Wybierz odpowiednie ubezpieczenie na stronie: www.bgateway.com
Większość zatrudnionych osób musi płacić składki na ubezpieczenie społeczne (National Insurance Contributions). Są one odrębne od należnego podatku dochodowego czy Vat-u. Są one kierowane do HM Revenue and Customs i służą opłacaniu niektórych świadczeń takich jak państwowa emerytura i zasiłek dla bezrobotnych.
Jako przedsiębiorca musisz je także opłacać za swoich pracowników. Warto wiedzieć, że opóźnienia w opłacaniu składek powoduj naliczanie karnych odsetek. Składki należy opłacić do 22 każdego miesiąca, jeśli robisz to przez Internet i do 19 każdego miesiąca w przypadku innych form płatności (czek czy gotówka).
Możesz sam obliczyć wysokość należnych składek. Po zarejestrowaniu się w HMRC jako pracodawca otrzymasz specjalny pakiet, zawierający między innymi tabele składek socjalnych. Są one bardzo łatwe w użyciu, musisz tylko być pewnym, że używasz właściwej tabeli do obliczenia składek konkretnego pracownika (zależy to m. in. od wieku).
Jako pracodawca musisz przechowywać następujące dokumenty:
Jako osoba samozatrudniona musisz przechowywać:
Firmy nie mające statusu "limited company" powinny przechowywać taką dokumentację przez pięć, a "limited companies" przez sześć lat.
PAYE (Pay As You Earn) - to system stworzony przez HMRC by ułatwić Ci opłacanie podatku dochodowego za pracowników. HMRC przyznaje każdemu podatnikowi kod podatkowy (tax code). Kod ten, wraz z tablicami podatkowymi HMRC pozwoli ci łatwo obliczyć należny od każdego pracownika podatek. Pakiet startowy systemu PAYE, a także oprogramowania pomocnego przy obliczaniu składek NI otrzymasz od HMRC New Employer Helpline - 0845 60 70 143.
Corporate Tax (podatek dochodowy od firm) - to podatek, który od swego dochodu płacą "limited companies". Rozróżnia się dwie stawki - normalną i dla małych przedsiębiorstw. Aktualne stawki znajdziesz na stronie www.hmrc.gov.uk. W 2007 roku główna stawka wynosi 30 procent, a dla małych biznesów 20 procent.
Income tax (podatek dochodowy) - formularze zeznania o wysokości uzyskanego dochodu rozsyłane są co roku w kwietniu i pokrywają okres od 6 kwietnia roku ubiegłego do 5 kwietnie br. Dla przykładu rok podatkowy 2007/08 trwa od 6 kwietnia 2007 do 5 kwietnia 2008.
Podatek dochodowy osoby samozatrudnionej - każda osoba samozatrudniona musi płacić podatek dochodowy. Za podstawę jego obliczenia przyjmuje się zyski Twojej firmy. Możesz odliczyć wydatki związane z prowadzeniem działalności. Jesteś odpowiedzialny za prawidłowe wypełnienie i wyliczenie przychodów i rozchodów oraz wysokości podatku. Łatwiej tego dokonać skrupulatnie prowadząc dokładne księgi finansowe. Musisz także pamiętać, żeby podatki i składki na ubezpieczenie społeczne opłacać w terminie.
Nowe firmy mogą się starać o wiele ulg i odliczeń podatkowych. Są to między innymi ulgi kapitałowe na inwestycje w wyposażenie i lokale, ulga podatkowa na badania i rozwój przedsiębiorstwa, czy zwolnienie z opłaty skarbowej, jeśli Twoja firma znajduje się na obszarze o dużym bezrobociu. Pamiętaj jednak, że ulg czy odliczeń podatkowych nie otrzymuje się automatycznie, za każdym razem musisz o nią występować.
First year allowances - możesz się o nie starać w przypadku zakupów i inwestycji w firmę. Małe firmy mogą odliczyć do 50 procent wysokości kwalifikujących się wydatków, zaś za zakup maszyn produkcyjnych należy się zwykle 25 procent odliczenia. Od kwietnia 2008 roku wszystkie te ulgi zastąpi roczna ulga inwestycyjna w wysokości 50 tysięcy funtów.
Ulgi i odliczenia na badania i rozwój (Research and Development Allowances and Reliefs) - kwalifikują się do nich przedsięwzięcia mające na celu nie tylko rozwój danego przedsiębiorstwa ale ogólnego stanu badań i wiedzy. Może to być zarówno działalność wynalazcza jak i rozwój oprogramowania komputerowego. Aby dowiedzieć się, czy Twoja działalność kwalifikuje się do ulg z tytułu badań i rozwoju skontaktuj się z urzędem podatkowym (HM Revenue and Customs). Są dwa typy takich ulg - R&D allowance i R&D relief. Ta pierwsza forma ma zastosowanie przy kapitałowych wydatkach na przykład na wyposażenie. Nie obejmuje ona zakupu ziemi i lokali. Ta druga forma może mieć zastosowanie przy rozliczaniu kosztów oprogramowania, materiałów (w tym mediów), usług dostarczanych przez podwykonawców i wypłat pracowników.
Ubezpieczenie
Jest wiele dostępnych typów ubezpieczenia. Na stronie business gateway znajdziesz narzędzie, które pomoże Ci wybrać ubezpieczenie odpowiedniego dla Twojej formy prowadzenia biznesu:
www.bgateway.com.
Przed wyborem ubezpieczyciela powinieneś sprawdzić czy znajduje się on w rejestrze członków brytyjskiego stowarzyszenia ubezpieczycieli (Association of British Insurers - www.abi.org.uk), możesz także sprawdzić sprzedawcę ubezpieczenia - brokera na stronie brytyjskiego stowarzyszenia brokerów ubezpieczeniowych (British Insurance Brokers Association - www.biba.org.uk).
Komentarze 1
Zgłoś do moderacji