Do góry

Wbrew pozorom znaczna odległość nie uniemożliwia znalezienia wymarzonego mieszkania. Agencje nieruchomości i firmy doradcze już wyczuły potencjał, jaki niesie ogromna liczba Polaków (i nie tylko) przebywających czasowo lub na stałe poza granicami kraju.

Nie jest to jeszcze powszechna usługa, jednak przy odrobinie cierpliwości można znaleźć pośrednika, dla którego taki rodzaj współpracy nie będzie stanowił żadnego problemu, zwykle taka usługa nie jest droższa niż podobna pomoc na terenie Polski.

Można także poszukać na własną rękę - istnieje bardzo wiele portali internetowych, na których każdego dnia pojawiają się dziesiątki nowych ofert sprzedaży nieruchomości. Większość z nich oferowana jest przez pośredników (tutaj oczywiście należy się liczyć z prowizją w wysokości 3-4 procent). Jeśli nawet agent będzie zaskoczony możliwością obsługi zagranicznego klienta, można mu uświadomić, że odległość w tym przypadku nie jest żadną barierą, o ile tylko zdobędziemy odpowiednie pełnomocnictwa.

Nieruchomość w Polsce, właściciel za granicą, jak się zabezpieczyć

Niestety nie istnieje stuprocentowe zabezpieczenie nieruchomości. W praktyce najlepszym rozwiązaniem są życzliwi sąsiedzi, lub rodzina regularnie odwiedzająca mieszkanie. Doskonałym rozwiązaniem byłoby powierzenie kluczy specjalistycznej firmie, która kompleksowo zajmuje się zarządzaniem nieruchomościami - od znalezienia najemców, poprzez opłacanie rachunków a na podlewaniu kwiatków kończąc. Niestety takie firmy do niedawna w Polsce nie istniały, obecnie jest to temat na tyle nowy, że znalezienie takiej firmy graniczy z cudem, a ewentualne ceny skutecznie zniechęcają potencjalnych klientów. Na razie takie rozwiązanie sprawnie funkcjonuje tylko w inwestycjach typu condo-hotel lub apart-hotel (mieszkania budowane w celu wynajmu).

Czy pracując i mieszkając w UK, mój pełnomocnik może podpisywać dokumenty w moim imieniu?

Oczywiście, w przypadku, gdy wyrobimy odpowiednie pełnomocnictwo notarialne, nasza obecność przy podpisywaniu wszystkich dokumentów związanych z zakupem nieruchomości będzie całkowicie zbędna.

Lubię to  Śledź 

Komentarze