Do góry

Polska Szkoła w Kirkcaldy

Kategoria:
Szkoły sobotnie
Obszar:
Kirkcaldy

Opis

W Polskiej Szkole Sobotniej im. Gen. Maczka w Kirkcaldy wierzymy, że oświata i szkolnictwo polonijne stanowią niezwykle ważny element życia i działalności Polaków na obczyźnie. Jest to sfera życia duchowego i kultury, która poza religią, najpełniej odzwierciedla narodową tożsamość oraz chęć podtrzymania znajomości języka polskiego, mowy ojczystej, tradycji narodowej, zwyczajów i obyczajów. Daje ona także podstawę do kulturowego wyróżniania się wśród innych grup etnicznych oraz ciągłość kulturową.

Celem Polskiej Szkoły Sobotniej jest nauka języka polskiego, a poprzez nią przybliżanie uczniom polskich tradycji, zapoznawanie z elementami polskiej historii i geografii. Chcemy, żeby uczniowie polubili naukę języka polskiego, żeby sobotnie zajęcia były dla nich ciekawym przeżyciem, a zdobyta wiedza została wykorzystana jak najlepiej w podróżach, w kontaktach z rodziną, z rówieśnikami, a także w przyszłym życiu zawodowym.

Polska Szkoła Sobotnia w Kirkcaldy realizuje uzupełniający plan nauczania z zakresu szkoły podstawowej. Cele zajęć to opanowanie umiejętności czytania i pisania, przyswojenie podstawowych wiadomości o kraju ojczystym, historii, geografii i życiu społecznym w języku polskim.

Polska Szkoła Sobotnia działa w Kirkcaldy, przy Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów (SPK). Bezpośredni nadzór nad szkołą pełni Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Edynburgu. Współpracujemy także z Ośrodkiem Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

Uczniami szkoły mogą być dzieci w wieku od 3 do 14 lat. Obecnie zajęcia w Polskiej Szkole Sobotniej zorganizowane są w czterech zespołach klasowych i prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną:
• Wychowanie przedszkolne (3-4 lat)
• Przygotowanie przedszkolne (5-6 lat)
• Nauczanie zintegrowane, tzw. edukacja wczesnoszkolna (7-8 lat)
• Nauka języka polskiego, geografii i historii Polski z zakresu szkoły podstawowej (9-14 lat)
• Zajęcia z religii i przygotowania do Sakramentów Świętych (I Komunia Święta i Bierzmowanie)

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.polskaszkolakirkcaldy.org

Znajdziecie tam Państwo m.in. rozkład zajęć, harmonogram spotkań i podstawowe informacje dotyczące opłat - a nasza placówka proponuje najniższe czesne w całym okręgu Fife.

Zapraszamy serdecznie!

Zdjęcia

Lokalizacja

Ulica:
Bennochy House Forth Park Drive
Miasto:
Kirkcaldy
Kod pocztowy:
KY2 5TA