Do góry

Polskie szkoły w UK mają związki ze skrajną prawicą

O powiązaniach między ugrupowaniami polskiej skrajnej prawicy a szkołami sobotnimi w UK 7 marca jako pierwszy napisał portal dreamdeferred.org.uk. Doniesieniom przyjrzał się bliżej Guardian w materiale opublikowanym w niedzielę wielkanocną. I to ta publikacja sprawiła, że sprawą zainteresowały się inne media.

W materiale Guardiana czytamy, że co najmniej trzy polskie szkoły mają związki z ugrupowaniami skrajnie prawicowymi. Placówki te mają zapraszać nacjonalistów i przedstawicieli organizacji uważanych za rasistowskie czy szerzące poglądy antysemickie oraz nacjonalistyczne.

„Europa będzie biała, albo…”

Na przykład Polska Szkoła w Southampton (The Polish School of the Mother Tongue) na swoim profilu na Facebooku promuje wydarzenia organizacji Ogniwo. „Niektórzy członkowie Ogniwa wyrażali rasistowskie poglądy, a na profilu grupy na Facebooku pojawiło się zdjęcie z napisem „Europa będzie biała, albo niezamieszkana”. Zdjęcie zostało już skasowane” - napisał Guardian. Ogniowo miało popierać również byłego księdza Jacka Międlara, który otrzymał zakaz wjazdu do Wielkiej Brytanii m.in. za wyrażanie poglądów antysemickich.

Za to Polska Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. Juliana Tuwima w Harlow zamieściła na swojej stronie internetowej zdjęcie Mariana Kowalskiego, byłego wiceprezesa Ruchu Narodowego. Z podpisu można się dowiedzieć, że było to spotkanie w ramach projektu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego „Polska Jana Pawła II”, którego celem jest „utrwalenie znajomości języka polskiego i ugruntowanie wiedzy na temat historii i kultury polskiej”.

Polska Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. Juliana Tuwima w Harlow ma na swojej stronie zdjęcie ze spotkania z Marianem Kowalskim, wiceprezesem Ruchu Narodowego.

Na innym zdjęciu Kowalski stoi w towarzystwie Michała Nalepki, jednego z Polaków skazanych za zamieszki w Liverpoolu w lutym 2016 roku. Razem z trzema kolegami zaatakował wtedy uczestników antyfaszystowskiej kontrmanifestacji. Ciężko ranni zostali m.in. policjant, który został pobity do utraty przytomności, kobieta, która do końca życia będzie miała blizny na twarzy oraz mężczyzna, któremu złamali nos.

W ubiegłym roku, po interwencji lokalnych władz, spotkania z Kowalskim były na Wyspach odwoływane.

Dyrektorka szkoły w Harlow Iwona Schulz-Nalepka (nosi takie samo nazwisko jak Michał Nalepka), przekonuje, że w czasie spotkania Kowalski namawiał tylko do zbiórki jedzenia dla kombatantów. „W szkole nie uczymy polityki i nie organizujemy politycznych wydarzeń. Ale nie jesteśmy odpowiedzialni za prywatne poglądy naszych pracowników, uczniów, ich rodziców i gości szkoły” - tłumaczyła dyrektorka placówki.

Na oficjalnej stronie szkoły znajduje się informacja, że jest ona współfinansowana przez „Stowarzyszenie Wspólnota Polska ze środków Kancelarii Senatu RP w ramach opieki nad Polonią i Polakami za granicą”.

„Nie wchodzimy w żadne układy”

Na stronie Polskiej Szkoły Sobotniej im. Adama Mickiewicza w Blackburn można znaleźć zdjęcia dzieci, które występują na tle baneru organizacji Niepodległa Polska. Grupa ta promuje byłego księdza Jacka Międlara, a niedawno zapraszała do Wielkiej Brytanii Rafała Ziemkiewicza. Spotkania zostały odwołane po interwencji parlamentarzystki Rupa Huq, która złożyła w tej sprawie wniosek do rządowego departamentu odpowiedzialnego m.in. za bezpieczeństwo i porządek publiczny.

