - wybór konkretnej spośród opcji dostępnych na rynku, jest decyzją, którą warto przemyśleć17

 
© 2016 Emito.net
O nas Reklama Kontakt Partnerzy Wytyczne dla społeczności Prywatność Regulamin
Information in English: About Advertise Post a free classified ad Contact