Do góry

Polityka

Zasiłki dla imigrantów tylko przez 3 miesiące?

Zwycięstwo w wyborach do europarlamentu uprzedzonego wobec imigrantów UKIP-u, musiało poskutkować reakcjami ze strony innych partii. Torysi zapowiedzieli rozprawienie się z kwestią przewlekłego pobierania zasiłków.

Brak pracy i perspektyw, po pół roku oznaczałby deportację. Fot. © Halfpoint - Fotolia.com

Nigel Farage chce Szkotom wybić z głowy niepodległość

Najwyraźniej lider partii UKIP Nigel Farage, rozochocony wyborczymi wynikami, a także faktem, że po raz pierwszy w Parlamencie Europejskim będzie mógł reprezentować Szkocję (na sześciu europarlamentarzystów z tego kraju przypadać będzie jeden reprezentant UKIP) postanowił pójść za ciosem i zapowiedział, iż wybije Szkotom z głowy wizję "wspólnej Europy".

Lider UKIP przekonuje, że zrobi wszystko, aby Szkocja nie odłączyła się od Zjednoczonego Królestwa. Fot. Małgorzata Lachowicz-Jachim

20.02 EDYNBURG: łączymy się z Ukrainą

Polish Community in Scotland zaprasza do udziału w czuwaniu przed Konsulatem Ukrainy w Edynburgu. Już dziś o 19 demonstracja solidarności z narodem, który cierpi. Jak komentują organizatorzy: "Ludzie na Majdanie tego właśnie oczekują od nas - wolnych obywateli Zjednoczonej Europy - gestu poparcia".

Czy Wielka Brytania potrzebuje debaty w sprawie muzułmanek?

Minister Jeremy Browne jest zdania, że brytyjski rząd winien przyjrzeć się sprawie noszenia tradycyjnych welonów przez muzułmanki w miejscach publicznych - na przykład szkołach. Nie chodzi mu, jak mówi, o ograniczanie niczyich wolności, jednak jego zdaniem państwo winno rozważyć, czy nie jest jego rolą powstrzymanie zwyczaju, który może być narzucony i w istocie czyjeś prawa ograniczać.

"To, czy ktoś żyje z zasiłku, czy chodzi do pracy, to jego wybór"

Tracey MacDonald z Manchestru, wraz z szesnastoletnią córką utrzymująca się zasiłku, broni swojego prawa do "dymka" i "browarka", nawet jeśli innych - pracujących - może wkurzać to, że pozwala sobie na nie ze skromnego zasiłku.

Dyskretny urok wielokulturowości

Opublikowane niedawno wyniki brytyjskiego spisu powszechnego pokazują, że po raz pierwszy "biali Brytyjczycy"są w Londynie mniejszością, a wielokulturowe społeczeństwo to nie tylko projekt polityczny, lecz codzienny fakt. W zalewie komentarzy mało kto jednak zadaje sobie pytanie: "Czy to się komuś opłaca?".

Setki tysięcy ludzi wyszło w sobotę na ulice. Protestowali przeciwko rządowym planom zmniejszenia deficytu państwa

Setki tysięcy ludzi wyszło wczoraj na ulice, by zaprotestować przeciwko rządowym planom oszczędnościowym. Szacuje się, że w samym Londynie było ponad 150 tys. protestujących.

W Londynie na ulice wyszło ponad 150 tys. osób, fot. tuc.org.uk, CC by SA 2.0.

Największy marsz odbył się w Londynie, gdzie wśród kilkunastu przemawiających pojawił się też lider Laburzystów - Ed Miliband. Do demonstracji doszło również w Glasgow i Belfaście.

Odbędzie się referendum ws. wystąpienia UK z UE?

David Cameron zapowiedział, że poprze ideę referendum dot. wystąpienia przez Wielką Brytanię z Unii Europejskiej, jeśli jego partia wygra wybory w 2015 roku.

David Cameron zaznaczył, że nie twierdzi, jakoby wyjście przez W. Brytanię z UE miało leżeć w jej interesie.

Po ostatnich głosach dezaprobaty stałego elektoratu Konserwatystów zarzucających Cameronowi oddalanie się od idei torysów, pojawił się przełom. Premier w rozmowie z BBC oświadczył gotowość poparcia eurosceptycznego referendum.

David Cameron: Prawie konserwatysta

Kiedy w moich rękach znalazła się 500-stronicowa biografia brytyjskiego premiera, podeszłam do niej sceptycznie. Wyobraziłam sobie naciąganą opowieść o błogim życiu bufona z wyższych sfer, który twierdzi, że jest "jednym z nas", choć wszystko podano mu na talerzu. Szybko okazało się, że oceniłam książkę po jej okładce.

Obywatele Europy czy zdrajcy?

Kolejny temat rozgrzewający polskie ułańskie głowy. Obywatelstwo. Polak, katolik i patriota – słowa wypowiadane na jednym oddechu. W większości umysłów naszych rodaków rzecz nie do pojęcia – zrzec się polskiego obywatelstwa? Nigdy! Mieć obce obywatelstwo? Zdrajca!

A może bezpaństwowiec? To słowo używane często na polskich, skrajnie prawicowych forach internetowych jako obelga.