Serwisy tematyczne
Strona głównaPoradnikiZakwaterowanieWynajem długoterminowy › Prawa i obowiązki najmującego i najemcy

Prawa i obowiązki najmującego i najemcy

Ostatnie uaktualnienie sekcji: 25/11/2009
 

Zarówno właściciel (landlord, landlady), jak i najemca (tenant) mają prawa i obowiązki, niezależnie od tego, czy zostały one zawarte w umowie najmu czy nie. Przepisy te reguluje Housing Act.

W umowie, którą zawierasz z właścicielem lub agentem mogą być ujęte dodatkowe regulacje, na które obie strony się zgadzają. Nie można jednak za pomocą umowy zrzec się lub odmówić zapewnionych w ustawie praw lub obowiązków nawet, jeśli obie strony na to przystają.

Podstawowe prawa i obowiązki najmującego

Właściciel wynajmowanego mieszkania ma obowiązek:

 • nie niepokoić Cię jako wynajmującego, a więc ograniczyć swoje wizyty do tych koniecznych, ze względu na dobro lokalu i najemców;
 • w przypadku wymawiania lokalu, postępować według określonych procedur;
 • dbać o określone naprawy, szczególnie wtedy, gdy ich brak w znaczny sposób wpływa na standard życia mieszkańców;
 • spełniać standardy bezpieczeństwa;
 • postępować według określonych w umowie lub przepisach prawa zasad;
 • nie dyskryminować Cię jako najemcy ze względu na płeć, preferencje seksualne, rasę, religię czy niepełnosprawność (istnieją pewne wyjątki w sytuacji, kiedy mieszkasz razem z właścicielem);
 • informować Cię o wszystkim, co dotyczy Ciebie, jako wynajmującego.
Ostatnie uaktualnienie tematu: 25/11/2009
Podstawowe prawa i obowiązki najemcy

Jako najemca powinieneś:

 • umożliwić właścicielowi dostęp do posesji w razie potrzeby;
 • zamieszkiwać lokal, który wynajmujesz;
 • dotrzymywać terminów zapłaty za wynajem;
 • opłacać rachunki (w większości przypadków to najemca jest odpowiedzialny za opłacanie rachunków, chyba że umowa stanowi inaczej);
 • dbać o miejsce zamieszkania (w tym zgłaszać potrzebne naprawy);
 • zapytać o zgodę, jeśli zamierzasz dokonywać remontów, podnajmować czy zwiększyć liczbę lokatorów;
 • zapytać o zgodę, jeśli zamierzasz przekazać wynajem innym osobom;
 • odpowiadać za gospodarstwo domowe (odpowiadać także za zachowanie swoich gości);
 • zapytać o zgodę, jeśli zamierzasz rozpocząć w mieszkaniu działalność gospodarczą;
 • dopełnić wszelkich formalności przed opuszczeniem mieszkania.

Najemcy nie wolno:

 • powodować niedogodności dla swoich sąsiadów (np. hałasować);
 • używać mieszkania niezgodnie z prawem.

Jeśli w umowie nie ma wzmianki o zakazie palenia, Ty i Twoi goście macie prawo do palenia papierosów w wynajmowanym lokum – ale tylko w tej jego części, która nie jest dzielona z innymi lokatorami.

Ostatnie uaktualnienie tematu: 22/10/2009
Prawa i obowiązki a rodzaj umowy

W Anglii, Walii i Szkocji pewne prawa i obowiązki obu stron mogą być zależne od typu zawartej umowy.

Istnieje kilka typów umowy najmu. Dwa najczęściej spotykane to assured tenancy (AT) – najem chroniony i assured shorthold tenancy (AST) – chroniony najem krótkoterminowy. Podstawowe różnice między nimy opisane są w artykule Umowa najmu.

W Irlandii Północnej wszyscy właściciele i najemcy w sektorze prywatnym mają podstawowe prawa, niezależne od rodzaju umowy. Należą do nich m.in.: prawo najemcy do książeczki czynszowej, do zawiadomienia z przynajmniej 28-dniowym wyprzedzeniem o konieczności opuszczenia nieruchomości, do bycia wolnym od napastowania i ochrony przed nieuprawnioną eksmisją oraz obowiązek utrzymania zajmowanego lokalu w rozsądnym stanie pod względem czystości i wystroju wnętrz. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących prawa obowiązującego w Irlandii Północnej, skorzystaj ze wskazówek umieszczonych poniżej.

