Do góry

Walia

Tysiąc miejsc pracy w JW Lees

JW Lees, browar i sieć pubów z angielskiego regionu North West, planuje znaczną ekspansję i potrojenie liczby swoich pubów, a w związku z tym i znaczne zwiększenie zatrudnienia.

Ekspansja sieci ma przynieść potrojenie portfolio przez otwarcie ponad 60 nowych pubów. Fot. © Hoda Bogdan - Fotolia.com

Virgin Media tworzy 400 nowych miejsc pracy w UK

Rosnące zapotrzebowanie na telewizję kablową i internet w Wielkiej Brytanii przekłada się na wzrost zatrudnienia w tej branży. Firma Virgin Media ogłosiła właśnie, że zatrudni 400 nowych pracowników w takich miastach jak: Manchester, Birmingham i Swansea.

Fot. virginmedia.com

W walijskim Swansea ulokowane jest centrum telefonicznej obsługi klienta i wsparcia technicznego, w którym pracuje obecnie około 900 osób. Virgin Media planuje zwiększyć tu zatrudnienie o 230 pracowników.

Polski staje się drugim językiem używanym w Anglii i Walii

Dane z 2011 roku wskazują, że językiem polskim w Anglii i Walii posługuje się 546 tys. osób. Czyni to polski najczęściej używanym językiem, zaraz po angielskim i walijskim.

Zebrane podczas spisu narodowego dane wykazały, że spośród 56,1 mln osób, które poddały się badaniu, 546 tys. mówi w języku polskim. Niewiele więcej, bo jedynie 562 tys osób mówi w języku walijskim.

Polski wyprzedził tradycyjne już w Wielkiej Brytanii języki, jak: Punjabi, urdu, bengalski, gudżarati, arbaski, chiński i portugalski.

Squotowanie w Anglii i Walii staje się przestępstwem

Od 1 września squotowanie pomieszczeń mieszkalnych w Anglii i Walii stanie się przestępstwem, co oznacza, że squotersi narażeni będą na karę grzywny lub nawet więzienie.

Squotowanie (ang. squoting) to zajmowanie pustostanów, najczęściej bez zgody właściciela. Fot. Małgorzata Lachowicz-Jachim

Urzędnicy zapewniają, że od teraz prawa właścicieli będą lepiej zabezpieczone, a ich nieruchomości zamknięte dla squotersów raz na zawsze.

Podczas Olimpiady sklepy będą otwarte dłużej

Prawo ograniczające godziny otwarcia sklepów, które obowiązuje w Anglii i Walii, zostanie zniesione na czas Olimpiady w Londynie. Oznaczać to będzie, że sklepy będą otwarte dłużej w niedzielę.

Londyn dzień przed Olimpiadą, fot. Emito.net

Ma to zapewnić sprzedawcom znacznie większy profit i wpłynąć pozytywnie na ekonomię państwa.

Przedstawiciele zrzeszeń drobnych sklepikarzy obawiają się jednak, że to duże supermarkety, a nie oni, najbardziej skorzystają z tej zmiany.

Jak Brytyjczycy spędzają Niedzielę Wielkanocną?

Wielka Niedziela w Wielkiej Brytanii to dzień upamiętniający zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Tradycyjnie, Brytyjczycy obdarowują się wtedy jajkami, dekorują je a także organizują szereg zabaw z jajkami wielkanocnymi.

"Egg and Spoon Race", czyli wyścig z jajami

W brytyjskich kościołach, podobnie jak w Polsce, w Niedzielę Wielkanocną mają miejsce specjalne, uroczyste msze celebrujące zmartwychwstanie Jezusa.

Uciekają z dziećmi przed kuratorem do UK

Wzrasta liczba imigrantów, którzy aby uniknąć kurateli nad dziećmi, uprowadzają je do Wielkiej Brytanii. Bardzo często to Polacy.

- W 2007 mieliśmy 27 takich przypadków. W 2010 już 92. A w 2011 aż 180 - ostrzega sędzia Thorpe z Biura ds. Międzynarodowego Prawa Rodzinnego (IFJ, tj. The Office of the Head of International Family Justice). Chodzi przede wszystkim o obywateli krajów Europy Wschodniej.

UK: Stracą pracujące rodziny z dziećmi

Rząd przeforsował jedną z największych reform socjalnych od lat. Ucierpi na niej budżet wielu pracujących brytyjskich rodzin - twierdzą eksperci.

Począwszy od 6 kwietnia 2012 roku zmieniają się zasady przyznawania m.in. Child Tax Credit i Working Tax Credit. W świetle nowych zasad, aby otrzymać te świadczenia należy spełniać poniższe warunki:

Kupno mieszkania tańsze niż wynajem

Średni koszt wynajmu mieszkania w Wielkiej Brytanii przewyższa koszty związane ze spłatą kredytu hipotecznego o ponad 100 funtów miesięcznie. Obecnie jedynie w Walii wynajem nieruchomości pozostaje opcją tańszą niż zakup – donosi „The Telegraph”.

Jak obliczył bank Halifax, koszt zakupu trzypokojowego mieszkania w kraju wynosi średnio 600 funtów miesięcznie, podczas gdy wynajem podobnej nieruchomości kosztuje 716 funtów miesięcznie. Najwięcej przepłacają najemcy mieszkań w Londynie.

Supermarkety obniżają ceny paliw

Największe brytyjskie supermarkety ruszają na paliwową wojnę cenową. Pierwszy ruch wykonała w piątek sieć Tesco, a od poniedziałku do przedświątecznej walki o klientów przyłączają się Sainsbury's i Morrisons.

W Tesco od piątku tankowanie jest tańsze o 5 pensów za litr. Z promocji mogą skorzystać klienci sklepu, którzy na zakupy wydali przynajmniej 50 funtów.