Do góry

Polski rasizm oczami BBC – felieton Wiktora Moszczyńskiego

25 czerwca w cyklicznym programie BBC Newsnight dziennikarki Maja Rostowska i Nawal Al-maghafi przedstawiły reportaż pod tytułem „Polish embassy funded far-right speakers”. Program o przyjeździe skrajnie prawicowych mόwcόw na targi książek polskich w Wielkiej Brytanii oglądałem z mieszanymi uczuciami – pisze Wiktor Moszczyński, polonijny aktywista i dziennikarz urodzony w Londynie.

Niesmaczne wypowiedzi i wsparcie Ambasady

Z jednej strony, gburowate i wręcz ignoranckie wypowiedzi polskiego komentatora telewizyjnego, Marcina Roli, który na sponsorowanych przez Ambasadę targach pełnił rolę moderatora debaty, wywołały we mnie szok, bo nie przywykłem do tak niskiego poziomu komentarzy w brytyjskiej telewizji. W programie przywołana jest równie zaskakująca wypowiedź kolejnego gościa polonijnych organizacji, ks. Jarosława Wąsowicza. Ten tzw. kapelan polskich kiboli zapowiedział, że biorąc pod uwagę różnorodność kulturową Anglii, „walka nas czeka, ażeby przetrwać”.

Ambasada RP w Londynie częściowo sponsorowała jedno z tych kontrowersyjnych wydarzeń

Na cytowaniu w BBC niesmacznych wypowiedzi polskich mówców się jednak nie skończyło. Wyjątkowo nieprzyjemne było rόwnież nagranie przedstawiające umundurowanych działaczy prawicowej organizacji „Polska Niepodległa” przekazujących broń małym dzieciom jako zabawkę na upolitycznionym meetingu sportowym. Co innego demonstrować broń na wystawie, opisując kiedy i jak była używana, a co innego podawać ją dzieciom, aby się z nią fotografowały.

Na domiar złego, Ambasada RP w Londynie częściowo sponsorowała jedno z tych kontrowersyjnych wydarzeń, a także udostępniła swoje logo organizatorom spotkania w Slough, zapowiadanego jako inicjatywa literacka.

Margines polskiego społeczeństwa

Ambasada tłumaczy, że z niektórymi spotkaniami przedstawionymi w programie nie miała nic wspόlnego, a targom książki dała wsparcie jako inicjatywie kulturalnej i nie wiedziała nic na temat ostatecznej treści dyskusji, ktόra w niczym nie przypominała debaty literackiej. Wyczuwam więc, że MSZ będzie może bardziej ostrożny w przyszłości przy rozpatrywaniu polonijnych wniosków o dofinansowanie.

„faszyzujących Polakόw jest w Wielkiej Brytanii mniej niż polskich świadkόw Jehowy czy anonimowych alkoholikόw”

W samym programie BBC, cytowany ekspert dr Michał Garapich podkreśla, że faszyzujących Polakόw jest w Wielkiej Brytanii mniej niż polskich świadkόw Jehowy czy anonimowych alkoholikόw. Inne polonijne grupy, głόwnie organizacje nowej Polonii z Zachodniej Europy, zareagowały na emisję programu otwartym listem do Ambasadora Arkadego Rzegockiego, wyrażając oburzenie, że Ambasada subsydiowała jedno z tych zebrań.

Ja sam jestem przedstawicielem pokolenia dzieci polskich kombatantów, urodzonych już w Londynie. W większości byliśmy wychowani w duchu patriotycznym i chrześcijańskim. Jesteśmy tym przesiąknięci, ale umiemy też koegzystować z innymi, równie dumnymi nacjami, we wzajemnym szacunku. Potrafi to wielu polskich aktywistów. Widać to było nawet w nieszczęsnym programie BBC w komentarzu pani Magdaleny Ions z Klubu Katolickiego w Leeds, ktόra mόwiła z dumą o dobrych stosunkach jej ośrodka z lokalnym meczetem. Można więc spytać, dlaczego BBC tak skupia się na tych przykrych incydentach.

