Do góry

świnska grypa

Cała prawda o "świńskiej grypie"

Światowa Organizacja Zdrowia oświadczyła, że wirusa nowej grypy "nie da się już powstrzymać". Brytyjskie władze ostrzegają, że w kraju może dochodzić nawet do 100 tys. zarażeń dziennie. Nie ustają doniesienia o kolejnych śmiertelnych ofiarach. Zamykane są szkoły. Trudno się dziwić, że wirus A/H1N1 napawa dużym niepokojem. Ale jeśli przyjrzeć mu się bliżej, okazuje się, że nie taka "świńska grypa" straszna, jak ją malują.

Czwarta ofiara świńskiej grypy w Szkocji

Po tygodniu od stwierdzenia objawów świńskiej grypy, w Glasgow zmarła 15-latka. Jest ona czwartą ofiarą świńskiej grypy w Szkocji. Dziewczynka miała także inne problemy zdrowotne.

Szkocka minister zdrowia, Nicola Sturgeon, powiedziała, że nie ma powodów do paniki. Zdecydowana większość przypadków zarażenia wirusem H1N1, ma bardzo łagodny przebieg choroby. Ostatnie dane dotyczące Szkocji wskazują też, że mimo aktywności wirusa, poziom zachorowań jest stosunkowo niski.

Kolejne ofiary świńskiej grypy

Sześcioletnia Chloe Buckley z zachodniego Londynu oraz jej rodzinny lekarz Michael Day zostali kolejnymi ofiarami świńskiej grypy. Po raz pierwszy przypadkom nie towarzyszyły typowe symptomy choroby.

Chloe zmarła w zeszły czwartek. Stan zdrowia dziewczynki był ciągle bardzo dobry na dwa dni przed śmiercią. Pierwsze objawy grypy pojawiły się w środę, zaraz po wezwaniu lekarza Michaela Day, który również zaraził sie wirusem i zmarł w zeszłą sobotę.

NHS zaszczepi całą populację

Wszyscy Brytyjczycy zostaną zaszczepieni przeciw "świńskiej grypie". Szczepionka będzie gotowa już niedługo. W Wielkiej Brytanii dostępna będzie w ciągu kilku tygodni. Do końca roku zaszczepionych zostanie 20 milionów osób.

W przyszłym roku szczepionka będzie dostępna już dla każdego. Zasięg kampanii dotyczącej szczepień, przygotowanej przez NHS będzie największy od 50 lat, jeśli chodzi o promocję zdrowia i szczepień.

Jest źle i będzie gorzej?

Jedni sieją panikę, snując apokaliptyczne wizje o masowej zagładzie, inni nazywają doniesienia o "świńskiej grypie" wywoływaniem burzy w szklance wody.

Naukowcy i politycy zgodnie radzą, żeby nie poddawać się medialnej gorączce, ale niestety fakty nie napawają optymizmem. Wirus A/H1N1 rozprzestrzenił się już na ponad 100 krajów, a Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pierwszą globalną epidemię od ponad 40 lat.Wirus A/H1N1 to nowy szczep, który składa się z genomów świńskiej, ludzkiej i ptasiej grypy.