Po burzy, którą wywołały informacje Guardiana, Polska Macierz Szkolna wydała oświadczenie. Zapewnia w nim, że „w polskich szkołach nie ma miejsca na ekstremizm i radykalne poglądy”. Podano też, że Macierz wysłała do szkół wskazówki, by te zrewidowały swoje procedury dotyczące udziału w życiu szkolnym grup z zewnątrz i co najważniejsze – by w przyszłości nie wchodziły w żadne układy z organizacjami reprezentującymi radykalne i ekstremistyczne poglądy.

Konsulat nie odpowiedział

Teraz wyszło na jaw, iż 31 stycznia na adres mailowy Konsulatu Generalnego w Manchesterze został wysłany email opisujący powiązania ugrupowania Polska Niepodległa (związanego z Ruchem Narodowym) ze szkołą w Blackburn. Informuje o tym portal niepatriociuk.com.

Emaila wysłała niewymieniona z nazwiska Polka mieszkająca w UK. Opisała w nim spotkanie przedstawiciela Polski Niepodległej (który jednocześnie ma być także członkiem Ruchu Narodowego) z uczniami szkoły. Dokładnie wyjaśniła też w jaki sposób Polska Niepodległa i Ruch Narodowy są powiązane i czym się zajmują. Przytoczyła także fragment deklaracji ideowej Ruchu Narodowego, w której czytamy: „Zneutralizujemy propagandę pederastów i zablokujemy implementację w Polsce tzw. ideologii „gender”.

Autorka liczyła na reakcję ze strony Konsula Leszka Rowickiego. Odpowiedzi się nie doczekała. Za to 17 lutego Polska Niepodległa oddział Lancashire opublikowała na Facebooku zdjęcie ze spotkania poświęconego organizacji tegorocznego Polish Heritage Day. Spotkanie odbyło się w konsulacie w Manchesterze. Widać na nim członków Polski Niepodległej, w tym byłego lidera tego ugrupowania, o którym była mowa w mailu do konsulatu.

17 lutego Polska Niepodległa oddział Lancashire opublikowała na Facebooku zdjęcie ze spotkania poświęconego organizacji tegorocznego Polish Heritage Day.

Czytaj na Emito.net:

Polacy skazani za atak na antyrasistowski marsz

Brytyjscy i polscy ekstremiści jednoczą siły

Polacy radykalizują Wyspy

Komentarze 123

Profil nieaktywny
Detektor
#108.04.2018, 09:03

Tak to obrona wartości chrześcijańskich i patriotyzm, stał się czymś co.nazywa sié faszyzmem i ksenofobia.

Infidel
12 022
Infidel 12 022
#208.04.2018, 09:14

Jeszcze troche i powiedza, ze Dmowski tez byl beeee.

bies
400
bies 400
#308.04.2018, 09:37

guardian guardian niesamowicie "niezalezne" pismo !!! ;)

miedzy narracja guardiana i tekstami w tem portalu emito juz od dawna ciezko zauwazyc jakakolwiek roznice ;)

Hryzantema.
225
#408.04.2018, 09:38

Guardian&BBC,tyle w temacie rzetelnego dziennikarstwa.

iwo
6 122
iwo 6 122
#508.04.2018, 09:46

Hehe no prosze proszę przyjeżdzają tu, zakładają swoje szkoły radykalizują się i jeszcze biorą w tym udział „duchowni”..

Nie wiem, ale brzmi znajomo.

Co do szkół polskich sobotnich.. większość to banda amatorów..

iwo
6 122
iwo 6 122
#608.04.2018, 09:47

Pozdrawiam wszystkich rodziców, którzy budzą swoje aniołki dnia 6tego by pouczyć ich religii i polskiej matematyki;)

AdamFejfer
3
#708.04.2018, 10:15

Wielu Polakow, wyjechalo właśnie, bo miało dość ciasnoty umysłowej prezentowanej przez tych 'nacjonalistow'. A oni przyjeżdżają tutaj. Po co?? Chcecie budowac 'Wielka Polskę' to róbcie to tam, nie w UK. My tu chcemy normalnie żyć wśród naszych przyjaciół. Bez rozróżniania na kolor skóry czy religii. Ale powinni pouczyc się historii. Polska była potężna, kiedy była różnorodna i zanim wiara zaślepila oczy i umysły wielu.

