Do góry

Zdrowie

Czy monogamia unieszczęśliwia?

Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii mają więcej okazji, by zdradzać. Niezależność finansowa, oddalenie od rodzin, wielokulturowość. To sprzyja dyskretnemu zaspokajaniu fantazji. Czy monogamia, przyrzeczenie wierności mają zatem jeszcze sens?

Kontrowersyjną tezę wysunęła amerykańska prezenterka radiowa oraz psycholog i autorka książek o małżeństwie i rodzinie dr. Laura Schlessinger. Uważa ona, że jeśli mężczyźni zdradzają, dużą rolę odgrywa w tym małżonka.

Monogamia czyli kto winny?

Jak zmotywować dziecko do nauki?

Zastanów się nad osobowością swojego dziecka. Czy jest elastyczne, czy raczej trudno przystosowuje się do nowych sytuacji? Jak przeżywa sukcesy i porażki? Jak reaguje na rywalizację? Czy lubi nowe wyzwania? Od odpowiedzi na te pytania zależy sposób motywowania młodego człowieka do nowych działań.

Komunikacja z dzieckiem

Jakie twoje dziecko ma słabe i mocne strony, zainteresowania i pasje? Jak szybko zapamiętuje nowe treści? Jak radzi sobie z ocenami nauczycieli? Jak reaguje na zasady i reguły?

Przemoc domowa a zrozumienie siebie

Przemoc w rodzinie to jeden z najczęstszych problemów na Wyspach. Zrozumienie samej siebie podczas uwalniania się od niej jest bardzo trudnym zadaniem. Sprzecznych uczuć, emocji jest wówczas bardzo wiele. Ale problem trzeba rozwiązać.

Polscy dyplomaci w Wielkiej Brytanii mówią wprost: alkohol i przemoc to najczęstsze przyczyny kłopotów Polaków na Wyspach.

Kobiety, które kochają za bardzo

Wynajęliśmy wspólnie mieszkanie. Wkrótce potem sielanka zamieniła się w piekło. Dochodziło między nami do gigantycznych awantur, dosłownie o wszystko. Mój mężczyzna miał pretensje, że za mało sprzątam, gotuję, prasuję. Zaczęłam szukać pomocy.

Pracowałam wówczas fizycznie. Wracałam do domu z ciężkimi siatami i brałam się za robienie obiadu. Oby tylko nie robić hałasu i nie przeszkadzać, kiedy spędzał czas przy komputerze.

Miłość jak narkotyczne uzależnienie

Po pewnym czasie dowiedziałam się, że ma romans.

Irlandia Północna: Darmowa mammografia

23 listopada 2011 od godziny 10.30 w Action Cancer House w Belfascie odbędą się darmowe badania mammograficzne.

Akcja jest zorganizowana przez Action Cancer wspólnie ze Stowarzyszeniem Polskim w Irlandii Północnej.

Przy okazji badania przeprowadzona będzie też prezentacja dotycząca zdrowego trybu życia. Organizatorzy zapewniają również lunch. Na chwilę obecną dostępnych jest 14 miejsc, istnieje jednak możliwość zorganizowania dodatkowej sesji badań, jeśli liczba chętnych okaże się większa.

Czy naprawdę wiesz, co w UK jesz?

Znany krytyk kulinarny Robin Goldstein podał 18 osobom jedzenie dla psów oraz cztery różne rodzaje pochodzących z supermarketu konserw. Poprosił uczestników badania, by wybrali próbkę, która jest jedzeniem dla zwierząt. Udało się to zaledwie trzem. Dziwne? Nie, gdy zerknie się na wyniki badań jakości pożywienia na sklepowych półkach.

Pijany jak Polak? Raczej jak Brytyjczyk

Pijany jak Polak? Stereotyp. Już prędzej jak Brytyjczyk. Opublikowane przez Światową Organizację Zdrowia dane pokazują, że Wyspiarze piją nieco więcej niż my i są pod tym względem w ścisłej światowej czołówce.

Przeciętny dorosły Anglik lub Szkot wypija rocznie ponad 13 litrów czystego alkoholu. Przede wszystkim piwa, ale nie stroni też od mocniejszych trunków.

Ruch to zdrowie, maluch ci to powie

Ruch jest szczególnie ważny w okresie wzrostu dziecka. Nie tylko ze względu na wzmocnienie mięśni i ogólną sprawność. Ma również duże znaczenie dla prawidłowej pracy mózgu. Większości maluchów nie trzeba przekonywać do aktywności.

Wielu rodziców powiedziałoby, że problemem jest raczej utrzymaniem malca w miejscu. Choć czasem może się to wydawać kłopotliwe, aktywność dzieci jest ogromnym plusem.

Wspinanie, skakanie i zjeżdżanie

Bezstresowe wychowywanie

Większość z nas słyszała ten dowcip: W autobusie mały chłopczyk kopie siedzącego naprzeciwko starszego pana. Mama chłopca nie reaguje, w końcu odzywa się któryś z pasażerów: "Może zwróciłaby pani uwagę dziecku?" Mama na to: "Nie, ja go wychowuję bezstresowo." Na te słowa podniósł się pewien młodzieniec, podszedł do kobiety, wyciągnął gumę z ust, przykleił jej do czoła i powiedział: "Ja też byłem chowany bezstresowo." Pojęcie bezstresowego wychowania wielu negatywnie kojarzy się z pozwalaniem dziecku na wszystko.

Międzynarodowy Dzień bez Papierosa

Dzisiaj, 31 maja, obchodzimy Międzynarodowy Dzień bez Papierosa stworzony przez Światową Organizację Zdrowia (World Health Organisation – WHO) w 1987 roku.

Fragment plakatu polskiej kampanii z 1994 roku sponsorowanej przez Ministerstwo Zdrowia.