Do góry

Wiadomości

11.12 Edynburg: "Droga jest w tobie"

Coraz bliżej Święta - z tej okazji zapraszamy w podróż duchową, transcendentalną i kulturalną. Przewodnikiem będzie Woody Allen, a prowiantem - whisky i ciastka.

Mieczysław Franaszek w spektaklu "Droga jest w tobie"

09-10.11 Edynburg: spektakl "Balladyny i romanse"

Ulepieni z ikon popkultury i antycznych mitów, z wielkich opowieści religijnych i telewizyjnych seriali bogowie zstępują na Ziemię by apatycznym, samotnym ludziom przywrócić sens życia - "BALLADYNY I ROMANSE" Teatru Pinokio w Łodzi w Edynburgu

"Balladyny i romanse" Fot. Mat. prasowe

Najpierw widzowie poznają ziemskich bohaterów- umęczoną życiem i starością Olgę, przeżywające kryzys małżeństwo oraz samotnego mężczyznę. Potem na Ziemię zstępują bogowie i niby na terapii grupowej mówią widzom o swych problemach.

22.10-26.11 UK: filmy z cyklu O!pla Across the Borders

Na Wyspach - i na świecie - trwa Play Poland Film Festival. W ramach największego festiwalu filmu polskiego poza granicami Polski można wybrać się m.in. na pokazy polskich filmów krótkometrażowych.

Uwaga - konkurs - do wygrania podwójne zaproszenie na pokaz w Glasgow, 19.11 (czwartek). By wziąć udział, ślijcie maile na skrzynkę: [email protected]. W tytule wpisujcie: "O!Pla", a w treści prosimy o podanie imienia, nazwiska i numeru telefonu kontaktowego. Zgłoszenia przyjmujemy do 12:00 w czwartek.

Pokazy w ramach cyklu:

22.10-26.11 UK: Pokazy filmu "Mów mi Marianna"

Uwaga - konkurs. Do wygrania bilet na pokaz w Edynburgu 12 listopada. Po seansie spotkanie z Jamesem Mortonem,­ ekspertem na co dzień współpracującym z osobami transpłciowymi.

Kadr z filmu "Mów mi Marianna", materiały prasowe

Empatyczna narracja o życiu Marianny doskonale punktuje problemy prawne, społeczne i emocjonalne, z jakimi muszą zmagać się osoby transpłciowe.

Choć film osadzony jest w polskich realiach, przedstawione w nim trudności występują powszechnie – w różnych szerokościach

23.10-5.11 Szkocja: Pokazy Studia Munka na PPFF

Z krótkiego metrażu Polska słynie. Zapraszamy na pokazy krótkich filmów Studia Munka.

kadr z filmu "Siłaczka" Kacpra Czubaka

Pokazy w Glasgow, Edynburgu, Derry i Belfaście.

Obiekt
reż. Paulina Skibińska | 2015 | 15’

16.10-31.10 Birmingham: Festiwal "Zza Kurtyny"

Polish Expats Association (PEA) zaprasza na 'Behind the Curtain Festival - festiwal nowych mediów i filmu z Europy Środkowej i Wschodniej.

Podczas tegorocznego festiwalu będzie można zobaczyć filmy \ ostatnich dwóch lat, stworzone przez młodych reżyserów z Wschodniej Europy: "Bogowie" (PL) oraz "In the crosswinds" (ES).

19.10 Londyn: Wystawa polskiej malarki

Biblioteka Polska POSK w Londynie i Zrzeszenie Polskich Artystów Plastyków w Wielkiej Brytanii zapraszają na wystawę prac Janiny Baranowskiej.

Sylwetka artystki:

27.09 Edynburg: Występ Magdaleny Durant

Koncert polskiej sopranistki Magdaleny Durant "Through the Spectrum of Colours".

Fot. Dzięki uprzejmości artystki

Podróż przez sto lat muzyki - od Brahmsa po Szymanowskiego. Przewodnikami są: sopran - Magdalena Durant, fortepian - Chris Harding.

Tytuł koncertu nawiązuje do barw w muzyce reprezentujących ludzkie uczucia. Dźwięki pozwalają emocjom zatoczyć koło; od kompozytora i poety przez wykonawców po słuchaczy.

Kiedy: 27 września, niedziela, godz. 18:00

17-18.10 Anglia, Walia: Kabaret Grzegorza Halamy

Znany z kreacji Pana Józka, hodowcy kurczaków, jak również przeboju "Ja wiedziałem że tak będzie" komik przyjeżdża do Anglii.

Grzegorz Halama to polski komik i aktor. Nagrywa do TVP1, TVP2, POLSAT, TVN, HBO do programu "HBO Na stojaka", Comedy Central. W Trójkowej Liście Przebojów, jego utwór "Ja wiedziałem, że tak będzie" przez trzy tygodnie utrzymywał się na pierwszym miejscu.

14.09 - 27.09 Tate Modern: Wystawa Pauliny Ołowskiej

Jedna z najciekawszych polskich artystek wizualnych wystawi w Londynie sztukę Witkacego "Matka".

Scena z próby do "Matki", fot. dzięki uprzejmości artystyki

Paulina Ołowska przekształci jedno z pomieszczeń Tate Modern w pokój w stylu zakopiańskim.