Polski dżihad

Myślę, że nie chodzi o skalę zjawiska, ale o ton przytoczonych wypowiedzi, zapowiadających apokaliptyczną wojnę chrześcijaństwa z islamem. Dostęp takich ludzi do polskich ośrodkόw w Wielkiej Brytanii jest zagrożeniem dla brytyjskiego bezpieczeństwa. Mylą się Polacy, ktόrzy myślą, że przyjazdy tych polskich agitatorόw są tylko wewnętrzną sprawą polską. Doprowadzenie do dżihadu jest celem islamskich terrorystόw. Dlaczego ma być rόwnież celem najskrajniejszych polskich katolikόw?

Przecież doprowadzenie do dżihadu, czyli do wojny między islamem a kulturą zachodnią, jest celem islamskich terrorystόw. Dlaczego ma być rόwnież celem najskrajniejszych polskich katolikόw?

Siejąc wrogość do innych narodowości wśrόd polskiego społeczeństwa, przyjezdni goście otwierają drogę do konfliktόw społecznych w tym kraju między Polakami a muzułmanami, Żydami i innymi narodowościami. Czy chcemy widzieć banery nienawiści przy pomniku katyńskim? Oglądać poczet paramilitarny czuwający nad grobem Jezusa w kościele na Wielki Piątek?

Wspólny problem

Jak więc ochronić polskie parafie i szkoły przed prόbą infiltracji „patriotycznych” organizacji paramilitarnych? Jak wzmocnić patriotyczną alternatywę?

Polskie organizacje powinny być gotowe stanąć w obronie zarόwno wartości polskich, jak i w integrowaniu polskich wspόlnot z innymi narodowościami. Szczegόlnie powinno nam zależeć, by nie zaszczepiano polskiej młodzieży nienawiścią do innych kultur. Trzeba też dbać o to, aby brytyjskie organizacje, a zwłaszcza samorządy brytyjskie, wciąż widziały polskie ośrodki jako zintegrowaną część społeczeństwa brytyjskiego, z dala od konfliktόw kulturowych.

Uważam że te i podobne sprawy powinno się rozważyć na specjalnej konferencji, z udziałem nie tylko polonijnych organizacji pozarządowych, ale także samej Ambasady i Konsulatu. Potrzebujemy polonijnego pospolitego ruszenia w obronie naszych patriotycznych i humanitarnych wartości, nie tylko wewnątrz naszych organizacji, ale rόwniez w mediach brytyjskich.


O autorze

Wiktor Moszczyński urodził się w 1946 roku w Londynie. Jest działaczem społecznym i politycznym oraz dziennikarzem. Przez kilka lat pisał felietony do Ealing Gazette, które złożyły się na jego pierwszą książkę „Hello I’m Your Polish Neighbour”. W 2011 r. wydał drugą książkę, pierwszą w języku polskim – „Polak Londyńczyk”. Obecnie jest stałym felietonistą Tygodnia Polskiego.


Czytaj także na Emito.net

Komentarze 42

Profil nieaktywny
Detektor
#106.07.2018, 08:33

#faszyzujących Polakόw jest #

...ja pindolę..

fenekszuja
61
#206.07.2018, 09:21

Nie ma to jak "neutralne politycznie " BBC i jego troska o Polakow...

Profil nieaktywny
Detektor
#306.07.2018, 09:53

Wystarczy odwiedzić najbliższy meczet. Sączy się z tamtąd nienawiść do wszystkiego, co jest inne niż ich wyznanie.

Tam zamiast gruo kiboli są gangi gwałcicieli dzieci i kobiet.

My bronimy wartości, które są w naszym kraju od stuleci. Ale tak dziwaczny wytwór BBC, używając w kółko wyświechtanych frazesów, oczernia kogo się da.

Dziś wystarczy mieć oddmiene zdanie niż naród wybrany- jesteś antysemitą.

Bronisz kraju przed UE- jesteś faszystą. ( gdzie w Niemczego co roku zbieraja się legalnie ich tysiące).

Jednym słowem dalej wodę na młyn. BBC to zakłamana lewacka tuba do propagandy.

God save Queen.