Balmoral
51
#808.04.2018, 10:33

Czy pani dyrektor szkoły w Harlow Iwona Schultz-Nalepka jest żoną Michała Nalepki? Tego bandziora skazanego za ciężkie pobicie policjanta w Liverpoolu? Odpowiedź na to pytanie wiele by wyjaśniła. Na przykład fakt zapraszania do szkoły nacjonalistów. Jestem ciekaw czego ta pani uczy dzieci?

Goran
212
Goran 212
#908.04.2018, 10:36

Może zamiast słowa "nacjonaliści" czy "narodowcy" powinniśmy używać określenia "polscy faszyści" . I wtedy byłoby to trochę bardziej czytelne.

astroman
8 080
astroman 8 080
#1008.04.2018, 10:44

Źle pojęty patriotyzm, nigdy nie leży zbyt daleko od faszyzmu.

Balmoral
51
#1108.04.2018, 10:48

#7

Adamie, jak to po co tu przyjeżdżają? Po benefity.

To tacy "patrioci" na odległość. Bandziorami byli w PL, są i tutaj. Ale że tu mają socjalne mieszkania, benetity, to zamiast gonić "lewaków" w Polsce, robią to tutaj. Z orzełkami na klatach. Kasa jest jednak dla nich ważniejsza ;-)

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#1208.04.2018, 10:59

#7 Wszyscy przyjechali I z prawej strony, I z lewej, wiekszosc pracuje, ale czesc odczuwa tesknote za krajem I chce krzewic patriotyzm wsrod mlodego pokolenia....Zobaczcie na najpotezniejszy kraj na swiecie, USA jak tam sa propagowane organizacje narodowe....

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#1308.04.2018, 11:04

Nie znam tych organizacji o ktorych mowa w artykule, ale wkurza mnie nie wpuszczanie do UK polskich, mowcow, politykow (czy jak tam ich nazwac) o pogladach prawicowych......Polska tez powinna zastosowac podobna zasade do jakis prelegentow o pogladach lewicowych przyjezdzajacych na jakies wyklady do ojczyzny....

Profil nieaktywny
Blazey
#1408.04.2018, 11:58

Lepiej propagować polski patriotyzm niż islamski fundamentalizm.

ps. Czy lewackie media już przyznały ,ze zamachowiec z Munster Jens R. był powiązany z fundamentalistami islamskimi czy dalej będą bezczelnie uprawiać lewacki ślinotok wciskając kit ,że był sympatykiem prawicy ?

Karol
Admin
Edynburg
1 432 15
Karol Edynburg 1 432 15
#1508.04.2018, 12:00

Wszyscy prelegenci promujący niechrześcijańskie wartości (rasizm, mowa nienawiści etc.) powinni być zawracani.

iwo
6 122
iwo 6 122
#1608.04.2018, 12:05

Nie ma mowy o zbieżności nazwisk między nalepkami..

Raz jeszcze powtórzę większość szkół jest prowadzone przez osoby, którym brakuje kompetencji..

http://www.bizdb.co.uk/company/mmi-transport-limited-09617253/

iwo
6 122
iwo 6 122
#1708.04.2018, 12:08

Np coś takiego znalezione w mailach.. było więcej ale ten zdecydowanie jest moim ulubionym...

W Edenburgu fajne szkoły som

„W ten piątek, 25-go września, uczniowie uczęszczający do szkoły Chopina wraz z nauczycielami i stażystkami wybierają się na wycieczkę do Zoo w Edenburgu. Bilety dla naszej szkoły uzyskaliśmy dzięki współpracy z Heriot Watt University w Edenburgu.

Xorso
412
Xorso 412
#1808.04.2018, 12:18

Nie znam i nie bronię ani wspomnianych szkół ani wspomnianych organizacji.

W obecnym dyskursie społeczno-politycznym prezentowanym przez zachodnie media terminy 'patriotyzm' i 'nacjonalizm' są jednoznaczne z faszyzmem i są lokowane na radykalno-prawicowym, far-right, alt-right politycznym spektrum.

Polska jest szkalowana przez te media na arenie międzynarodowej. Takim szkakowaniem od zawsze pochłonięta była Gazeta Wyborcza, dla której autor tego artykułu pracował.

