Do góry

Od lat mam prawo jazdy na kategorię A i B. Przez 5 lat byłem taksówkarzem w Polsce. Teraz przyjechałam do Wielkiej Brytanii i od znajomych usłyszałem o dobrze płatnej pracy jako kierowca samochodów ciężarowych. Dlatego chciałbym zdobyć nowy zawód. Ile kosztuje taki kurs? Czy mogę zdawać egzaminy w języku polskim? Bardzo proszę o pomoc.

Aby zdobyć zawodowe prawo jazdy kategorii C w Wielkiej Brytanii, musi pan zdać 5 egzaminów (trzy testy teoretyczne i dwa egzaminy praktyczne). Osoby takie jak pan, które po raz pierwszy starają się o zawodowe prawo jazdy na kategorię C, w momencie pomyślnego zdania wszystkich egzaminów uzyskują automatycznie świadectwo kwalifikacji (CPC), co oznacza, że mogą one pracować jako zawodowi kierowcy.

Do egzaminów teoretycznych z tłumaczem języka polskiego może pan przystąpić w jednym z 13 przystosowanych do tego ośrodków egzaminacyjnych na terenie Wielkiej Brytanii. Ceny za usługę tłumacza za jeden egzamin wahają się od £225 do £600. Okres oczekiwania na egzamin z tłumaczem to zazwyczaj od 4 do 8 tygodni.

Przed rozpoczęciem kursu nauki jazdy powinien pan zdać testy teoretyczne. Szkoły nauki jazdy można znaleźć w różnego rodzaju książkach biznesowych, np. Yellow Pages.

Szacowany, całkowity koszt uzyskania prawa jazdy na kategorię C to od £1500 do £2000.

Zdobycie uprawnień do kierowania samochodami ciężarowymi w UK wymaga co prawda trochę wysiłków i wiąże się z wydatkami, jednak otwiera drzwi do ciekawego i dobrze płatnego zawodu. Jako doświadczony kierowca nie powinien pan mieć problemów ze zdobyciem nowych uprawnień na terenie UK.

Życzymy powodzenia na egzaminach!

Szerokiej drogi!Na Wasze pytania odpowiada Tymek Skroban-Korzeniecki, ekspert w dziedzinie zagadnień motoryzacyjnych w Wielkiej Brytanii, założyciel firmy Emano (www.emano.co.uk), która jest wydawcą i dystrybutorem publikacji dla zmotoryzowanych na Wyspach Polaków. Jeżeli masz pytanie do Tymka napisz na [email protected].
Lubię to  Śledź 1

Komentarze 1

stan24
1
stan24 1
#117.09.2017, 14:37

mam pytanie w jak osrodkach w uk mozna zdawac prawojazdy z wynajetym tlomacze