Do góry

Obywatele nowych państw członkowskich Unii Europejskiej (z wyjątkiem Cypru i Malty), podejmując w Wielkiej Brytanii pracę na okres dłuższy niż 1 miesiąc, muszą zarejestrować ten fakt w komórce brytyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych (Home Office) – w Zespole ds. Rejestracji Pracowników (Worker Registration Team).

Pozwoli to na otrzymanie Karty Rejestracji Pracownika, która jest dokumentem upoważniającym do podjęcia pracy i pobytu w Zjednoczonym Królestwie w czasie wykonywania świadczeń pracowniczych. W przypadku niezłożenia wniosku przed upływem miesiąca od podjęcia pracy, nasze zatrudnienie w Wielkiej Brytanii stanie się nielegalne. Pracodawca zgodnie z obowiązującym prawem nie może legalnie zatrudnić osoby, która nie jest zarejestrowana, dlatego chcąc uniknąć kary, może nas zwolnić z pracy.

Co powinno zawierać nasze podanie?

Aplikacje należy składać wyłącznie listownie. Każda zmiana miejsca pracy w ciągu 12 miesięcy od pierwszego zatrudnienia pociąga za sobą konieczność składania kolejnego wniosku o Kartę. Osoba pracująca u więcej niż jednego pracodawcy zobowiązana jest do uzyskania zaświadczenia dla każdego z nich.

Gdzie przesłać wniosek z załącznikami?

Skompletowane dokumenty należy przesłać listem poleconym na adres:

Worker Registration Scheme
PO BOX 492
Durham
DH99 1WU

Pozytywne rozpatrzenie wniosku

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia naszego wniosku przez Home Office otrzymamy drogą pocztową dokumenty:

Nieprzychylne dla nas załatwienie sprawy przez urzędników brytyjskich skutkuje przesłaniem na nasz adres pisma odmownego, zwrotu naszego paszportu lub dowodu osobistego oraz całej kwoty pieniężnej, którą dołączyliśmy do wniosku aplikacyjnego.

Kiedy rejestracja będzie odmowna?

Kto nie musi się rejestrować?

Lista przypadków zwalniających z obowiązku przystąpienia do Programu Rejestracji Pracowników:

Odnowienie rejestracji

Gdy rozpoczynamy pracę o nowego pracodawcy lub w naszym zatrudnieniu u starego pracodawcy wystąpiła dłuższa przerwa i ponownie podejmujemy tam zatrudnienie, potrzebne będzie nam nowe zaświadczenie o rejestracji. Do składanego przez nas wniosku należy dopisać, że wnioskujemy o wydanie nowego zaświadczenia. Wpisujmy numer identyfikacyjny z naszej starej karty rejestracyjnej, załączamy też dane nowego pracodawcy. Nie musimy dołączać już paszportu, dowodu osobistego, dowodu wpłaty, ani fotografii.

Studenci

Osoby studiujące w Wielkiej Brytanii nie są zobowiązane przystępować do Programu Rejestracji Pracowników. Będzie to jednak konieczne, gdy zamierzają poza studiami podjąć pracę zarobkową. Nie będzie to miało wpływu na przywileje studentów wynikające z prawodawstwa unijnego, m.in. do swobodnego przemieszczania się.

Korzyści z rejestracji

Po 12 miesiącach nieprzerwanego legalnego zatrudnienia w Wielkiej Brytanii, które jest udokumentowane w Programie Rejestracji Pracowników uzyskamy wiele udogodnień. Nie będziemy musieli już rejestrować się w Programie. Obywatel nowego kraju członkowskiego Unii Europejskiej uzyskuje przywileje, jakie posiadają obywatele starych państw członkowskich. Będziemy mieli prawo do swobodnego przemieszczania się oraz do zamieszkania w Wielkiej Brytanii na mocy prawa Unii Europejskiej. Jako osoba legalnie zatrudniona podlegamy brytyjskiemu prawu pracy, które określa m.in. czas pracy, minimalne wynagrodzenie, ochronę prawną przed nieuczciwym pracodawcom, kwestię urlopów.

Uwagi

Do okresu rejestracji wliczany jest płatny urlop. Gdy zostaniemy zwolnieni po kilku miesiącach pracy, a chcemy, aby ten okres zaliczony był do wymaganych 12 miesięcy, nową pracę powinniśmy znaleźć w ciągu 30 dni.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ukba.homeoffice.gov.uk.

Lubię to  Śledź 5

Komentarze 7

Profil nieaktywny
jd261083
#118.08.2008, 20:21

prosze o pomoc ! gdzie mam znaleść aktualny formularz wrs.

Monika
1
Monika 1
#309.09.2008, 10:55

a ja mam z kolei inny problem - zarejestrowalam sie w programie, dostalam karte rejestracyjna, ale zmienilam prace. Wyslalam kolejny formularz wraz z listem od pracodawcy (zrobilam to 31 lipca) i od tamtej pory nie dostalam zadnej odpowiedzi, a wiem, ze powinnam dostac takie zaswiadczenie.

satelita
2
#406.11.2008, 19:01

jedyne 90 i jestes szczesiwcem hihi,,,masz Pozwolenie na prace... a w praktyce to raczej nie slyszl zeby ktos wysylal do Durham ponownie formularz z inf, ze zmieni pracodawce,,,,,, :)

Ewa
1
Ewa 1
#508.05.2009, 15:00

mam pytanie co zrobic kiedy zgubi sie dokument wrs? czy można ubiegac sie o kopie? jeśli tak to w jaki sposób to zrobic?

kotek
32
kotek 32
#614.08.2009, 21:20

Kombinacje z ich strony sa niesamowite.Moj szef napisał we wniosku date,adres firmy,podpis.A mi przyslali odpowiedze ze nie zostala dolaczona aplikacja z data startu i podpisem szefa.Po 3 miesiacach dostalem odpowiedz ze moj wniosek nie zostal przyjety bo nie bylo kompletu dokumentow.Moj szef wyslal ponownie aplikacje i zostala wznowiona ale po 3 miesiacach od startu w pracy.I 3 miechy w plechy

abcd1
78
abcd1 78
#713.10.2009, 10:55

czesc moze mi ktos pomoc chce wznowic aplikacje o home office poniewaz zmienilam prace lecz nie moge nigdzie znajsc aplikacji prosze was o pomoc dajcie mi jakies namiary dzieki wielkie