Do góry

Mam 26 lat. Przyjechałem do Wielkiej Brytanii 5 lat temu. Od 2 lat jeżdżę autem mając polskie prawo jazdy. Rozumiem, że mogę tak jeździć aż do 70. roku życia. Tak wynika z tego co zrozumiałem z poprzednich tekstów publikowanych w rubryce Emano. Jeśli natomiast mam status rezydenta (registration certificate) – jest tak od roku – to powinienem wymienić polskie prawo jazdy, czy tak? Czy mogę jeździć, jak wcześniej pisałem, do ukończenia 70. roku życia?

Jeśli posiadasz wyłącznie prawo jazdy kategorii A i/lub B, będziesz mógł używać swojego polskiego prawa jazdy do momentu, gdy ukończysz 70 lat, ale pod warunkiem, że twoje polskie prawo jazdy pozostaje wciąż ważne.

Jeśli posiadasz kategorie prawa jazdy C i/lub D, to po roku od daty zastania rezydentem (według DVLA oznacza to po roku od momentu zamieszkania na terenie UK), musisz wyrobić część prawa jazdy counterpart. Aby tego dokonać, należy wypełnić i odesłać do DVLA formularz D9.Na Wasze pytania odpowiada Tymek Skroban-Korzeniecki, ekspert w dziedzinie zagadnień motoryzacyjnych w Wielkiej Brytanii, założyciel firmy Emano (www.emano.co.uk), która jest wydawcą i dystrybutorem publikacji dla zmotoryzowanych na Wyspach Polaków. Jeżeli masz pytanie do Tymka napisz na [email protected].
Lubię to  Śledź 

Komentarze