Do góry

Kryzys gospodarczy

Setki tysięcy ludzi wyszło w sobotę na ulice. Protestowali przeciwko rządowym planom zmniejszenia deficytu państwa

Setki tysięcy ludzi wyszło wczoraj na ulice, by zaprotestować przeciwko rządowym planom oszczędnościowym. Szacuje się, że w samym Londynie było ponad 150 tys. protestujących.

W Londynie na ulice wyszło ponad 150 tys. osób, fot. tuc.org.uk, CC by SA 2.0.

Największy marsz odbył się w Londynie, gdzie wśród kilkunastu przemawiających pojawił się też lider Laburzystów - Ed Miliband. Do demonstracji doszło również w Glasgow i Belfaście.

Brytyjska ekonomia w stagnacji do 2013 roku

Wielka Brytania może uniknęła najcięższych ciosów recesji ale nie uniknie za to ugrzeznięcia w gospodarczym bezruchu aż do końca tego roku, zapowiada niezależna grupa doradcza Ernst & Young.

Ernst & Young przewiduje bardzo "mizerny" wzrost gospodarczy, tj. na poziomie 0.4% do końca 2012. Ma on wzrosnąć do 1.5% w następnym roku.

Ma również wzrosnąć bezrobocie. Z obecnych 8.4% zwiększy się w połowie 2013 do 9.3%. Oznacza to, że w sumie prawie 3 mln ludzi pozostanie bez pracy.

Na Węgrzech zaczyna brakować walut

Węgrzy wycofują forinty ze swoich banków i zamieniają je na euro i dolary. Przejeżdżają do Austrii i tam lokują kupione waluty.

Mimo fatalnych kursów wymiany Węgrzy masowo kupują euro, dolary, funty i franki szwajcarskie. Chętnych jest tak wielu, że w niektórych kantorach zabrakło dolarów i euro.

Węgrzy rezygnują z oszczędzania w forintach w swoich bankach. To efekt niepokoju po gwałtownym spadku forinta. A ten z kolei jest reakcją na coraz większe problemy węgierskiej gospodarki

Nowa umowa UE bez Wielkiej Brytanii od marca

Umowa dot. ściślejszej dyscypliny finansowej ma być gotowa do końca lutego. Nie będzie obowiązywać Wielkiej Brytanii, która nie zgodziła się na nowe zasady.

Parlament Europejski omawia dziś wyniki ubiegłotygodniowego szczytu 27 państw Unii.

Sondaż: Brytyjczycy popierają weto Camerona?

Sondaż "Daily Mail" z 11. grudnia br. wykazał, że przytłaczająca większość Brytyjczyków popiera weto premiera Davida Camerona wobec zmiany nowego paktu fiskalnego Unii Europejskiej. Prawie co drugi mieszkaniec Wysp chce też wyjścia z Unii.

Decyzję premiera pozytywnie ocenia ponad 60 proc. ankietowanych; źle tylko 19 proc. Aż 48 proc. chce odejść z Unii Europejskiej. Tyle samo uważa, że Unia zmierza ku rozpadowi. A aż 65 proc. twierdzi, że strefa euro nie ma szans na przetrwanie.

Wyspy Brytyjskie wciąż z pracą

Mimo kryzysu gospodarczego znalezienie pracy na Wyspach to nie "mission impossible". Trzeba wiedzieć jednak gdzie i jak szukać. Sprawdź, kto ma największe szanse na zdobycie zatrudnienia w Wielkiej Brytanii. Są pracodawcy, którzy wciąż szukają Polaków.

Fot. UndefinedFunction