Do góry

Zastanów się nad pytaniami, które determinują proces zakupu nieruchomości: (rynek pierwotny/wtórny, lokalizacja, wielkość, dom czy mieszkanie). Decydując się na zakup nieruchomości w pierwszej kolejności należy się poważnie zastanowić co chcemy kupić.

Największym zainteresowaniem, zarówno wśród Polaków jak i obcokrajowców inwestujących w Polsce cieszą się oczywiście mieszkania. W naszym kraju budynki wielorodzinne cieszą się wciąż ogromnym zainteresowaniem i jak na razie nie widać aby ten trend miał się kiedyś zmienić. Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym - czyli zupełnie nowe - musimy się liczyć z dodatkowymi kosztami potrzebnymi do wykończenia go. Niektórzy deweloperzy proponują opcję wykończenia mieszkania pod klucz - warto skorzystać z takiej możliwości, choć na pewno nie jest to najtańsze rozwiązanie. Taka przyjemność kosztuje zwykle od 700 do 1300 zł za metr kwadratowy, przy czym istnieje możliwość indywidualnego doboru wszelkich materiałów wykończeniowych. To dość dużo, biorąc pod uwagę, że zlecając te prace zwykłej ekipie remontowej można zaoszczędzić nawet połowę tej sumy.

Jeśli zdecydujemy się kupić mieszkanie "z drugiej ręki" czyli na rynku wtórnym mamy znacznie większe możliwości jeśli chodzi o wybór lokalizacji, ceny czy standardu wykończenia. Teoretycznie remont mamy wtedy z głowy, jednak praktyka pokazuje, że o ile nie jest to lokal przeznaczony pod wynajem, właściciel zawsze chce urządzić mieszkanie po swojemu. Zaletą mieszkań używanych jest także to, że proces zakupu trwa znacznie krócej niż w przypadku nowego lokalu. Zazwyczaj można je nabyć niemal od ręki. Stabilizacja na rynku sprawia także, że są one nieco tańsze niż nowe budownictwo. Wyjątkiem są dobrze zachowane przedwojenne kamienice. Należy już natomiast unikać zakupu mieszkań budowanych w technologii tzw. wielkiej płyty - chodzi tutaj o bloki (głównie wieżowce) wybudowane w latach 70. i 80. Wartość tych nieruchomości będzie z czasem realnie lub relatywnie spadać.

Alternatywą dla mieszkania jest zakup domu. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy ich ceny znacznie wzrosły i nie jest to z pewnością okazja inwestycyjna (choć można jeszcze trafić na stosunkowo niedrogie segmenty w atrakcyjnych podmiejskich lokalizacjach), ale jeśli będzie to zakup dla siebie, w celu późniejszego zamieszkania, to wciąż warto rozważyć taką propozycję. Nie jest bowiem tajemnicą, że za cenę niewielkiego 3-pokojowego mieszkania w centrum można kupić 100-metrowy segment z niewielką działką kilka kilometrów od granic miasta.

Lubię to  Śledź 

Komentarze