Dodając poglądy współwłaściciela Emito.net, czy Emito.net ma jawną i dostępną dla czytelników linię programową redakcji?

iwo
6 122
iwo 6 122
#1908.04.2018, 12:25

nie, nie sa.

roznica miedzy patriotyzmem (czesto mylnie zamieniennym nacjonalizmie) a faszyzmem jest taka:

wersja 1

Kocham moj kraj, moj kraj jest super, zapraszam Cebie, ciebie i ciebie. przyjedz zobacz, zaprosze cie do domu, oprowadze i zabierz do domu dobre wspomnienia.

wersja 2

kocham moj kraj, kto nie z mojego kraju niech spier£$ala, czarny pedal i islamisa nawet nie mysla by do nas wjezac. JAk wjada wjedziemy im z max pi%dy w ich islamsi, lewacki, weganski ryj:)

Profil nieaktywny
Blazey
#2008.04.2018, 12:29

Wersja 1 jest ok pod warunkiem ze zostaną spełnione wszystkie jej punkty ,a w szczególności „...i zabierz do domu wszystkie wspomnienia. „ :)

iwo
6 122
iwo 6 122
#2108.04.2018, 12:32

nie ma tam takiego slowa.. no tak wlansie nie daj boze zostan w PL..

ja sobie wyjade do Jukeja na benki, bo tam sie samo-zatrudnie, pracowal kasa na reke i dojenie na 150% normy:)

ale Ukraincom,czarnuchom, islamistom wara od mojego pieknego kraju... nie dla psa kielbasa:)

iwo
6 122
iwo 6 122
#2208.04.2018, 12:36

serio, piekny patriotyzm:

https://www.liverpoolecho.co.uk/news/liverpool-news/far-right-polish-hoo...

pamietam, jak w szkole maz nauczycielki latal na ustawki lewakow bic:) piekna polska tradycja..

Profil nieaktywny
Blazey
#2308.04.2018, 12:40

Ukraińcy są potrzebni polskiej gospodarce - wypełnili lukę za tych co wyjechali do UK. To samo tyczy się nie mulzumanskich „czarnuchow” - jak ich ładnie nazwałaś . Ogólnie multi kulti jest ok, ale bez mulzumanów.

Xorso
412
Xorso 412
#2408.04.2018, 12:43

@iwo #19

Nie wyraziłem się jasno, przepraszam i poprawiam :)

W obecnym dyskursie społeczno-politycznym prezentowanym przez zachodnie media terminy 'patriotyzm' i 'nacjonalizm' są dla nich jednoznaczne z faszyzmem i są lokowane na radykalno-prawicowym, far-right, alt-right politycznym spektrum.

iwo
6 122
iwo 6 122
#2508.04.2018, 12:45

rozumiem, co powiedziales.. mysle ze w Jukeju nie sa oczywiscie tak madrzy jak Polacy, ale potrafia odroznic faszyzm od patriotyzmu..

Powiazanie w artykule chyba jest jasno pokazane prawda?

Infidel
12 022
Infidel 12 022
#2608.04.2018, 13:12

Wiedzialem, ze bedzie dobry temat.

kijevna
17 944
kijevna 17 944
#2708.04.2018, 13:41

Czy trzeba uzywac nazwy: Polish Heritage Day i logo imprezy w tym artykule? W calym kraju szykuja sie wydarzenia pod tym patronatem z wiadomej okazji, szkoda, zeby teraz za tym ciagnal sie smrod skrajnej prawicy.

macau
820
macau 820
#2808.04.2018, 14:49

znam takich, np taki bies, wielki patriota-rasista, zyjacy tutaj tylko z moich i brytyjskich podaków. Szkoda tego komentować..

Goran
212
Goran 212
#2908.04.2018, 15:01

Swoją drogą fajna fotka Mariana Kowalskiego w szkole imienia polskiego poety żydowskiego pochodzenia.

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#3008.04.2018, 15:36

#15

Wszyscy prelegenci promujący niechrześcijańskie wartości (rasizm, mowa nienawiści etc.) powinni być zawracani.

To wytlumacz mi odmowe wjazdu dla Rafala Ziemkiewicza, cenionego pisarza I publicysty....?

iwo
6 122
iwo 6 122
#3108.04.2018, 15:43

nie zeby to byly czasy by oczekiwac faktow na forum.. ale jestem idealistka..

