Do góry

Jak sprawdzić, czy zapłaciliśmy właściwy podatek w UK

Ustalenie właściwej wysokości podatku jest tak łatwe, że warto to zrobić w każdych okolicznościach. Jeżeli jednak pracowaliśmy dla jednego pracodawcy przez cały rok podatkowy (czyli od 6 kwietnia 2017 r. do 5 kwietnia 2018 r.), to najprawdopodobniej zapłaciliśmy poprawny podatek.

Jeśli jednak zmienialiśmy pracę w trakcie roku podatkowego, pracowaliśmy w dwóch miejscach, mieliśmy przerwy w zatrudnieniu, albo w trakcie roku podatkowego wyjeżdżaliśmy za granicę lub wracaliśmy do UK, to jest duża szansa, że podatki zostały źle odprowadzone.

Aby zrozumieć skąd pojawiają się te błędy, musimy wiedzieć, w jaki sposób pracodawcy potrącają podatki swoim pracownikom.

Kwota wolna od podatku

Większość osób prawdopodobnie wie o dużej kwocie wolnej od podatku w UK, tzw. Personal Allowance. W tym roku podatkowym jest to £11,850, w ubiegłym natomiast £11,500. Personal Allowance jest to kwota, którą możemy zarobić w każdym roku bez płacenia podatku dochodowego. Czy oznacza to, że przez kilka pierwszych miesięcy pracy w ogóle nie płacimy podatków? Niezupełnie. Pracodawcy robią proste wyliczenie, biorą pod uwagę nasze zarobki oraz wysokość Personal Allowance i na tej podstawie potrącają podatek już od pierwszego miesiąca.

Spróbujmy zobrazować to na prostym przykładzie. Załóżmy, że sytuacja dotyczy ubiegłego roku podatkowego z Personal Allowance na poziomie £11,500 i że ktoś zarabia w danym roku £20,000. Oto jak pracodawcy naliczają i odprowadzają podatek:

Na początku od kwoty £20,000 odejmują personal allowance £11,500. Zostaje im £8,500, kwota do opodatkowania.

Podatek dochodowy dla tego progu podatkowego w Anglii w 2017 r. wynosi 20 proc., czyli £8,500 x 20 proc. = £1,700 (jest to kwota, którą powinniśmy zapłacić w ciągu roku).

W ostatnim kroku kwota rocznego podatku £1,700 zostaje podzielona przez liczbę miesięcy roku. Czyli £1,700 / 12 = £142. W tym momencie pracodawca, wie, że co miesiąc powinien odprowadzić £142.

Przerwy w zatrudnieniu

Jak wspomniałem, wyliczenie to jest poprawne, jeśli pracujemy w jednym miejscu przez cały rok podatkowy. Zobaczmy jednak co stanie się, jeżeli ktoś po 8 miesiącach pracy, wróci do Polski w trakcie roku podatkowego:

Pracodawca odprowadzi podatek 8 x £142 = £1,136.

Ale pracownik przerywając pracę, zarobił £13,333.

Jeśli od tej kwoty odliczymy Personal Allowance, to otrzymamy: £13,333 – £11,500 = £1833.

Poprawny podatek to 20 proc. z kwoty £1833, czyli £367. Natomiast pracodawca odprowadził aż £1,136. Różnica wynosi £769.

Podobnych scenariuszy może być więcej i biorąc pod uwagę fakt, jak łatwo sprawdzić, czy zapłaciliśmy właściwy podatek, zdecydowanie warto to zrobić.

Jak sprawdzić, czy zapłaciliśmy właściwy podatek dochodowy UK

Rząd umożliwia takie sprawdzenie na stronie internetowej Check how much Income Tax you paid last year. Jest to bardzo dobry sposób dla tych, którzy mają dostęp do Government Gateway, czyli rządowego serwisu pozwalającego na regulowanie spraw urzędowych online. Założenie Government Gateway wymaga podania imienia, nazwiska, daty urodzenia, numeru NI oraz adresu email. Ponieważ nie wszyscy mają tam konto, poniżej szczegółowo opiszę drugi sposób na sprawdzenie, czy zapłaciliśmy właściwe podatki.

Krok 1 – znajdź P60 End of Year Certificate i sprawdź zarobki i odprowadzony podatek

Aby zrobić podstawowe wyliczenie musimy mieć pewne dane. Na certyfikacie P60, który pracownicy otrzymują w kwietniu i maju, są wszystkie dane, których potrzebujemy. Znajdźmy certyfikat i sprawdźmy, ile zarobiliśmy i ile odprowadzono podatku. Informacje te zawarte są w sekcji Pay and Income Tax details (poniżej zaznaczone na zielono):

Osoby, które odeszły z pracy mogą sprawdzić te dane w formularzu P45.

Osoby, które pracowały w kilku miejscach i mają kilka różnych certyfikatów, powinny zsumować wszystkie zarobki i zsumować wszystkie odprowadzone podatki. Artykuł ten dotyczy podatku dochodowego, więc informacje dotyczące National Insurance contributions powinniśmy zupełnie pominąć.

Krok 2 – użycie kalkulatora podatków

W kroku drugim odwiedzamy kalkulator podatków i wpisujemy zwoje zarobki. Osobiście korzystam i polecam dwa dobre katlulatory podatków w UK: MSE tax calculator i HRMC tax calculator.

Odwiedzamy jedną z tych dwóch stron internetowych i wpisujemy nasze zarobki (w kalkulatorze HTMC podajemy również zapłacony podatek). Pamiętajmy, aby zaznaczyć właściwy rok podatkowy – jeśli się pomylimy, uzyskane dane nie będą poprawne.

Kalkulator pokaże nam poprawną kwotę podatku dochodowego, którą powinniśmy zapłacić. Poprawną kwotę podatku porównujemy z tą z dokumentu P60. Jeżeli kwota z dokumentu P60 jest wyższa, niż ta z kalkulatora, to wiemy już, że zapłaciliśmy za duży podatek i możemy ubiegać się o jego zwrot. Jak uzyskać zwrot nadpłaconego podatku w UK

Jeżeli urząd skarbowy odkryje sam, że zapłaciliśmy za dużo, otrzymamy bez naszej interwencji powiadomienie, dokument P800, i dalsze instrukcje co musimy zrobić, aby odzyskać pieniądze (lub je oddać, jeśli zapłaciliśmy zbyt niskie podatki). Zdarza się jednak, że urząd przeoczy nieścisłości i nigdy nie odda nam pieniędzy. W takiej sytuacji powinniśmy działać sami. Możemy wystąpić o zwrot podatku na tej stronie internetowej: Claim a tax refund albo bezpośrednio skontaktować się z urzędem skarbowym w tej sprawie.

Komentarze