Do góry

Edynburg

3.12 - "Diabły nie z tej ziemi!" w Edynburgu

"Diabły nie z tej ziemi" to tytuł spektaklu teatralnego, jaki odbędzie się w sobotę, 3 grudnia, o godz. 14 w North Edinburgh Arts. W role "diabłów" wcieli się szesnaścioro – złudnie anielskich! – polskich dzieci.

Pracowały one w każdy sobotni poranek pomiędzy wrześniem i listopadem br. pod opieką Teatru Gappad i PCFA (Polish Cultural Festival Association).

Edynburg: tradycyjna fotografia dla dzieci

Wyjątkowe warsztaty fotograficzne - dla dzieci w wieku 6-13 lat - odbędą się w edynburskiej "Świetlicy" we wtorek 29 listopada. Wstęp darmowy, ilość miejsc ograniczona.

- W trakcie zajęć spróbujemy w praktyczny sposób zapoznać się z zasadami kompozycji w fotografii i jednocześnie świetnie się bawić – mówią organizatorzy workshopu, Radek Słomnicki i Robert Przekwas.

Edynburg: Forumowe Kristmas Party

W sobotę, 3 grudnia, na statku The Cruz w porcie Leith, w Edynburgu, odbędzie się Forumowe Kristmas Party! Impreza organizowana przez użytkowników Emito.net i wspierana przez portal.

Muzeum w Edynburgu ponownie otwarte

Otwarcie Narodowego Muzeum w Edynburgu po 3 latach przebudowy przyciągnęło tłumy ludzi. Ceremonia rozpoczęła się występem japońskich bębniarzy, a zakończyła z hukiem – dosłownie.

Tyrannosaurus rex (foto: NMS)

Zainteresowani zbierali się na Chambers Street nawet godzinę przed oficjalnym otwarciem. Ceremonię w wiktoriańskim stroju rozpoczął Grant Stott. Jednak prawdziwą furorę, szczególnie wśród dzieci, zrobiła replika tyranozaura.

"Żywa statua" (foto: agos)

Warsztaty Teatru Ulicznego ze Świetlicą

W poniedziałek 9 maja 2011 roku, w ośrodku Świetlica w Edynburgu odbędą się Warsztaty Teatru Ulicznego. Zajęcia są bezpłatne i przewidziane dla młodzieży w wieku 12-15 lat z północnego Edynburga.

fot. Grzegorz Bartusiak

Zajęcia będą prowadzone w dwóch językach - polskim i angielskim. W programie znajdują się warsztaty teatru fizycznego, prowadzone przez Karola Bartusiaka, absolwenta kierunku "Teatr Fizyczny w Praktyce" w Adam Smith College oraz Martę Rudą, artystkę plastyka, studentkę 3-go roku pedagogiki na DSW.

Edynburg: Kwietniowe warsztaty w Świetlicy

W poniedziałek, 4 kwietnia 2011 roku odbędą się kolejne warsztaty organizowane przez Świetlicę w Edynburgu. W programie znalazł się m.in. pokaz unikalnych slajdów z pięknej Syrii.

Edynburg: Polonia Jets ogłasza nabór

Polonia Jest, polski zespół siatkarski z Edynburga, szuka zawodników do drużyny na sezon 2010/11.

Poszukiwane są osoby z doświadczeniem siatkarskim, chcące grać i dysponujące czasem na treningi i mecze w sezonie 2010/2011. Wszyscy zainteresowani proszeni są o kontakt z Krzysztofem Bobinem ([email protected], tel. 07724790859).

Edynburg: Msza żałobna w intencji ofiar

W sobotę 17 kwietnia 2010 o godz. 19:30 Kardynał Keith Patrick O’Brien organizuje mszę żałobną za ofiary katastrofy w Smoleńsku oraz modlitwę solidarności z Polakami.

Mszę koncelebrować będzie 30 księży z diecezji Edynburga i St. Andrews.

Udział we mszy zapowiedzieli przedstawiciele Szkockiego Parlamentu, Edynburskiego Magistratu, Konsul Generalny RP Tomasz Trafas, wszyscy Konsulowie rezydujący w Edynburgu oraz polscy kombatanci.

Msza odbędzie się w języku polskim i angielskim.

Adres katedry:
St. Mary Cathedral
61-63 York Place
EH1 3JD

Edynburg w śmieciach podczas Festiwalu?

Edynburgowi grozi kompromitacja, jeśli nie dojdzie do rozwiązania sporu pomiędzy lokalnymi władzami miasta a służbą oczyszczania. W czasie Festiwalu stolica Szkocji może pokryć się górami śmieci, które będą zagrażać nie tylko mieszkańcom miasta, ale i turystom.

Edynburscy "śmieciarze" zdecydowali się nie robić nic, co wykracza poza granice minimum. Jest to efekt decyzji o obcięciu rocznej stawki wypłacanej pracownikom służby oczyszczania miasta z 18 do 12 tysięcy funtów.

Industrial Archaeology

Zamknięta wystawa prac Piotra Gardeckiego - polskiego artysty od lat zajmującego się malarstwem industrialnym i tworzącego obecnie w Szkocji w edynburskim College of Art.

Wystawa nosi tytuł Industrial Archaeology - jest efektem przywoływania z wyobraźni (a nie jak wcześniej – z fotografii) nieistniejących miejsc. Składają się nań obrazy, w których same kolory i struktura farby tworzą temat.