Jak sprawdzić zdolność kredytową?
Procedura w bankach wygląda następująco: należy przedstawić zaświadczenie od pracodawcy zawierające informację o okresie zatrudnienia i wysokości dochodów (oryginał) lub kontrakty/ umowy zawierane z pracodawcą (kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem); historia operacji na rachunku bankowym, na który przekazywane są dochody klienta za ostatnie 6 miesięcy, z zastrzeżeniem, że w przypadku ubiegania się o Produkt Kredytowy zabezpieczony rzeczowo - rachunek może być z banku polskiego lub zagranicznego, w przypadku ubiegania się o pozostałe Produkty Kredytowe - rachunek musi być z banku polskiego.
Kredyt w złotówkach, czy walucie obcej?
Zaciągając kredyt hipoteczny na niewielkie kwoty i na okres krótszy niż 10 lat warto rozważyć złotówki. Jednak w większości przypadków wciąż bardziej opłaca się kredyt we frankach szwajcarskich. Jego oprocentowanie jest na tyle atrakcyjne, że nawet przy długotrwałym załamaniu światowej gospodarki i znacznym wzroście kursu tej waluty, wysokość spłacanej raty wciąż będzie niższa niż w przypadku kredytu złotówkowego.
Bank odmówił nam kredytu - jak zareagować?
Powodów do odmowy może być kilka. Mogą one wynikać z niestabilności naszej sytuacji finansowej, lub też sytuacja prawna samej nieruchomości wzbudza wątpliwości. Mogło się także okazać, iż w bazie danych Biura Informacji Kredytowej znalazł się zapis świadczący o problemach ze spłatą kredytu. Innym powodem może być przypadek, w którym nie wszystkie formalności zostały spełnione. Należy się zawsze spytać o powód odmowy, pamiętając jednak, że bank nie ma obowiązku udzielania konkretnej odpowiedzi. Zatem zawsze warto składać wniosek do więcej niż jednego banku. Pewnym sposobem na zaciągniecie kredytu jest wizyta u doradcy finansowego, który nam pomoże i ułatwi wybór spośród ofert różnych banków. Poradzi także, w którym banku mamy większe szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku, bowiem różne banki używają odmiennych kryteriów przyznania kredytu.
Komentarze 1
Zgłoś do moderacji