Do góry

Siedem pytań o alimenty na dzieci zasądzone w Polsce

W niniejszym artykule odpowiadam na najczęściej zadawane pytania o alimenty zasądzone w Polsce.

1. Do kiedy trzeba płacić alimenty zasądzone przez sąd w Polsce?

Co do zasady alimenty należą się dziecku, które nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Osoby zobowiązane do alimentacji często błędnie zakładają, że obowiązek alimentacyjny wygasa automatycznie wraz z uzyskaniem przez dziecko pełnoletności lub ukończeniem studiów. Nie jest to prawda. Żeby uchylić obowiązek alimentacyjny w Polsce, należy wystąpić do sądu z pozwem o uchylenie alimentów. Jeśli tego nie zrobimy uprawniony do alimentów będzie mógł nadal się ich domagać, a komornik nadal będzie mógł je egzekwować. Czasami zdarza się, że pełnoletnie dziecko, które nie studiuje i jest zdolne do pracy chciałoby, aby rodzic nadal łożył na jego utrzymanie. W takiej sytuacji rodzic chcąc uchylić się od obowiązku alimentacyjnego również powinien wystąpić do sądu. Szczegółowa procedura została opisana w artykule „Jak uchylić obowiązek alimentacyjny w Polsce”.

2. Jakie kwoty alimentów są zasądzone na dzieci przez sądy w Polsce?

Zasądzając kwotę alimentów sąd w Polsce bierze pod uwagę dwa kryteria: usprawiedliwione koszty utrzymania dziecka oraz możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego (często nie są one tożsame z aktualnie osiąganymi zarobkami). Wszystkie koszty, które mają wpływ na wysokość alimentów należy przed sądem udowodnić (przedstawić rachunki, faktury, potwierdzenia przelewów). To powoduje, że każda sprawa jest oceniana indywidualnie i najlepiej skonsultować ją z profesjonalnym pełnomocnikiem aby nie przegrać sprawy sądowej.

3. Czy jeżeli na dziecko jest wypłacane świadczenie 500+ należą się mu alimenty?

Na zakres świadczeń alimentacyjnych nie wpływa świadczenie 500+, co oznacza, że rodzic nie może pomniejszać kwoty alimentów z uwagi na fakt, iż dziecko otrzymuje to świadczenie.

4. Co zrobić jeśli o zasądzeniu alimentów dowiedziałeś się od komornika?

Jeśli nie zostałeś zawiadomiony przez sąd o sprawie, a o zasądzeniu alimentów dowiedziałeś się dopiero z egzekucji komorniczej, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z adwokatem, który podejmie działania aby ochronić Twój majątek oraz wznowić postępowanie o alimenty.

5. Czy można odwołać się od wyroku w sprawie o alimenty?

Żeby skutecznie odwołać się od wyroku musisz w terminie tygodnia od jego wydania złożyć wniosek o jego uzasadnienie, a następnie po jego doręczeniu masz dwa tygodnie na złożenie apelacji. W artykule „Jak odwołać się od niekorzystnego wyroku wydanego przez sąd w Polsce” możesz znaleźć szczegółowe informacje dotyczące zaskarżania wyroków.

6. Czy niepłacenie alimentów jest przestępstwem?

Zgodnie z polskim prawem jeśli zaległość alimentacyjna wynosi trzykrotność miesięcznych alimentów (np. zostało zasądzone 500 zł. alimentów, a dług osoby zobowiązanej do zapłaty wynosi 1500 zł.), dłużnik alimentacyjny popełnia przestępstwo niealimentacji z art. 209 k.k. zagrożone karą pozbawienia wolności. Może to powodować bardzo dotkliwe konsekwencje dla dłużników, którzy chcieliby przylecieć do Polski.

7. Czy alimenty z Polski mogą być przymusowo ściągane w Wielkiej Brytanii?

Jeśli zobowiązany do zapłaty alimentów ma długi naraża się nie tylko na zajęcie swojego majątku w Polsce, ale również na przymusową egzekucję alimentów w UK. Pamiętaj, że postępowanie sądowe jest sformalizowane, a w sądzie liczą się dowody, a nie twierdzenia. Nie warto bagatelizować pism z sądu, ponieważ może się okazać, że sprawa zostanie rozstrzygnięta bez naszego udziału. Przez długi związane z alimentami można ponosić odpowiedzialność zarówno majątkową, jak i karną, dlatego warto zadbać o uregulowanie swoich spraw.

Czy mieszkając w UK należy płacić alimenty na dzieci w Polsce?

Brexit a sprawy rodzinne przed sądami w Polsce


O autorce

Katarzyna Zagata – adwokat, specjalizuje się w prowadzeniu spraw Polaków mieszkających za granicą przed sądami w Polsce, udziela również porad prawnych on-line za pośrednictwem serwisu www.kancelaria.zagata.pl. Pomaga w uzyskiwaniu odszkodowań na drodze sądowej, ale również obsłudze biznesu, prawie rodzinnym, spadkowym i pracy.

Komentarze 3

maya2002
5 067
maya2002 5 067
#117.11.2022, 18:29

powinno sie scigsc alimetaciarzy, ale tez, kobieta powina rozliczac i miec dowody, ile przekazala na dziecko...bo dzisiaj, to madki....zbierajo, na tipsy, rzesy, jakies tam poprawki kosmetyczne i swoje przyjemnosci...taka , jest prawdsa....wszystko do rozliczenia....nic trudnego

woskowa
8 956
woskowa 8 956
#218.11.2022, 10:34

Jprdl. Maya, zamiast rozliczac mamy, zajmij sie swoim pupskiem.

Delirium
29 306
Delirium 29 306
#318.11.2022, 20:12

Maya, jak ktoś zdecydował się na związek i rozmnażanie z pustą tipsiarą, to niech buli frycowe. :p