Do góry

Wiadomości

Zaprezentowano pierwszy brytyjski banknot z plastiku

Pierwszy w Zjednoczonym Królestwie banknot z polimerów zostanie wprowadzony do obiegu w przyszłym roku. Emitentem będzie Clydesdale Bank, który wyprzedzi w tym względzie największy na Wyspach Bank of England.

Na rewersie umieszczony będzie szkocki Forth Bridge. Fot. zurek9, Galerie Emito.net

Limitowana edycja 2 milionów banknotów o nominale 5 funtów wypuszczona zostanie na rynek z okazji 125 rocznicy powstania Forth Bridge, mostu łączącego Edynburg z północą Szkocji.

20.11 Leeds: Polskie Seminar. Biznesowe

Polscy przedsiębiorcy działający na terenie Wielkiej Brytanii rosną w siłę. Obok determinacji w dążeniu do celu oraz kreatywności, z jaką podchodzą do działania, cechuje ich także umiejętność organizacji. Owocem tej ostatniej jest kolejne już Seminarium Biznesowe, które odbędzie się 20 listopada w Leeds.

Organizatorzy:

Jego organizatorami są Brytyjsko-Polska Izba Handlowa oraz Polish Business Link, działające na rzecz integracji środowisk polskich przedsiębiorców w UK.

Dla kogo:

Prawica obetnie zasiłki biednym wielodzietnym

Kontrowersyjny plan brytyjskiej prawicy: pary, które są na zasiłku i mają dzieci nie dostaną wsparcia na więcej, niż dwoje potomstwa. To tylko jedna z kolejnych proponowanych reform welfare state.

Kontrowersyjne zmiany w systemie świadczeń socjalnych

Rząd rozpoczął dzisiaj wprowadzanie kontrowersyjnych zmian w systemie świadczeń socjalnych. "Zyskają milionerzy, stracą wszyscy inni" - atakuje opozycja.

Ministrowie twierdzą, że nowy system będzie uczciwszy wobec społeczeństwa. Fot. Images_of_Money (CC BY 2.0)

Płacimy fortunę za telefony do skarbówki

Brytyjska izba kontroli – National Audit Office (NAO) obliczyła, że w roku podatkowym 2011-2012 brytyjscy podatnicy wydali 33 miliony funtów na telefony do skarbówki, często czekając długo na połączenie z konsultantem.

Kontrola wykazała, że podatnicy nie tylko stracili 33 miliony funtów w opłatach za telefon, ale również mnóstwo czasu. Zmarnowany w oczekiwaniu na połączenie czas wyceniono na 103 miliony funtów.

Coraz więcej zatrudnionych nie jest w stanie opłacić czynszu

Rośnie liczba osób zatrudnionych, które aplikują o zasiłek mieszkaniowy, gdyż nie są w stanie opłacić mieszkania z otrzymywanej pensji.

Przedstawiciele rządu obiecują, że zrobią wszystko, aby rozruszać brytyjski rynek budowy mieszkań. Fot. Magnus D (CC BY 2.0)

Setki tysięcy ludzi wyszło w sobotę na ulice. Protestowali przeciwko rządowym planom zmniejszenia deficytu państwa

Setki tysięcy ludzi wyszło wczoraj na ulice, by zaprotestować przeciwko rządowym planom oszczędnościowym. Szacuje się, że w samym Londynie było ponad 150 tys. protestujących.

W Londynie na ulice wyszło ponad 150 tys. osób, fot. tuc.org.uk, CC by SA 2.0.

Największy marsz odbył się w Londynie, gdzie wśród kilkunastu przemawiających pojawił się też lider Laburzystów - Ed Miliband. Do demonstracji doszło również w Glasgow i Belfaście.

Najniższy poziom inflacji w UK od 3 lat

Inflacja we wrześniu spadła w Wielkiej Brytanii do najniższego poziomu od ponad 3 lat. Obecnie wynosi ona 2,2 proc. Dlaczego informacja ta jest tak istotna? Wrześniowy poziom inflacji ma bezpośredni wpływ na wzrost świadczeń socjalnych w przyszłym roku.

Inflacja zmalała ponad o połowę w stosunku do swojego szczytu w roku ubiegłym, kiedy wynosiła aż 5.2 proc. W międzyczasie przeciętna pensja w Wielkiej Brytanii wzrosła zaledwie o 1.5 proc. W ten sposób budżet domowy większości rodzin uległ dalszemu uszczupleniu.

Podwyżka pensji minimalnej nie dla wszystkich

Jak co roku 1 października brytyjski rząd wprowadzi nowe stawki płacy minimalnej – National Minimum Wage. Propozycję nowych stawek opracowała komisja Low Pay Commission. Spodziewana podwyżka w tym roku obejmie jednak tylko jedną grupę wiekową oraz uczniów-praktykantów. Sprawdź, czy Twoja płaca minimalna wzrośnie.

Zobacz ile wynosi nowa minimalna płaca w UK

Od jutra, czyli od poniedziałku 1 października wzrośnie minimalna stawka godzinowa w Wielkiej Brytanii. Jednak podwyżka nie obejmie wszystkich pracujących.

Tegoroczne zmiany dotyczą jedynie osób powyżej 21. roku życia. Płace młodszych pracowników pozostaną na tym samym poziomie co w latach 2011 - 2012.