Do góry

Wniosków o status osiedlenia jest więcej niż obywateli UE

4,88 miliona obywateli państw Unii Europejskiej złożyło do końca 2020 roku wnioski o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Do tej pory rozpatrzono 4,49 miliona – poinformował Kevin Foster, wiceszef Home Office nadzorujący ten proces.

To znacznie więcej niż wynosi liczba obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii. Jak wynika z opublikowanych w zeszłym tygodniu danych Office for National Statistics (ONS), w połowie 2020 roku w Zjednoczonym Królestwie mieszkało 3,48 miliona Europejczyków, o 211 tys. mniej niż rok wcześniej.

Odnosząc się do kwestii tego, że liczba złożonych wniosków znacząco przewyższa liczbę tych, którzy faktycznie przebywają w Wielkiej Brytanii, Kevin Foster zwrócił uwagę, że dane ONS są szacunkami i podkreślił, że wszyscy, którzy otrzymali status osoby osiedlonej, spełniali ustalone kryteria, więc nie ma mowy o żadnym nadużywaniu systemu. Wyraził też opinię, że wskazany przez ONS spadek liczby obywateli UE jest związany z aktualną sytuacją gospodarczą, ale przypomniał, że czasowy, nawet dłuższy wyjazd z Wielkiej Brytanii nie przekreśla możliwości ubiegania się o status osoby osiedlonej.

773 840 wniosków obywateli polskich

Spośród rozpatrzonych aplikacji, 54 proc. składających dokumenty otrzymało status osoby osiedlonej, 43 proc. – tymczasowy status osoby osiedlonej, 0,8 proc. – odmówiono statusu. Po 1 procencie stanowiły wnioski wycofane i nieważne.

Jeśli chodzi o poszczególne części Zjednoczonego Królestwa, to w Anglii złożono 4,413 mln wniosków, w Szkocji -243,6 tys., w Walii - 80,7 tys., zaś w Irlandii Północnej - 78,5 tys.

W opublikowanych w czwartek statystykach nie podano danych o obywatelstwie składających wnioski, ale w poprzednim raporcie, według stanu na koniec września, najwięcej w tej grupie było Polaków – wniosek taki złożyło 773 840 obywateli polskich, z czego 596 200 uzyskało status osoby osiedlonej, zaś 138 520 – tymczasowy status osoby osiedlonej.

Wnioski można składać do 30 czerwca

Wiceszef Home Office zaapelował, by wszyscy, którzy się kwalifikują i chcą pozostać w Wielkiej Brytanii, a jeszcze nie złożyli wniosku, zrobili to jak najszybciej.

Do 30 czerwca 2021 roku pozostało mniej niż sześć miesięcy i zachęcam wszystkich kwalifikujących się do złożenia wniosku już teraz, aby zabezpieczyli swoje prawa zgodnie z brytyjskim prawem. Jeśli ktoś potrzebuje, jest dostępny szeroki zakres wsparcia online i przez telefon, finansujemy 72 organizacje w całej Wielkiej Brytanii udzielające pomocy, aby zapewnić, że nikt nie zostanie pozostawiony sam

– powiedział Foster.

O tym, czy wnioskodawca uzyska status osoby osiedlonej czy tymczasowy status osoby osiedlonej decyduje czas pobytu w Wielkiej Brytanii: czy jest on dłuższy, czy krótszy niż pięć lat.

Czytaj na Emito.net

Składanie wniosków o status osoby osiedlonej (poradnik)

73 tys. Polaków aplikowało o przyznanie statusu osiedlenia

Nie wszyscy dostają od razu settled status

„Ci, którzy nie aplikują o settled status będą deportowani”

Polacy z wyrokami mogą nie dostać „settled status”

Komentarze 6