Balmoral
51
#406.07.2018, 09:57

Ad #3

Wystarczy odwiedzić co drugi kościół katolicki w Polsce. "Sączy się z tamtąd nienawiść do wszystkiego, co jest inne niż ich wyznanie".

Dokładnie w tak przewrotny sposób można skomentować Twój wpis

ps. "stamtąd" nie "z tamtąd"

Infidel
11 107
Infidel 11 107
#506.07.2018, 10:04

Bijcie sie miedzy soba, o nic innego BBC nie chodzi.

Dziekuje, pozdrawiam.

selma_selma
16 470
selma_selma 16 470
#606.07.2018, 10:14

Kazdy narod ma swoich faszystow

selma_selma
16 470
selma_selma 16 470
#706.07.2018, 10:20

50 shades of fascism

Mac.B
478
Mac.B 478
#806.07.2018, 11:25

"że biorąc pod uwagę różnorodność kulturową Anglii, „walka nas czeka, ażeby przetrwać”."

Polak MUSI miec wroga, kolejny raz niestety sie sprawdza to...

A jak nie ma ( Rzadko, ale bywa ;-) ) to mu spece od politmarketingu stworzo, na poczekaniu...

"Przecież doprowadzenie do dżihadu, czyli do wojny między islamem a kulturą zachodnią, jest celem islamskich terrorystόw. Dlaczego ma być rόwnież celem najskrajniejszych polskich katolikόw?"

Barrrrdzo dobre : jak to niedawno ktos madrze gdzies napisal :

to jest bardzo podobna mentalnosc, jak program komputerowy, bezrefleksyjnie : urodzony w Paki-stanie bedzie fanatykiem muslimskim, a w jakims Garwolinie katolickim, narodowym fanatykiem. Sad but true ...

A 'elity', Elizardbeth i i inne gady na to jak na lato : divide and rule!

Ale ogolnie wszystko sie radykalizuje :

prosty lud, inteligencja, kibole, katole, wegany itd ogolnie jest taki wplyw, niestety ze ludziska podekscytowane.

A wiekszosc tej ekscytacji oparta na s t r a c h u...

'Where is the love' ...?

Dobry artykul , wiek Autora mnie zaskoczyl , myslalem ze to ktos nam wspolczesny WIEKIEM. Szacunek zatem !

Broncocsx
64 336
Broncocsx 64 336
#906.07.2018, 12:06

here we go again...

selma_selma
16 470
selma_selma 16 470
#1106.07.2018, 17:09

Ona zebow ni ma :(

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#1206.07.2018, 17:44

Tylko ostra retoryka I stanowcze poglady uchronia nas od wojojucego islamu….oni innej drogi nie uznaja, dlaczego mamy sie plaszczyc…..

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#1306.07.2018, 17:48

Lewacka propaganda I tzw. polityczna poprawnosc, zagladnela juz I na ten portal, gdzie kilku userow o konserwatywnych pogladach po prostu zbanowano…..

sheen1
2 517
sheen1 2 517
#1406.07.2018, 17:50

wystarczyło by napisać kogo wspiera bbc i kto sponsoruje bbc, oni mają problem do rasizmu, faszyzmu? hahaha

Kozła sobie znaleźli żeby od prawdziwych problemów znowu odsunąć,

ale to już było...i jeszcze nie raz będzie, brytole zakłamane głoszą swe orędzie..

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#1506.07.2018, 17:50

Mnie tez zreszta kilka razy, za nieprawomyslnosc….jak za komuny…..

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#1606.07.2018, 17:59

Jest nas million tutaj, kto powiedzial, ze musimy sie dostosowac….kultury muzulmanskie wyznaja swoje wartosci, nieraz sprzeczne z tutejszymi obyczajami I od kilkudziesieciu lat maja sie calkiem dobrze…..

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#1706.07.2018, 18:08

Poza tym co to za okreslenie faszyzujacy Polak, to jak bolszewicki Rosjanin, awersje mamy do faszyzmu, wyssana z mlekiem matki I prosze mi tu nie obrazac patriotow….

