Do góry

Edukacja

Edynburg: tradycyjna fotografia dla dzieci

Wyjątkowe warsztaty fotograficzne - dla dzieci w wieku 6-13 lat - odbędą się w edynburskiej "Świetlicy" we wtorek 29 listopada. Wstęp darmowy, ilość miejsc ograniczona.

- W trakcie zajęć spróbujemy w praktyczny sposób zapoznać się z zasadami kompozycji w fotografii i jednocześnie świetnie się bawić – mówią organizatorzy workshopu, Radek Słomnicki i Robert Przekwas.

W Londynie można studiować na UJ

Uniwersytet Jagielloński zainaugurował w sobotę w Londynie roczne podyplomowe studia na kierunku "Polsko-brytyjskie partnerstwo strategiczne w UE i NATO". Na rok akademicki 2011-12 zapisało się 23 chętnych.

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Uruchomienie przez krakowską uczelnię studiów zagranicznych w Londynie możliwe było dzięki współpracy z działającym w Wielkiej Brytanii Polskim Uniwersytetem na Obczyźnie (PUNO).

Jaką szkołę języka angielskiego wybrać?

Wybór właściwej szkoły języka angielskiego to istotna decyzja. Nie każdy szuka tego samego. Jedni postawią na urok niezależnych placówek. Inni na zalety wielkich sieci szkół. Oto 10 spraw, które warto wziąć pod uwagę decydując się na ostateczny wybór.

Jedni wolą szkoły lokalne, a inni możliwość nauki za granicą. W tych decyzjach nie możemy pomóc. Natomiast jest kilka istotnych rzeczy, które warto wziąć pod uwagę przed ostatecznym wyborem szkoły języka angielskiego. Oto lista dziesięciu z nich:

Likwidacja szkół uzupełniających?

Może dojść do zamknięcia szkół uzupełniających w Northamptonshire, do których uczęszczały m.in. dzieci z Polski, w związku z brakiem funduszy.

Szkoły uzupełniające prowadzone są przez wolontariuszy w weekendy. Ich celem jest nauczanie dzieci imigrantów brytyjskiej kultury oraz wspomaganie ich integracji z lokalnym społeczeństwem. W hrabstwie obecnie działa 20 takich placówek.

Ed Miliband: Obniżymy czesne w Anglii

Lider Partii Pracy, Ed Miliband zapowiedział, że zmniejszy opłaty za studia w Anglii, jeśli jego partia ponownie dojdzie do władzy.

Kontrowersyjna decyzja obecnego rządu o podniesieniu maksymalnej stawki czesnego, jaką mogą ustalić angielskie uniwersytety wywołała falę protestów. Wiele uczelni zdecydowało się wykorzystać ten limit w pełni żądając £9 000 za rok studiów.

Brytyjczycy zadowoleni z poziomu studiów

Na jakość edukacji narzeka się nie tylko w Polsce, ale również w UK. Mimo tego brytyjscy studenci są usatysfakcjonowani poziomem zajęć na uniwersytetach – ujawnia ankieta The National Student Survey (NSS), której wyniki opublikowało BBC.

Doroczne badanie przeprowadzone na 265 tys. studentów ostatniego roku, pokazuje że aż 83 proc. jest usatysfakcjonowane poziomem zajęć na swojej uczelni. Jedynie 9 proc. przepytywanych stwierdziło, że kierunki na uniwersytetach były rozczarowujące.

Ujawniono wyniki brytyjskiej matury

Nastolatkowie w Wielkiej Brytanii poznali wyniki egazminu będącego odpowiednikiem polskiej matury. Procent uczniów, którzy zdali A-level wzrósł 29 rok z rzędu – informuje BBC.

Tysiące uczniów poznało rezultaty zdawanego egzaminu A-level i AS-level. Strona internetowa służąca do sprawdzania wyników nie wytrzymała zwiększonego ruchu i kilkakrotnie została zablokowana.

Kursy pozytywnego myślenia w Glasgow

Dobry humor i optymizm pozwalają przezwyciężyć wiele trudności. Warsztaty pozytywnego myślenia startują już we wrześniu.

- Uśmiecham się. Mam dobry humor. Wszystko mi się udaje (no prawie wszystko). Świat jest piękny. Czy tak myślisz na co dzień? – pytają organizatorzy.

Wyjaśniają, że nie chodzi tu żadne „neurolingwistyczne” programowanie. Tylko o pozytywne myślenie, które jest na co dzień bardzo ważne.

Brytyjczycy wolą prywatne szkoły

Brytyjczycy wolą posyłać swoje dzieci do szkół prywatnych, nawet jeśli ich na to nie stać. Po prostu wydają ostatnie pieniądze, odmawiając sobie wielu rzeczy.

11,3 proc. angielskich placówek szkolnych jest utrzymywanych z funduszy rodziców. To dwa razy więcej, niż we Francji. W Portugalii tylko zaledwie 0,1 proc.

Brytyjscy rodzice są niezadowoleni z państwowej edukacji. Średni koszt za semestr w prywatnej placówce wynosi 4,200 tys. funtów. Najlepsze szkoły biorą nawet po 15 tys.

Ruch to zdrowie, maluch ci to powie

Ruch jest szczególnie ważny w okresie wzrostu dziecka. Nie tylko ze względu na wzmocnienie mięśni i ogólną sprawność. Ma również duże znaczenie dla prawidłowej pracy mózgu. Większości maluchów nie trzeba przekonywać do aktywności.

Wielu rodziców powiedziałoby, że problemem jest raczej utrzymaniem malca w miejscu. Choć czasem może się to wydawać kłopotliwe, aktywność dzieci jest ogromnym plusem.

Wspinanie, skakanie i zjeżdżanie