Do góry

powroty

Czat na www.powroty.gov.pl

Portal www.powroty.gov.pl zaprasza na czat 24 maja (poniedziałek) w godzinach 17.00 - 19.00. Tematem czatu będzie prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej po powrocie z zagranicy do Polski.

Gościem portalu Powroty.gov.pl będzie Marcin Haśnik z Narodowego Funduszu Zdrowia. Ekspert odpowie na pytania dotyczące zmian w przepisach w sferze korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej na terenie Unii Europejskiej, które weszły w życie z dniem 1 maja 2010.

Wśród tematów znajdą się m.in:

Wracasz do Polski partnerem nie Polakiem?

Jutro, 18 lutego (czwartek) w godz. 16.00-18.00 gośćmi czatu na portalu www.powroty.gov.pl będą eksperci: Magdalena Skoczek i Justyna Strzeżek z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Piotr Widawski z Departamentu Obywatelstwa i Repatriacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Tęsknimy za tym, czego nie mamy

Na obczyźnie dopiero okazuje się, że nic nie smakuje tak jak polski majonez, a najlepiej czyta się prozę polskich pisarzy. Ale uwaga, to działa w dwie strony. Po powrocie z wieloletniej emigracji do kraju szybko się też okazuje, że znowu czegoś brakuje.

Nie idealizujmy Polski

Rozmawia Małgorzata Mrozińska

"Osoby wracające do kraju myślą, że powrót będzie czymś prostym i przyjemnym, w końcu wracamy "do siebie". To właśnie jest romantyzm. Bo w czasie, kiedy przebywamy na emigracji, zmieniamy się my sami, miejsca, z których wyjeżdżamy, i ludzie, których tam zostawiamy" - mówi Anna Osińska, psycholog kultury z warszawskiego ośrodka MABOR, specjalizująca się w pomocy powracającym z zagranicy emigrantom.

Czat na powroty.gov.pl

Wracasz do kraju po okresie pobytu za granicą? Zastanawiasz się, czy Twoje kwalifikacje i umiejętności pozwolą Ci na szybkie znalezienie pracy? Portal powroty.gov.pl zaprasza na czat poświęcony wykorzystaniu doświadczeń zdobytych za granicą podczas poszukiwania pracy w Polsce.

Czat z ekspertami

We wtorek 10 marca w godzinach 17-19 na portalu www.powroty.gov.pl odbędzie się czat na temat pracy za granicą a przełożenia jej na późniejsze emerytury i renty w Polsce. Jego gośćmi będą eksperci z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS): Tomasz Szabliński i Piotr Popek.

Goście odpowiedzą na pytania dotyczące ubezpieczeń społecznych osób przemieszczających się po Unii Europejskiej oraz uprawnień do świadczeń emerytalno-rentowych za okresy przepracowane w krajach UE.

Czat na powroty.gov.pl

Na stronie www.powroty.gov.pl został zamieszczony zapis czatu na temat "koordynacji świadczeń rodzinnych i świadczeń z tytułu bezrobocia". Temat dotyczy osób, które pracowały bądź pracują za granicą, a planują powrót do kraju.

Kwestie poruszane w rozmowie z Internautami pojawiały się też w wielu pytaniach przysyłanych przez Polaków mieszkających za granicą.

Na pytania odpowiadali eksperci z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Michał Drozdowicz i Piotr Gołębiewski. Wśród najczęściej poruszanych kwestii znalazły się m.in.:

Zadaj pytanie ekspertowi

W poniedziałek, 9 lutego w godzinach 17.00-19.00 gośćmi czatu na portalu powroty.gov.pl będą eksperci z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej - Michał Drozdowicz i Piotr Gołębiewski z Departamentu Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego.

Tematem spotkania będzie: "Koordynacja świadczeń rodzinnych i świadczeń z tytułu bezrobocia", a więc temat interesujący nie tylko powracających do kraju emigrantów.

Życie w rozkroku

Zaraz po powrocie nie jest źle. Potem dopiero robi się mniej ciekawie. Jak już przejdzie ta cała "popowrotowa" euforia. I wtedy pojawia się myśl: "Do Londynu mogę zawsze wrócić. Kto wie, może już niedługo?"...