Rafal Ziemkiewicz NIGDY nie mial zakazu wstepu do JUKEJA:)

ale to tylko fakty, ktore nie wspolgraja z propaganda pajacow;)

Profil nieaktywny
Detektor
#3208.04.2018, 15:43

#28. Macau. Np taki bies-z moich podatkow tez zyje i dla mnie jest ok. Dla takich jak ty szkoda mi kazdego pensa.

iwo
6 122
iwo 6 122
#3408.04.2018, 15:51

„ A. Ziemkiewicz, pisarz i publicysta "Do Rzeczy" poinformował, że odwołuje swoją wizytę w Wielkiej Brytanii„

No jak zawsze pożyczona czytamy ze zeozumieniem:)

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#3508.04.2018, 15:52

Jak widzisz na drzwiach sklepu kartke z napisem "nie tolerujemy psow", to musisz przyprowadzic pupila pod drzwi, zeby sie o tym przekonac.......?

astroman
8 080
astroman 8 080
#3608.04.2018, 15:54

LOL - Ziemkiewicz ceniony publicysta ... chyba przez jednokomórkowców ;).

piotrek99
78 157
piotrek99 78 157
#3708.04.2018, 16:08

dorzeczy.pl - i wszystko jasne.

Na pewno nie pasują do tego "ceniony" i "publicysta", a "smutni Panowie" pewnie z którejś "em-ai" byli aby upewnić się, że koledzy Międlara nie zjadą na podobne wywody.

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#3808.04.2018, 16:10

To masz interie.pl, chyba wiarygodny portal...

Nie twierdzę, że w dawnym United Kingdom, dziś, jak widać, coraz bardziej zmieniającym się w United Fascist Kingdom, nigdy nie słyszano o takich sprawach, jak wolność słowa i zgromadzeń; ale słyszano tak dawno temu, że na śmierć już zapomniano. Zwłaszcza po tym, jak ujawniły się przykre, najdelikatniej mówiąc, skutki radosnego zachłyśnięcia ideologią multi-kulti i wiarą w ubogacającą siłę niekontrolowanego napływu islamskich imigrantów. Anglicy tak się dziś śmiertelnie boją zamieszkałych na Wyspach muzułmanów, że wystarczy rzucić na kogoś cień podejrzenia, iż może się muzułmańskiej społeczności nie spodobać - a sami pędzą mu uciąć głowę, zanim kolesie z maczetami się zbudzą.

Calosc:

http://fakty.interia.pl/opinie/ziemkiewicz/news-przegnila-brytania,nId,2...

sheen1
2 793
sheen1 2 793
#3908.04.2018, 16:11

hmmm... czemu to tabloidy nie zainteresują się kto wspiera szkoły muzułmańskie?, a to dlatego że za dużo guana by wypłynęło co oczywiście nie na rękę polityką, a świerszczyki jak wiadomo najbardziej o własną dupę dbają, także do własnego gniazda srać nie będą.

piotrek99
78 157
piotrek99 78 157
#4008.04.2018, 16:18

#38

interia też nie jest dobrym przykładem.

W zasadzie nie wiem nawet, które polskie media są choćby w miarę obiektywne. Każde z nich staje po czyjejś stronie, a biedne rybki jak ty łykają rozpuszczany przez nie plankton.

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#4108.04.2018, 16:22

No oczywiscie, jezeli ktos ma inne poglady niz Ty, to juz nie jest obiektywny, rozumowanie Misia Puchatka...;)

kijevna
17 944
kijevna 17 944
#4208.04.2018, 16:23

Fajny koment na tym do rzeczy - o Mosadzie co wspiera muzumanow w ekspansji na Europę;)

kijevna
17 944
kijevna 17 944
#4308.04.2018, 16:25

A przepraszam - to nie Mosad, tylko inne słuzby:( Ide po druga kawę.

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#4408.04.2018, 16:25

Guardian jest lewicozujaca gazeta, takie ogolne portale jak interia, raczej nie sklaniaja sie ku jakiejs opcji, przekazuja fakty I opinie z roznych stron, wiec nie oskarzaj bezpodstawnie....

piotrek99
78 157
piotrek99 78 157
#4508.04.2018, 16:34

#44

wejdź w jakikolwiek artykuł, napisz komentarz skrajnie czy wręcz fanatycznie popierający PO-PSL (oczywiście zachowując kulturę języka) i gwarantuję tobie, że moderzy interii tego nie przepuszczą.

Ot tak obiektywni są.