Ostatnie uaktualnienie tematu: 24/11/2009
Dodatkowe informacje i porady

Więcej informacji na temat praw i obowiązków najmującego i najemcy w Irlandii Północnej znajdziesz w przewodniku opracowanym w języku polskim przez Northern Ireland Housing Executive (NIHE): Wynajęcie mieszkania w sektorze prywatnym (3 strony PDF, 208 KB, pl).

Przydatne informacje zawiera także serwis Housing Advice NI, wspierany przez NIHE (patrz: zakładka Your basic rights).

Jeżeli mieszkasz w Anglii, informacji o prawach i obowiązkach najmującego i najemcy możesz zasięgnąć na stronie organizacji Shelter England w zakładce Rights and responsibilities.

Shelter Scotland opublikowała przewodnik w języku polskim dotyczący wynajmu w Szkocji: Wynajmowanie mieszkań od osób prywatnych – Twoje prawa i obowiązki (8 stron PDF, 368 KB, pl).

Organizacja Shelter oferuje niezależne, bezpłatne porady mieszkaniowe w całej Wielkiej Brytanii. Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie www.shelter.org.uk/get_advice by znaleźć biuro Shelter w swojej okolicy bądź skorzystaj z darmowej infolinii pod numerem tel.: 0808 800 44 44 (pn.-pt. w godz. 9:00-17:00).

Przewodnik Citizens Advice Bureau (CAB) "Advice Guide'' zawiera wiele informacji związanych z kwestiami zakwaterowania w Wielkiej Brytanii. Odwiedź stronę właściwą dla swojego miejsca zamieszkania:

Bezpłatnej, fachowej informacji i porady możesz zasięgnąć także w lokalnym biurze CAB, które możesz odszukać za pomocą strony www.citizensadvice.org.uk/cab....

Ostatnie uaktualnienie tematu: 24/11/2009
Fora dyskusyjne
Podyskutuj na temat mieszkania w UK na Forum Mieszkanie. Zobacz także Grupy użytkowników w kategorii Mieszkanie i Dom.
Ogłoszenia Zakwaterowanie
Polecane artykuły:
Jak zamieszkać na swoim (lub cudzym) w Londynie? Jak zamieszkać na swoim (lub cudzym) w Londynie?

Lokalowa karuzela na Wyspach to, doprawdy, gotowy zawrót głowy.2

Kredyt na mieszkanie w złotówkach przy dochodzie z zagranicy? Tylko do lipca! Kredyt na mieszkanie w złotówkach przy dochodzie z zagranicy? Tylko do lipca!

Dla wielu Polaków mieszkających i otrzymujących wynagrodzenia za granicą może to być ostatnia szansa, by dostać kredyt w złotówkach na atrakcyjnych warunkach.7

Przesłuchanie o kredyt Przesłuchanie o kredyt

Pod koniec kwietnia weszły w życie nowe przepisy dające prawo kredytodawcom do dokładnego sprawdzenia wypłacalności kredytobiorców.4

Feng Shui poprawi twoje życie Feng Shui poprawi twoje życie

Feng shui, czyli starożytna chińska technika urządzania mieszkań, miejsc pracy oraz miast, wciąż cieszy się ogromną popularnością i jest często wykorzystywana poprzez zachodnich architektów wnętrz.27

Praca za granicą, mieszkanie w Polsce – czy sprzedaż wymaga przyjazdu do kraju? Praca za granicą, mieszkanie w Polsce – czy sprzedaż wymaga przyjazdu do kraju?

Polacy pracujący za granicami często decydują się na kupno lub sprzedaż nieruchomości w kraju. Czy muszą prowadzić transakcję osobiście?1

 
© 2014 Emito.net
O nas Reklama Kontakt Partnerzy Wytyczne dla społeczności Prywatność Regulamin
Information in English: About Advertise Post a free classified ad Contact