Broncocsx
64 336
Broncocsx 64 336
#1806.07.2018, 18:13

Co ty, Srup, bohatera z siebie robisz? :D

Banowany byles za notoryczne i uporczywe lamanie regulaminu czyli pospolite chamstwo, wulgaryzmy, ataki personalne i inne obrzydliwosci.

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#1906.07.2018, 18:19

Jesli bym byla srupem to zacytuj te chamstwa I wulgaryzmy….90 procent banow bylo za nieprawomyslnosc, np. przypomnial mi sie jeden, ze czarnego czlowieka nazwalam murzynem, czy Roma cyganem, czy czlowieka innej orientacji seksualnej wiesz jak I tak dalej….

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#2006.07.2018, 18:25

Raz, doslownie raz, z marjuszem pojechalam po bandzie na 30 kilka nickow….

Broncocsx
64 336
Broncocsx 64 336
#2106.07.2018, 19:44

Hehehehe :)

Sokole
4 524
Sokole 4 524
#2206.07.2018, 20:33

kurtyna w dol

Profil nieaktywny
izabelinda35
#2307.07.2018, 08:27

"Interwencje "na wysokim szczeblu" zapowiedziala ambasada RP w Londynie." Czemu? Przeciez takie same zachowania toleruje obecny rzad w Polsce.Jak u nas bije się "obcych" to cacy, ale jak nas biją na obczyźnie to be.

Profil nieaktywny
izabelinda35
#2407.07.2018, 08:41

Poczujmy się jak Syryjczycy. Choć to i tak nie to samo - my mamy dokąd wracać. Poza tym jeśli popiera się nacjonalistyczną prawicę trzeba zrozumieć ksenofobię i nacjonalizm innych ;) Prawdziwi Brytyjczycy z Wielkiej Brytanii mają prawo nie chcieć u siebie "Prawdziwych Polaków z Wielkiej Polski". Tak, wiem, nie wszyscy popierali PiS i Kukiza ale takie niestety są konsekwencje społecznych trendów.

Profil nieaktywny
Detektor
#2607.07.2018, 13:45

#24. To mniej więcej jak Palestyńczycy i Żydzi, tylko na większą skalę.. Ukradli im ziemię, mordują cywili i jeszcze robią ajwaj na cały świat, że Palestyńczycy wychodzą na ulicę protestować..

Zamilcz już, bo swoją hipokryzją szorujesz po dnie.

kijevna
16 366
kijevna 16 366
#2707.07.2018, 14:41

Co ma wspolnego twarda reka do rzadzenia z homoseksualizmem? Kto rzadzi niech sie zajmuje tym co trzeba, a nie tym, co ludzie robia w sypialni.

sheen1
2 517
sheen1 2 517
#2807.07.2018, 14:44

niech se robią co chcą w sypialni, dokładnie!!!,

nie muszą się z tym reklamować po ulicach.

Profil nieaktywny
izabelinda35
#2907.07.2018, 14:44

Detektor Znawco przedmiotu podzialow narodowosciowo-jezykowych,a szczegolnie

ekspercie od spraw Zydowskich.

Nauczcie mnie co to jest ten tajemniczy narod Polak.

Nikt mnie nie chce nauczyc definicji Polak.

Na wszystkim,k......,sie znasz,a na taka prosta sprawe mi

odpowiedzi.Niech sie odezwa dumni potomkowie aryjskich sarmckich kowbojow jak Detektor......

Chociaz z nich tacy aryjczycy,jak z koziej......Zapytajcie Niemcow.

No,wiec kto jest Polak.

Broncocsx
64 336
Broncocsx 64 336
#3007.07.2018, 14:44

Co znaczy 'przyzwolenie'? Jak niby ma zakaz wygladac? Panstwowa kontrola kogo sheen 'dyma'? A kogo to obchodzi? I czemu jego cudzy seks tak obchodzi, zboczenie jakies?

sheen1
2 517
sheen1 2 517
#3107.07.2018, 14:45

twarda ręka, uwierz ma wiele wspólnego z homoseksualizmem, znaczy się z jego brakiem.

kijevna
16 366
kijevna 16 366
#3207.07.2018, 14:48

A niech sie reklamuja, niech maja takie sama prawa do regulowania statusu swoich zwiazkow, dziedziczenia itp. Co to komu szkodzi? Jak to kogokolwiek oslabia?

