Do góry

Kultura

Fantastyczny początek trasy BAJM po UK

- Dzięki Wam jestem dzisiaj szczęśliwa – mówiła wzruszona Beata Kozidrak do polskiej publiczności podczas koncertu w Edynburgu. Zespół dał energetyczny koncert, który porwał kilka pokoleń fanów BAJM-u. Patronem trasy jest Emito.net

To pierwsza trasa koncertowa BAJM-u po Wielkiej Brytanii. Do tej pory zespół występował tylko w Londynie. Zagraniczne trasy koncertowe realizował głównie w Stanach Zjednoczonych.

3.12. - Sztuka młodzieżowa w Glasgow

Wystawa grupy malarskiej "Collart" to kolejna atrakcja zainicjowana przez młodych artystów. To już czwarta w tym roku odsłona "Collart'u" w Glasgow, w Sikorski Polish Club.

Na wystawie zaprezentuje się Hanna Kaciniel (prace w technice batiku oraz olejne), Anastazja Nocun (również malowane olejem), Julie Scott (prace rysowane ołówkiem, malowane akrylem oraz fotografie), Piotr Pienszka (akryl) a także Kalina Ślusarska (akryl i ołówek). Usłyszymy również poezję śpiewaną w wykonaniu Mirosława Gumieli.

3.12 - "Diabły nie z tej ziemi!" w Edynburgu

"Diabły nie z tej ziemi" to tytuł spektaklu teatralnego, jaki odbędzie się w sobotę, 3 grudnia, o godz. 14 w North Edinburgh Arts. W role "diabłów" wcieli się szesnaścioro – złudnie anielskich! – polskich dzieci.

Pracowały one w każdy sobotni poranek pomiędzy wrześniem i listopadem br. pod opieką Teatru Gappad i PCFA (Polish Cultural Festival Association).

Koncert polskiej orkiestry Filharmonii Narodowej

W poniedziałek 21 listopada polska orkiestra zagra w londyńskiej Cadogan Hall utwory Moniuszki, Panufnika, Beethovena i Brucha. Bilety w cenie od 18 funtów już w sprzedaży.

Antoni Wit

Poniedziałkowy koncert poprowadzi dyrygent Antoni Wit, dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej w Warszawie. To jeden z najbardziej cenionych polskich dyrygentów, entuzjastyczne przyjmowany na wielu scenach koncertowych świata.

Edynburg: tradycyjna fotografia dla dzieci

Wyjątkowe warsztaty fotograficzne - dla dzieci w wieku 6-13 lat - odbędą się w edynburskiej "Świetlicy" we wtorek 29 listopada. Wstęp darmowy, ilość miejsc ograniczona.

- W trakcie zajęć spróbujemy w praktyczny sposób zapoznać się z zasadami kompozycji w fotografii i jednocześnie świetnie się bawić – mówią organizatorzy workshopu, Radek Słomnicki i Robert Przekwas.

17.11. polska filmowa noc w Edynburgu

Kolejny pokaz filmów polskich artystów z serii "Dialogi z polską sztuką" odbędzie się tym razem w Edynburgu, 17 listopada. Będzie można obejrzeć za darmo trzy filmy Wojtka Doroszuka.

Artysta porusza w swojej twórczości przede wszystkim temat tożsamości ludzkiej: od narodowej po seksualną.

Obrazuje procesy jej kształtowania, zachodzące często poprzez różnicowanie grup społecznych, wykluczanie "tych innych" dla umocnienia więzi "naszej" grupy. Porusza również motyw emigracji Polaków.

Sylwester na Dominikanie za bilet na Bajm

Wystartował konkurs związany z brytyjską trasą koncertową zespołu Bajm. Główna nagroda to 2-osobowy, tygodniowy, sylwestrowy pobyt na Dominikanie.

Wygrać może go każdy, kto po zakupie biletu wejdzie na internetową stronę brytyjskiej trasy koncertowej zespołu i zarejestruje swój bilet.

Wchodząc na stronę Konkurs Bajm w UK należy podać imię, nazwisko, datę urodzenia, miejsce koncertu, e-mail i numer swojego biletu.

Northampton: 26.11. polski heavy metal

26 listopada w Duke of York w Northampton zagrają koncert trzy dobrze znane polskiej i brytyjskiej publiczności zespoły rockowo metalowe. Wstęp wolny.

Na scenie pojawią się polskie zespoły. Zagrają "Grin" z Birmingham, "Metasoma" z Londynu i "Panic Disorder" z Northampton.

Koncerty rozpoczną się o godz. 20.

Więcej informacji na Metal zone na facebooku

Jeden problem z głowy

„Spisuję testament przed każdą dłuższą podróżą” – specjalnie dla Cooltury MARCIN PROKOP – dziennikarz, prowadzący programy: Mam talent!, Milion w minutę, Dzień Dobry TVN, Duży Wywiad Radia Zet, Clever – widzisz i wiesz, Motoszoł, Automaniak i Turbo ring w TVN Turbo. Wcześniej redaktor naczelny miesięczników „Film” i „Machina”. Redaktor naczelny czasopisma „Stuff”.

Maki życia - kotyliony pamięci

Poppies, czyli maki w formie kotylionów, to upamiętnienie ofiar wojen. Ich masowe przypinanie przez Brytyjczyków to symbolicznie oddany hołd. W ten sposób przygotowują się do obchodów Remembrance Day w dniu 11 listopada.

11 listopada to Dzień Niepodległości w Polsce i Remembrance Day w Wielkiej Brytanii. Już wkrótce Brytyjczycy ponownie będą wspominać ofiary wojen, a maki już teraz wpinają sobie w klapy marynarek i płaszczy.