Do góry

Dom Stowarzyszenia Polskich Kombatantów (SPK) w Edynburgu

Kategoria:
Organizacje i stowarzyszenia
Obszar:
Edynburg

Opis

Organizacja kombatancka żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, którzy pozostali na emigracji w Szkocji po zakończeniu II. wojny światowej.

Budynek Domu SPK Edynburg został zakupiony w roku 1948 ze składek polskich żołnierzy, którzy pozostali w Szkocji po II wojnie światowej. Był jednym z bardziej aktywnych ośrodków promujących polską historię i kulturę wśród środowisk żołnierskich i ich potomków. Częstym bywalcem Domu SPK był mieszkający w Edynburgu gen. S. Maczek oraz przedstawiciele Rządu RP na Uchodźstwie, w tym m.in. Prezydent Stanisław Ostrowski, a także córka marszałka Józefa Piłsudskiego, dr Wanda Piłsudska.

Na terenie budynku SPK od 1949 roku zajęcia prowadziła Polska Szkoła Sobotnia. W budynku działalność prowadził również Polski Zespół Pieśni i Tańca "Ojczyzna", Rada Stowarzyszeń Polonijnych w Szkocji, Związek Kobiet, Szkocko-Polskie Towarzystwo Kulturalne, Scottish-Polish Society wspierane przez wnuczkę Sir Waltera Scotta oraz odbywały się zbiórki drużyn harcerskich prowadzących działalność w Szkocji.

Link do filmu o historii Domu SPK w Edynburgu: https://youtu.be/BjIkuopreL8.

Kontakt

Numery telefonów:
Kom.
+44 7918 586723

Lokalizacja

Ulica:
11 Drummond Place
Miasto:
Edynburg
Kod pocztowy:
EH3 6PJ