Do góry

Irlandia Północna

Biedne dzieci w zachodnim Belfaście

Pod koniec lutego organizacja charytatywna Barnado's NI opublikowała statystyki dotyczące życia dzieci w biedzie.

Aż 43 procent dzieci jest pokrzywdzone przez los. Fot. apdk (CC BY 2.0)

Polish Rock Live

Już wkrótce po raz trzeci odbędzie się koncert Polish Rock Live promujący polski talent muzyczny w Anglii. Tym razem jednak impreza odbędzie się w aż trzech różnych miastach i zagoszczą na niej zupełnie nowi wykonawcy, którym oczywiście nie zabraknie rockowego pazura.

Setki tysięcy ludzi wyszło w sobotę na ulice. Protestowali przeciwko rządowym planom zmniejszenia deficytu państwa

Setki tysięcy ludzi wyszło wczoraj na ulice, by zaprotestować przeciwko rządowym planom oszczędnościowym. Szacuje się, że w samym Londynie było ponad 150 tys. protestujących.

W Londynie na ulice wyszło ponad 150 tys. osób, fot. tuc.org.uk, CC by SA 2.0.

Największy marsz odbył się w Londynie, gdzie wśród kilkunastu przemawiających pojawił się też lider Laburzystów - Ed Miliband. Do demonstracji doszło również w Glasgow i Belfaście.

Play Poland Film Festival - harmonogram

Festiwal Filmowy Play Poland jest największym i najdłuższym wydarzeniem filmowym promującym najlepsze współczesne polskie kino za granicą. Swoim zasięgiem obejmuje całą Wielką Brytanię, a także Kanadę, Irlandię Północną i Norwegię.

Belfast: Znowu zaatakowano polską rodzinę

Wczoraj, we wtorek 21.08, o godzinie 1 w nocy podpalono polski dom w okolicy Mark Street w Glenarm. W domu spało 5 osób, małżeństwo (40 i 37 lat), dwoje dzieci (15 i 9 lat) oraz ich znajomy. Podpalacze zostawili oponę z łatwopalną cieczą przed domem Polaków i podpalili ją.

- Jesteśmy przerażeni i zastanawiamy się co robić dalej. Chcemy żyć w pokoju, normalnie jak inni ludzie tutaj - opowiadała Polka w wywiadzie dla Belfast Telegraph. Rodzina przebywa w Irlandii Północnej od ośmiu lat.

Polski film YUMA w irlandzkich kinach

W dwóch kinach w Irlandii Północnej wyświetlany będzie polski film YUMA. Zapraszamy do kin Movie House - Dublin Road, Belfast i Movie House Coleraine od 30 sierpnia.

"Yuma" to połączenie kina akcji, komedii i romansu. Fot. yumafilm.co.uk

"Yuma" to połączenie kina akcji, komedii i romansu, które przyprawi o zawrót głowy fanki Jakuba Gierszała.

Nowy przewodnik dla Polaków

Law Centre (NI) oraz Northern Ireland Human Rights Commission Commission przy wsparciu finansowym Office of the First Minister and Deputy First Minister przygotowały nowy przewodnik dla Polonii w języku polskim.

Przewodnik pomaga pracownikom migrującym w zrozumieniu praw i uprawnień, które im przysługują w Irlandii Północnej oraz stanowi źródło porad w przypadku możliwych trudności.

Druga edycja Festiwalu Filmowego Play Poland

We wrześniu br. rusza kolejna edycja największego festiwalu współczesnych filmów polskich za granicą, organizowanego przez Polish Art Europe – Play Poland Film Festival.

Róbmy zdjęcia - Mistrzowska Szkoła Andrzeja Wajdy

3-13.05 Belfast: Tydzień Kultury Polskiej

Wczoraj rozpoczął się VI Tydzień Kultury Polskiej. Impreza potrwa do 13 maja.

Celem imprezy jest promocja Polski na terenie Irlandii Północnej oraz rozwinięcie pozytywnych stosunków między lokalną społecznością a mniejszością polską.

Najważniejszym wydarzeniem tegorocznej edycji będą obchody Roku Janusza Korczaka. W sobotę 5 maja w Ulster Museum w Belfaście w godzinach 10-14 odbędą się pokazy filmowe, wystawa, warsztaty, oraz prelekcje dla dzieci i młodzieży.

Jak Brytyjczycy spędzają Niedzielę Wielkanocną?

Wielka Niedziela w Wielkiej Brytanii to dzień upamiętniający zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Tradycyjnie, Brytyjczycy obdarowują się wtedy jajkami, dekorują je a także organizują szereg zabaw z jajkami wielkanocnymi.

"Egg and Spoon Race", czyli wyścig z jajami

W brytyjskich kościołach, podobnie jak w Polsce, w Niedzielę Wielkanocną mają miejsce specjalne, uroczyste msze celebrujące zmartwychwstanie Jezusa.