Do góry

Rasizm

Rasistowski atak na Polaka w londyńskim metrze

Młoda Brytyjka Rebecca Afeigan wszczęła awanturę w londyńskim metrze twierdząc, że została potrącona przez czarnoskórego pasażera. Kiedy w obronie mężczyzny stanął Polak, kobieta zaatakowała go nożem.

Belfast: Znowu zaatakowano polską rodzinę

Wczoraj, we wtorek 21.08, o godzinie 1 w nocy podpalono polski dom w okolicy Mark Street w Glenarm. W domu spało 5 osób, małżeństwo (40 i 37 lat), dwoje dzieci (15 i 9 lat) oraz ich znajomy. Podpalacze zostawili oponę z łatwopalną cieczą przed domem Polaków i podpalili ją.

- Jesteśmy przerażeni i zastanawiamy się co robić dalej. Chcemy żyć w pokoju, normalnie jak inni ludzie tutaj - opowiadała Polka w wywiadzie dla Belfast Telegraph. Rodzina przebywa w Irlandii Północnej od ośmiu lat.

Runcorn: Trzech bandytów napadło Polaka

Policjanci z Runcorn, niedaleko Liverpoolu, poszukują trzech sprawców ataku na 37-letniego Polaka, który doznał złamania kości policzkowej. Czyn sklasyfikowano jako atak na tle narodowościowym.

Do zdarzenia doszło w sobotę, 2 czerwca między godziną 9 a 9.30 wieczorem przy Liskeard Close. Trójka młodych mężczyzn najpierw szydziła z Polaka, następnie jeden z nich podbiegł mocno uderzając ofiarę w twarz. Chwilę później cała trójka uciekła.

13-letnia Polka pobita. Apel o pomoc

13-letnia Polka z Aberdeen została we środę pobita przez uczennice z tej samej szkoły. Do zdarzenia doszło w autobusie, w trakcie powrotu ze szkoły. Poszukiwani są świadkowie zdarzenia.

Atak na Natalię przeprowadziły trzy o rok starsze uczennice Harlaw Academy z Aberdeen we środę 18 stycznia 2012 roku, po godzinie 16.00, w busie sieci First, linii 16A. Polka już od dłuższego czasu była prześladowana przez koleżanki, zarówno w szkole, jak i poza nią.

Czy Brytyjczyk może mieć inny kolor skóry?

Film dokumentalny "All White in Barking" (Wszyscy biali w Barking) to portret brytyjskiej gminy, w której przyrost liczby imigrantów, w tym Polaków, jest jednym z najwyższych w kraju. Tymczasem "starzy" mieszkańcy w akcie protestu poparli ultranacjonalistyczną i ksenofobiczną Brytyjską Partię Narodową (BNP).

Film Marca Isaacsa nie jest zapisem nienawiści rasowej. To słodko-gorzka opowieść o braku zrozumienia, czasem o ignorancji, ale przede wszystkim o ludzkim strachu przed nieznanym. Film można kupić w sklepach w całej Europie.