Zakładając interes powinieneś przemyśleć możliwości zakończenia działalności lub wycofania się z niej. Dobrze przemyślana "strategia wyjścia" pozwoli ci zmaksymalizować zyski lub uniknąć strat.
Niezależnie, czy zakończenie działalności jest zaplanowane wcześniej, czy też zostałeś do niego zmuszony jakimikolwiek czynnikami, decyzje podjęte przy zakładaniu mogą Ci ułatwić lub utrudnić późniejsze zakończenie działalności.
Typy exit strategies
"Wykrwawienie biznesu" - możesz zakończyć działalność dobrze prosperującego biznesu przez zaprzestanie inwestycji. W ich miejsce wypłacasz sobie wielkie premie, pensje i dywidendy, aż do upadku firmy. Możesz w ten sposób sztucznie powstrzymywać wzrost swojej firmy, jeśli zadowala Cię poziom osiąganego prywatnego dochodu.
Likwidacja - każdy przedsiębiorca ma czasem ochotę "zawiesić buty na kołku" i zamknąć firmę. Przy takiej formie rezygnacji z prowadzenia interesu wszystkie zyski oraz pieniądze uzyskane po sprzedaży dóbr należących do przedsiębiorstwa zostają użyte, aby spłacić ewentualne zobowiązania. Reszta zostaje podzielona pomiędzy udziałowców.
Sprzedaż zaprzyjaźnionemu biznesmenowi - w ten sposób łatwiej sobie poradzić z wyjściem z interesu jeśli jesteś silnie emocjonalnie związany z tym co udało Ci się zbudować. Warto zorientować się wśród ludzi, z którymi robiłeś interesy lub stałych klientów czy nie ma wśród nich kogoś, kto chciałby przejąć biznes. Możesz też odsprzedać interes komuś z rodziny lub jednemu z pracowników. Często przy takiej formie oddania biznesu kupujący spłaca należność w ratach zamiast od razu wykładać gotówkę.
Sprzedaż innemu przedsiębiorstwu - to jedna z najbardziej rozpowszechnionych strategii wyjścia. Przy takiej sprzedaży masz prawo do negocjacji i jest szansa uzyskania naprawdę dobrej ceny, zwłaszcza, że w większych przedsiębiorstwach za przejęcia biznesowe rzadko odpowiadają ich właściciele. Pracownikom łatwiej jest wydawać firmowe pieniądze. Jeśli myślisz o przejęciu jako sposobie na zakończenie prowadzenia biznesu musisz zadbać o to by być atrakcyjnym dla potencjalnego nabywcy - możesz to osiągnąć upodabniając do niego swój produkt lub strukturę prowadzenia firmy czy pozbywając się zadłużenia.
Wystawienie firmy na rynek papierów wartościowych - sprzedaż udziałów w Twojej firmie na wolnym rynku może być bardzo opłacalna. Może się jednak zdarzyć, że Twoi aktualni wspólnicy zablokują sprzedaż Twoich udziałów. Chęć zbycia całości udziałów może też wzbudzać podejrzenia u potencjalnych nabywców. Jest to forma dostępna tylko w przypadku prowadzenia rozwiniętej już działalności, bo tylko większe i dobrze działające przedsiębiorstwa mają szansę wzbudzić zainteresowanie potencjalnych nabywców akcji.
Materiał został opracowany przy współpracy z Business Gateway, która jest rządową organizacją zajmująca się wspieraniem rozwoju przedsiębiorczości w Szkocji.
Stronia internetowa www.bgateway.com oferuje szczegółowe informacje związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w Szkocji.
Komentarze
Zgłoś do moderacji