Do góry

Jak rozliczyć się z byłym partnerem z majątku w Polsce

Osoby, które nie zawarły związku małżeńskiego i mają majątek w Polsce (np. dom, działkę) nie mogą go dzielić na tych samych zasadach co małżonkowie. Sądy w Polsce wskazują, że do rozliczenia tzw. konkubinatu (związku nieformalnego) nie można stosować przepisów o małżeńskich ustrojach majątkowych, w tym o podziale majątku wspólnego.

Jeśli osoby, które się rozstają są małżeństwem, zastosowanie znajdą zasady dotyczące podziału majątku wspólnego opisane w artykule „Jak podzielić majątek po rozwodzie w Polsce?

Postępowanie o zniesienie współwłasności

Jeśli osoby pozostające w związku nieformalnym postanawiają się rozstać, zazwyczaj sprawa wzajemnych rozliczeń będzie bardziej skomplikowana niż w przypadku małżeństwa. Jeżeli konkubenci kupili w czasie trwania związku wspólnie mieszkanie w Polsce i są oboje wpisani jako jego właściciele w księdze wieczystej, można wszcząć w Polsce postępowanie o zniesienie współwłasności, które zostało opisane w artykule „Jak znieść współwłasność nieruchomości w RP?

Zazwyczaj sprawy dotyczące wzajemnych rozliczeń wymagają pomocy adwokata, gdyż często okazuje się, że dom został wybudowany na działce należącej do jednej ze stron (np. kobiety) ze środków zarobionych przez jej partnera, z którym chce się rozstać.

Jeśli byli partnerzy nie dojdą do porozumienia, wówczas istnieje możliwość dochodzenia zapłaty przed sądem w Polsce. Zazwyczaj stosuje się wówczas przepisy o tzw. bezpodstawnym wzbogaceniu. Ważną kwestią jest prawidłowe wezwanie dłużnika (byłego partnera/partnerki) do spełnienia świadczenia.

Wnioski dowodowe

W tego rodzaju sprawach często zachodzi konieczność powołania biegłego w celu wyceny wartości nieruchomości. Strona, która domaga się zapłaty, powinna udowodnić swoje twierdzenia (np. za pomocą dokumentów, zeznań świadków). Sąd nie będzie przeprowadzał żadnego dowodu z własnej inicjatywy. Osoba, która domaga się zwrotu pieniędzy, musi złożyć odpowiednie wnioski dowodowe aby nie narazić się na przegranie sprawy.

Warto skonsultować się w sprawie rozliczenia konkubinatu z profesjonalnym pełnomocnikiem, aby nie popełnić błędów, które mogą skutkować pozbyciem się dorobku życia.

Jak przeprowadzić rozwód w Polsce mieszkając w UK?

Siedem mitów z Internetu dotyczących rozwodów w Polsce

10 najczęściej zadawanych pytań o rozwód w Polsce


O autorce

Katarzyna Zagata – adwokat, specjalizuje się w prowadzeniu spraw Polaków mieszkających za granicą przed sądami w Polsce, udziela również porad prawnych on-line za pośrednictwem serwisu www.kancelaria.zagata.pl. Pomaga w uzyskiwaniu odszkodowań na drodze sądowej, ale również obsłudze biznesu, prawie rodzinnym, spadkowym i pracy.

Komentarze 1

Negocjator
7 815 9
Negocjator 7 815 9
#119.04.2023, 09:40

Temat od czapy. Ale może za niedługo się przyda ryżemu i jego amerykańskiej babie