Do góry

Akademiki

W przypadku, gdy starasz się o zakwaterowanie jako student, masz możliwość ubiegania się o miejsce w akademiku. Gdy tylko uzyskasz potwierdzenie przyjęcia na studia, skontaktuj się z sekretariatem w celu uzyskania szczegółowych informacji.

  • Standard akademików
  • Zalety akademików
  • Wady akademików
  • Umowa najmu
  • Kodeks postępowania
  • Alternatywne zakwaterowanie
  • Dodatkowe informacje i porady
  • Standard akademików

    Standard akademików w Wielkiej Brytanii zwykle jest bardzo dobry, choć oferty różnią się – w zależności od uczelni. Większość oferuje studentom własny pokój i dzieloną z innymi lokatorami kuchnię oraz łazienkę. Niektóre akademiki posiadają własne biblioteki oraz stołówki. Ceny pokoi zwykle obejmują już opłaty za media. Opłaty za akademiki mogą różnić się w zależności od lokalizacji i komfortu.

    Aby poznać szczegóły oferty swojej uczelni dotyczącej zakwaterowania, poproś w sekretariacie o prospekt albo poszukaj informacji na stronie internetowej szkoły. Wykaz wszystkich szkół wyższych wraz z adresami stron internetowych znajdziesz na stronie UCAS:
    www.ucas.com/stu.... Informacje o zakwaterowaniu najczęściej są w zakładkach ''Accomodation''.

    Jeżeli już zdecydujesz się na akademik, jak najszybciej wypełnij i wyślij wymagane formularze zgłoszeniowe, ponieważ liczba chętnych często przewyższa liczbę dostępnych miejsc.

    Zalety akademików

    Zaletami akademików są:

    • możliwość integracji z innymi studentami,
    • dobre warunki nauki,
    • bezpieczeństwo,
    • dobra lokalizacja (blisko uczelni lub z wygodnym dojazdem).

    Wady akademików

    Wadami akademików są często:

    • niewielkie pokoje,
    • stosunkowo wysokie ceny,
    • restrykcje (cisza nocna, zakaz palenia itp.).

    Umowa najmu

    Zanim wprowadzisz się do akademika, powinieneś otrzymać umowę, wyjaśniającą Twoje prawa i obowiązki. Zazwyczaj mieszkańcy akademików mają status ''lokatorów z podstawową ochroną'' (occupier with basic protection), co oznacza, że dość łatwo mogą zostać eksmitowani, ale mają prawo do czterotygodniowego okresu wypowiedzenia. Więcej informacji na temat praw lokatorów z podstawową ochroną znajdziesz na stronie organizacji Shelter w zakładce Occupier with basic protection.

    Zapoznaj się dokładnie z postanowieniami umowy zanim ją podpiszesz, upewnij się, że wszystko rozumiesz.

    Kodeks postępowania

    Większość właścicieli akademików (zarówno uczelnie, jak i prywatni właściciele), podpisała kodeks postępowania (a code of practice), który określa standardy, jakie powinny spełniać akademiki. Kodeks taki zawiera także procedury składania skarg w razie jakichś problemów.

    W Wielkiej Brytanii funkcjonują 3 kody postępowania zatwierdzone przez tutejszy rząd:

    • The Universities UK Code of Practice for University Managed Student Accommodation;
    • The Accreditation Network UK Code of Practice for Student Accommodation Managed by Higher Education Establishments (HEE's);
    • The Accreditation Network UK Code of Practice for Student Accommodation Managed by Undertakings Subject to HMO Licensing (prywatni dostawcy kwater studenckich).

    Szczegóły dotyczące ich zawartości a także listę uczelni, które podpisały kodeks znajdziesz na stronie www.universitiesuk.ac.uk/Pol....

    Przydatne informacje zawiera także serwis We've got the code: www.uukcode.info.

    Alternatywne zakwaterowanie

    Z uwagi na wymienione wady, wielu studentów w ogóle nie ubiega się o miejsca w akademikach wybierając dzielenie mieszkania wynajmowanego prywatnie. Ta opcja okazuje się zwykle tańsza i wygodniejsza, ale należy wziąć pod uwagę, że zasady związane z dzieleniem mieszkania nie są tak restrykcyjnie przestrzegane, jak w przypadku akademików, co może niejednokrotnie prowadzić do konfliktów ze współlokatorami. Poza tym, wynajmując mieszkanie musisz liczyć się także z oddzielnym regulowaniem rachunków za media.

    Dodatkowe informacje i porady

    Cennych informacji związanych z zakwaterowaniem – w tym wskazówek dla studentów – dostarcza organizacja Shelter na stronach:

    Informacje pomocne w znalezieniu zakwaterowania dla studentów zawierają również serwisy:

    Organizacja Shelter oferuje niezależne, bezpłatne porady mieszkaniowe w całej Wielkiej Brytanii. Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie www.shelter.org.uk/get_advice by znaleźć biuro Shelter w swojej okolicy bądź skorzystaj z darmowej infolinii pod numerem tel.: 0808 800 44 44 (pn.-pt. w godz. 9:00-17:00).

    Bezpłatnej, fachowej informacji i porady możesz zasięgnąć także w lokalnym Biurze Porad Obywatelskich (Citizens Advice Bureau), które możesz odszukać za pomocą strony www.citizensadvice.org.uk/cab....