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#4608.04.2018, 16:36

Czasami tam pisze I nie zauwazylam takich korelacji....sa opinie of Kodowcow I innych lewakow....;)

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#4708.04.2018, 16:42

Natomiast Emito.net, zdecydowanie lewituje w lewa strone, nie ma mowy o obiektywnosci...of wykoszenia userow o prawicowych pogladach, skonczywszy na swiatopogladzie Admina, ktorym sie of czasu do czasu dzieli z pospolstwem...;)

Karol
Admin
Edynburg
1 432 15
Karol Edynburg 1 432 15
#4808.04.2018, 16:52

pożyczony – pisałem Ci już o tym wielokrotnie bo regularnie dostajesz bany za rasizm, homofobie, wyzwiska i ogólny brak umiejętności prowadzenia rozmowy na cywilizowanym poziomie.

Jeśli czyjeś poglądy łamią prawo (albo nasz regulamin) to licz się z tym, że takie wpisy będą kasowane. I jasne, że zdecydowanie łatwiej jest sobie wmówić, że Emito.net stoi po jakieś tam stronie, niż się przyznać do nietolerancji czy siania mowy nienawiści.

kijevna
17 944
kijevna 17 944
#4908.04.2018, 16:53

Oj tam, trzeba tolerowac nietolerancje, bo inaczej co to za tolerancja?;)

Karol
Admin
Edynburg
1 432 15
Karol Edynburg 1 432 15
#5008.04.2018, 16:55

Ktoś ostatnio fajny obrazek wkleił o wolności słowa. Zaraz go znajdę.

Karol
Admin
Edynburg
1 432 15
Karol Edynburg 1 432 15
#5108.04.2018, 16:57
pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#5208.04.2018, 17:05

#48 Nie o tym byla mowa....lecz o stronniczosci Twojego portalu, ktora ta zauwaza, kazdy zdroworosadkowo myslacy uzytkownik...

Co do : wyzwiska i ogólny brak umiejętności prowadzenia rozmowy na cywilizowanym poziomie...to jestes w bladzie bo tez prowadze dlugie dyskusje, nie uciekajac sie do wyzwisk jakimi mnie obdarzaja interlekutorzy, of katoli, ciasnych umyslow po debili, jednokomorkowcow I idiotow...

piotrek99
78 157
piotrek99 78 157
#5308.04.2018, 17:28

#46

No cóż.

Obiektywizm ma to do siebie, że jest baaardzo trudną sztuką, a skoro nie zauważasz, że interia nie jest obiektywna to oznacza, że sympatyzujecie z ta samą opcją polityczną.

Czytam interię i GW ale tylko w działach sportowych , motoryzacyjnych i wydarzeniach. Nie wchodzę w artykuły polityczne, bo są zwyczajnie żenujące, poziom autorów, komentarze internautów czy nawet źródła mają wiele do życzenia.

Już sam nie wiem czy gorsza jest TVP, o której wiadomo, że jest telewizją partyjną czy pseudoobiektywne media, które się mądrzą, a tak na prawdę są na zbliżonym poziomie.

iwo
6 122
iwo 6 122
#5408.04.2018, 17:32

Interia do rzeczy.. Cambridge Analytics miało łatwa przeprawę z wami:)

iwo
6 122
iwo 6 122
#5508.04.2018, 17:33

*analytica nawet

Karol
Admin
Edynburg
1 432 15
Karol Edynburg 1 432 15
#5608.04.2018, 17:48

pozyczony – to nie jest tak, że ja Twoich „długich dyskusji” nie widzę. Przede wszystkim mówię tu o komentarzach, które inni zgłaszają do moderacji bo są – z braku lepszego słowa – prostymi odzywkami nadającymi się tylko do skasowania.

Odnośnie reszty – czasami wypisujesz takie bzdury, że nie dziwi mnie, że ktoś się szczerze uśmiechnie nad Twoim wpisem.

Emito.net jest stroną informacyjną dla Polaków w UK. Piszemy o naszych sukcesach (czasem też porażkach) i sprawach, które pośrednio lub bezpośrednio mają wpływ na nasze życie. Wierzymy w tolerancje i równouprawnienie. Jak nasza linia programowa wyglada w praktyce? Wystarczy prześledzić ostatnie artykuły ze strony głównej i naszego archiwum.