Powaznie, jest wiecej durnych dyskusji na temat takich pierdol niz nad tym co faktycznie trzeba zrobic, zeby panstwo roslo w sile.

sheen1
2 517
sheen1 2 517
#3307.07.2018, 14:49

Pewnie i racja, stanę obok.

Profil nieaktywny
Detektor
#3407.07.2018, 15:42

#29. Poznaj pierw z polskich zródeł, historie mojego kraju a później może ci odpowiem.

selma_selma
16 470
selma_selma 16 470
#3507.07.2018, 18:37

PZNIS... Polskie zrodla najprawdziwsze i swiete.

jmariusz3
Glasgow
17 630
#3607.07.2018, 20:27

#25 No ale Europa miala twardych przewodcow, takich z jajami, co przeszli do historii. Hitler, Stalin, oni sie nie cackali. Ktorego wybierasz? Ktorego bardziej Ci brakuje?

Europa upada? Przez pedalow? Bo chlop dyma chlopa? Jakies znane milionowe masakry, wojny wieloletnie z tego powodu byly? Powaznie? A nie upadla wtedy gdy jeden z tych u gory zagladal w majtki kto obrzezany a kto nie? Nie wtedy gdy palono ksiazki. Nie wtedy gdy byly getta lawkowe.Nie upadla wtedy gdy mierzono nosy? Nie upadla wtedy gdy miliony siedzialy w koncentrykach, za pochodzenia, za narodowosc, za wyglad, za religie, za to ze chlop dyma chlopa. Nie upadla wtedy gdy gazowano, gdy kominy krematoriow dymily calymi latami. Nie upadla wtedy gdy szczuto jednych przeciw drugim? Gdy ktos decydowal kto kulak, kto do piachu, kto na katorge?

Jak juz ten Putin, co dba tak o swoich, o interesy swojego kraju, ruszy na zachod przez Polske, na ten zachod co tak upada, to pojdziesz z nim czy nie?

Profil nieaktywny
Detektor
#3707.07.2018, 20:53

#36 daj linka do całego tekstu. Tu skopiowałeś pewną część. Hehe

jmariusz3
Glasgow
17 630
#3807.07.2018, 20:57

Musialbym byc toba, aby kopiowac i nie dac linka (oczywiscie skopiowalem bez polskich znakow ;) ). A jesli uwazasz ze to jednak kopaia, ty nasz detektorze, to daj linka :) Pewnie tobie to nie problem znalesc i tu wkleic :)

starykon
2 490
starykon 2 490
#3907.07.2018, 23:11

Troche narodowej propagandy na obczyznie nie zaszkodzi. Beda chodzic i wolac: „Szkocja dla Polakow”? To by dopiero komedyja byla.

A tak naprawde to wszystko w rekach rodzicow. Jak sie postaraja to Polak w Polaku nie zginie. Smutne (przynajmniej dla mię) ze w wiekszosci jednak zginie...

Broncocsx
64 336
Broncocsx 64 336
#4007.07.2018, 23:16

smutne jest to że grając Polaka-patriotę piszesz takie rzeczy jak "mię"

starykon
2 490
starykon 2 490
#4107.07.2018, 23:28

Smutne? Mię to bawi. Nic nie gram :) Ze jestem Polak to raczej pewne. A czy patriota? Kazden jest do jakiegos miejsca przywiazany. Nawet jesli to tylko profil na instagramie. ;)

Broncocsx
64 336
Broncocsx 64 336
#4208.07.2018, 08:24

40, 41

Staremukoniowi pozdrowienie. Tomek, do slownika, sprawdzic znaczenie 'kupczyc' :)

Na zadanie domowe przepisac fragment wiersza:

''Dzbanek z półki - hyc na ziemię: "Ja nie gorszy! Poprośże mię!"

I nie machac nam przed nosami probna matura, bo przecionk robi ;)