Do góry

Mam na swoim koncie 6 punktów karnych. Wczoraj zostałem zatrzymany za używanie telefonu komórkowego podczas jazdy. Mandat przyjąłem, ale jeszcze nie opłaciłem. Mam pytanie – czy istnieje możliwość anulowania mandatu w zamian za jakiś kurs? Lub jakaś redukcja wcześniejszych punktów? W artykule napisane jest, że trzeba zdobyć pismo od policji lub władz lokalnych. Jak takie pismo uzyskać?

Pomimo tego, że istnieje wiele różnego rodzaju kursów reedukacyjnych dla kierowców, a wykroczenie, o którym piszesz, jest często spotykane, w UK istnieje niewiele ośrodków prowadzących, a co za tym idzie oferujących, reedukację kierowców zatrzymanych za korzystanie z telefonu komórkowego podczas prowadzenia pojazdu. Dlatego też, jeśli taki kurs nie został Ci zaoferowany przez policjanta podczas zatrzymania, nie będziesz mógł do niego przystąpić.

Prawo w Wielkiej Brytanii nie pozwala na anulowanie już nałożonych punktów karnych, dlatego też punkty, które wcześniej zdobyłeś, pozostaną na twoim prawie jazdy do momentu upłynięcia ich ważności.

Pamiętaj o tym, że gdy decydujesz się na odebranie rozmowy telefonicznej podczas prowadzenia pojazdu, Twój czas reakcji spada o około 30 procent w porównaniu z kierowcami, którzy nie odbierają takich połączeń. Używanie dozwolonych zestawów głośnomówiących również wpływa na szybkość Twojej reakcji. Aby uniknąć wypadków i dodatkowych punktów karnych, zachowaj ostrożność – wyłącz telefon zanim wsiądziesz do samochodu. Szerokiej drogi!Na Wasze pytania odpowiada Tymek Skroban-Korzeniecki, ekspert w dziedzinie zagadnień motoryzacyjnych w Wielkiej Brytanii, założyciel firmy Emano (www.emano.co.uk), która jest wydawcą i dystrybutorem publikacji dla zmotoryzowanych na Wyspach Polaków. Jeżeli masz pytanie do Tymka napisz na [email protected].
Lubię to  Śledź 

Komentarze