Jakiś czas temu, zwykłą wiadomość o wypadku polskiego kierowcy ktoś skomentował, że jesteśmy anty-polscy bo o takich rzeczach piszemy. Więc czasem mam wrażenie, że dla czytelników o skrajnych poglądach nasze treści są odpowiednikiem testu Rorschach'a.

iwo
6 122
iwo 6 122
#5708.04.2018, 18:18

..lewacki portal..:)

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#5908.04.2018, 19:56

#56 Nie mam skrajnych pogladow....mam takie jak czesc Polakow na Wyspach, ktorych swiadomie ignorujecie lub bezczelnie wykluczacie z dyskusji...Jezeli chcecie byc obiektywni, to rowniez ich(nasz) glos musi byc slyszalny, akcja wywoluje reakcje, niestety z uwagi na nieposiadanie narzedzi na rownoprawna dyskusje, wydaje sie Wam, ze macie racje.....

piotrek99
78 157
piotrek99 78 157
#6008.04.2018, 20:08

A skąd wiesz jakie ma większość Polaków na Wyspach?

piotrek99
78 157
piotrek99 78 157
#6108.04.2018, 20:22

Faktem jest ze emito nie jest bezstronne i do konca obiektywne, ale to jedyna rzecz z ktora mozna sie zgodzic w tym calym wywodzie srupa.

Co do muzulmanow, to jeszcze przed wyjasnieniem ostatniego ataku w Niemczech, ledwie udalo sie powstrzymac kolejny: https://www.tvn24.pl/zamach-terrorystyczny-w-berlinie-udaremniony,828054...

piotrek99
78 157
piotrek99 78 157
#6208.04.2018, 20:24

@60

A gdzie napisal ze zna wiekszosc pogladow Polakow na Wyspach?

Karol
Admin
Edynburg
1 432 15
Karol Edynburg 1 432 15
#6308.04.2018, 20:25

pożyczony

z uwagi na nieposiadanie narzedzi na rownoprawna dyskusje

Jakich narzędzi? Przecież jedyna rzecz potrzebna w rozmowie to szacunek do współrozmówców i osób trzecich.

Karol
Admin
Edynburg
1 432 15
Karol Edynburg 1 432 15
#6408.04.2018, 20:28

Tomek_L – dobrze wiesz do czego pożyczony jest zdolny więc teraz nie obracaj kota ogonem. Ja nie mam nic przeciwko zrównoważonej dyskusji.

woskowa
7 776
woskowa 7 776
#6508.04.2018, 20:47

Czesc.Czyzby Jabber nie prowadzil zrownowazonej dyskusji?Podobnie jak Dr Chaotica I wiele innych.Takie karanie banami jest dziecinne.

Karol
Admin
Edynburg
1 432 15
Karol Edynburg 1 432 15
#6608.04.2018, 20:55

woskowa – dziecinne to jest obrzucanie mięsem / mieszannie współrozmówców z błotem. Takiego jadu to ja już dawno tu nie widziałem. Nie pamiętasz już co tu sie działo czy nie widziałaś?

piotrek99
78 157
piotrek99 78 157
#6708.04.2018, 21:00

Karol - a co ma ten biedny czlowiek wspolnego z Waszym podejsciem do niektorych tematow?

woskowa
7 776
woskowa 7 776
#6808.04.2018, 21:02

Karol z calym szacunkiem,ale juz wczesniej ktos wspomnial,ze "dzialo sie" pare lat temu.

Dlatego dziwi mnie,ze kiedys nie przeszkadzalo Tobie I Twoim pracownikom ani obrzucanie miesem ani mieszanie wsporozmowcow z blotem a teraz za bzdure banujesz na tydzien(?!)

Xorso
412
Xorso 412
#6908.04.2018, 21:08

@iwo

rozumiem, co powiedziales.. mysle ze w Jukeju nie sa oczywiscie tak madrzy jak Polacy, ale potrafia odroznic faszyzm od patriotyzmu..

Nie znam różnicy pomiędzy świadomością polityczno-społeczną Brytyjczyków i Polaków, ale wydaje mi się, że obydwie narodowości w większości czerpią tę wiedzę z mediów głównego nurtu, co moim zdaniem, nie sprzyja poprawnemu rozróżnianiu tych terminów.

Powiazanie w artykule chyba jest jasno pokazane prawda?

