Do góry

Polacy opowiadają o niewolniczej pracy w Wielkiej Brytanii

Według rządowego raportu z 2017 roku, w Wielkiej Brytanii ponad 13 tysięcy osób jest zmuszanych do niewolniczej pracy. W przypadku kobiet często też do prostytucji.

Brytyjska policja zidentyfikowała ofiary ze 116 krajów, głównie Albanii, Wietnamu, Chin, Nigerii oraz Polski. Organizacje pozarządowe szacują liczbę ofiar współczesnego niewolnictwa w samej tylko Anglii na ponad 130 tys.

Ofiarami handlarzy pada wielu Polaków. Pracują często za darmo, zabierane są im dokumenty, mieszkają w przerażających warunkach. Nie znając angielskiego bardzo często nie potrafią poprosić o pomoc. Boją się.

Reporterowi TVN24 udało się z kilkoma z nich porozmawiać.

W styczniu 2018 r aresztowano w Birmingham 13 osób, w tym dziewięciu obywateli RP. Uwolniono wtedy pięć ofiar, ale angielska policja podejrzewa, że gang wykorzystywał ponad 80 Polaków.

W akcjach uwalniania wyzyskiwanych pracowników wielokrotnie brał udział John z brytyjskiej organizacji pozarządowej Hope for Justice, która pomaga ofiarom współczesnego niewolnictwa.

Handlarze niewolników nie mają uprzedzeń. Nie ma dla nich znaczenia kolor czyjejś skóry, religia czy kultura. Nieważne, czy mężczyzna, kobieta, czy dziecko. Dla handlarza to po prostu towar

– mówi John.

Cały reportaż można obejrzeć w TVN24.


Czytaj w Emito.net

„Byliśmy niewolnikami” – Polacy z Birmingham o latach życia w strachu

16 proc. ofiar niewolnictwa w UK to Polacy

Polak wykorzystywał rodaków do niewolniczej pracy

Sky News: Polacy wśród ofiar współczesnego niewolnictwa