Do góry

Imigranci

Francuzi rozbijają obóz imigrantów

Setki ludzi koczujących przy porcie we francuskim Calais zostało wyrzuconych z prowizorycznego obozu, w którym żyli. Władze uzasadniają akcję policji względami sanitarnymi.

Uciekinierzy m.in. z Afryki marzą o przedostaniu się do Wielkiej Brytanii. Fot. © poco_bw - Fotolia.com

Większość spośród 800 eksmitowanych osób stanowili uciekinierzy z Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu. Starali się oni przedostać do Wielkiej Brytanii. Podejmowane przez nich próby przekroczenia granicy wielokrotnie udaremniali celnicy.

Czy Wielka Brytania potrzebuje debaty w sprawie muzułmanek?

Minister Jeremy Browne jest zdania, że brytyjski rząd winien przyjrzeć się sprawie noszenia tradycyjnych welonów przez muzułmanki w miejscach publicznych - na przykład szkołach. Nie chodzi mu, jak mówi, o ograniczanie niczyich wolności, jednak jego zdaniem państwo winno rozważyć, czy nie jest jego rolą powstrzymanie zwyczaju, który może być narzucony i w istocie czyjeś prawa ograniczać.

Dyskretny urok wielokulturowości

Opublikowane niedawno wyniki brytyjskiego spisu powszechnego pokazują, że po raz pierwszy "biali Brytyjczycy"są w Londynie mniejszością, a wielokulturowe społeczeństwo to nie tylko projekt polityczny, lecz codzienny fakt. W zalewie komentarzy mało kto jednak zadaje sobie pytanie: "Czy to się komuś opłaca?".

UK: zmieniła się liczba nowych mieszkańców

Populacja Londynu przekroczyła 8 mln. To o 12 proc. więcej niż 10 lat temu.

Oxford Street w Londynie, fot. nickhutche (CC BY 2.0)

W Anglii i Walii jest o 3,7 mln ludzi więcej aniżeli dekadę temu. Razem jest nas 56,1 mln. W większości za sprawą emigrantów.

Uciekają z dziećmi przed kuratorem do UK

Wzrasta liczba imigrantów, którzy aby uniknąć kurateli nad dziećmi, uprowadzają je do Wielkiej Brytanii. Bardzo często to Polacy.

- W 2007 mieliśmy 27 takich przypadków. W 2010 już 92. A w 2011 aż 180 - ostrzega sędzia Thorpe z Biura ds. Międzynarodowego Prawa Rodzinnego (IFJ, tj. The Office of the Head of International Family Justice). Chodzi przede wszystkim o obywateli krajów Europy Wschodniej.

14.04 Londyn: wykłady o polskim szkolnictwie

"Szkolnictwo polskie poza granicami RP od roku 1918" to tytuł konferencji rozpoczynającej nowy projekt badawczy Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie. Sympozjum inauguracyjne 14 kwietnia. Patronem medialnym konferencji jest Emito.net.

Konferencja będzie nosić tytuł "Szkolnictwo polskie w Wielkiej Brytanii i Republice Irlandii w latach 1939-2011". W ramach projektu zaplanowano w sumie trzy Konferencje Kwietniowe, wpisane w serię konferencji naukowych PUNO, dedykowanych pamięci ostatniego prezydenta RP na Uchodźstwie, Ryszarda Kaczorowskiego.

Zatrudnili 51 Polaków. Zawrzało

- Nie mogliśmy znaleźć odpowiednich ludzi w Wielkiej Brytanii. Dlatego przeprowadziliśmy rekrutację w Polsce – tłumaczą przedstawiciele firmy autobusowej. W internecie zawrzało.

Autobus "Routemaster". Fot. Magnus

Polscy kierowcy będą prowadzić legendarne czerwone piętrusy "Routemastery", które w nowoczesnej wersji wracają na ulice Londynu. Zatrudniła ich holenderska firma Abellio, która będzie obsługiwać poszczególne linie.

Imigranci niezbędni dla rozwoju gospodarki Wielkiej Brytanii

Wbrew zapowiedziom konserwatywnych Torysów dotyczących konieczności zahamowania imigracji, rządowi ekonomiści brytyjscy nie planują jej ograniczenia w UK. Twierdzą, że taka redukcja mogłaby zniszczyć gospodarkę kraju.

Strategia ekonomiczna ministra skarbu, George'a Osborne'a opiera się na utrzymaniu wysokiej liczby pracowników migracyjnych w UK. Przeciwni temu są jednak konserwatyści, którzy chcą obniżenia rekordowego wysokiego w 2010 r. salda migracji.

Napływ imigrantów albo kryzys

Tabloidy straszą polskim imigrantem

Polacy to ulubiony cel brytyjskich brukowców. Ich zdaniem jesteśmy leniwi, żyjemy z zasiłków albo odbieramy pracę miejscowym. "Wykańczamy" gospodarkę wysyłając 3 mld funtów rocznie do Polski. I rzekomo przez nas ulice stają się niebezpieczne.

Wieczne emigracyjne czarownice

Emigracja do Wielkiej Brytanii zarówno usankcjonowana prawnie jak i nielegalna to na Wyspach gorący polityczny temat kilku ostatnich lat.

Zmagające się z kryzysem władze na bolączki spowodowane gospodarczą zapaścią, wzrastającym bezrobociem i niezadowoleniem społecznym mają prostą odpowiedź. Zamknięcie granic, ograniczenie emigracji i polowanie na tych, którzy na Wyspach przebywają nielegalnie.