W artykule zauważam elementy faszyzmu i szowinizmu, i przerażający język np. "zneutralizować" i "pederasta".

@Karol #56

Dziękuję.

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#7008.04.2018, 21:22

#64 Nie wie do czego pozyczony jest zdolny, ale pozyczona do dwa razy tyle, tylko spuscie z uwiezi raytoo I srupa, bym mogla z nimi pogadac...

piotrek99
78 157
piotrek99 78 157
#7108.04.2018, 21:23

@56

w to że wierzycie w równouprawnienie trudno uwierzyć. już o tym pisałem, ale się powtórzę - nietrudno zauważyć że obie płcie są przez was traktowane delikatnie mówiąc nierówno.

piotrek99
78 157
piotrek99 78 157
#7208.04.2018, 21:24

@70

to już zdecydowanie wygląda na rozdwojenie (roztrojenie?) jaźni

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#7308.04.2018, 21:26

Tomus, dostales po garach....hehehe od kobiety, wez jakies krople walerianowe, na otrzezwienie...

woskowa
7 776
woskowa 7 776
#7408.04.2018, 21:27

Pozyczona...nie ladnie

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#7508.04.2018, 21:29

Bylam ladna kilkadziesiat lat temu, teraz liczy sie skutecznosc.....

woskowa
7 776
woskowa 7 776
#7608.04.2018, 21:29

Poka zdjecie to ocenie :)

iwo
6 122
iwo 6 122
#8608.04.2018, 21:52

@iwo

rozumiem, co powiedziales.. mysle ze w Jukeju nie sa oczywiscie tak madrzy jak Polacy, ale potrafia odroznic faszyzm od patriotyzmu..

Nie znam różnicy pomiędzy świadomością polityczno-społeczną Brytyjczyków i Polaków, ale wydaje mi się, że obydwie narodowości w większości czerpią tę wiedzę z mediów głównego nurtu, co moim zdaniem, nie sprzyja poprawnemu rozróżnianiu tych terminów.

mam nadzieje, ze ktos kto to sciga z urzedu, rozumie roznice:)

Xorso
412
Xorso 412
#9808.04.2018, 22:03

@iwo #86

mam nadzieje, ze ktos kto to sciga z urzedu, rozumie roznice:)

Wątpię; organy państwowe są upolitycznione :)

kijevna
17 944
kijevna 17 944
#12110.04.2018, 12:17

Najciekawsze jest, ze wpisy pokasowane, a licznik się nie resetuje...

VernyK
3
VernyK 3
#12210.04.2018, 22:05

Pod koniec lat 90 tych bylam zwiazana z polska szkola w Bradford. Szkola i kosciol zostaly wybudowane ze srodkow polskich kombatantow, ktorzy przybyli do Anglii z armia gen Andersa. Wtedy ta dbalosc o zachowanie polskiego jezyka, patriotyzm mialy ogromny sens dla tych ludzi, ktorzy z wielu powodow nie mogli wrocic do Polski.

Kosciol i wiara umacnialy wiez z ta Polska, ktorej wielu z tych starszych ludzi nigdy nie moglo juz zobaczyc. Szkola przed 2004 rokiem borykala sie z naborem nowych uczniow, poniewaz czwarte pokolenie Polakow urodzonych w Anglii nie potrafilo do konca utozsamic sie z Polska, ktora wiekszosc z nich znalo z opowiadan dziadkow. Po 2004 roku sytuacja zmienila sie znacznie i polska szkola w Bradford nie mogla narzekac na nabor nowych uczniow.

Pojawilo sie takze wielu nowych nauczycieli, ktorzy mieli wyksztalcenie pedagogiczne.

Niestety jak zawsze gdy nastepuja zmiany, rozpoczely sie prywatne rozgrywki w zarzadzie i kierownictwie. Dawna polska szkola przestala istniec. Wierze jednak, ze w dalszym ciagu spelnia swoje przeslanie- uczac jezyka polskiego dzieci tych Polakow, dla ktorych wiez z krajem jest wciaz wazna.

Jura
173
Jura 173
#12315.04.2018, 19:05

Wszyscy prelegenci promujący niechrześcijańskie wartości (rasizm, mowa nienawiści etc.) powinni być zawracani

Zgadzam się z redakcją, że wszystkich muzułmanów należy zawracać.