Do góry

Artykuły

Tajemnice Szkocji

We wrześniu, Szkoci i inni, którzy mieszkają w Szkocji (włączając polskich rezydentów na liście wyborczej), będą zaproszeni do podjęcia znaczącej decyzji - czy Szkocja powinna pozostać częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, czy zerwać 300-letnią unię i iść swoją drogą, jako niezależne państwo.

Legenda o potworze z Loch Ness znana jest na całym świecie. Fot. © Michael Rosskothen - Fotolia.com

Dyskretny urok wielokulturowości

Opublikowane niedawno wyniki brytyjskiego spisu powszechnego pokazują, że po raz pierwszy "biali Brytyjczycy"są w Londynie mniejszością, a wielokulturowe społeczeństwo to nie tylko projekt polityczny, lecz codzienny fakt. W zalewie komentarzy mało kto jednak zadaje sobie pytanie: "Czy to się komuś opłaca?".

David Cameron: Prawie konserwatysta

Kiedy w moich rękach znalazła się 500-stronicowa biografia brytyjskiego premiera, podeszłam do niej sceptycznie. Wyobraziłam sobie naciąganą opowieść o błogim życiu bufona z wyższych sfer, który twierdzi, że jest "jednym z nas", choć wszystko podano mu na talerzu. Szybko okazało się, że oceniłam książkę po jej okładce.

Pijana wojna

Z tej strony nie poznawaliśmy jeszcze historii II wojny światowej. Nikt nigdy nie spojrzał na wojnę z punktu widzenia spożycia alkoholu przez żołnierzy wszystkich stron konfliktu.

"Transportery opancerzone, które podjeżdżały do nas od tyłu i mijały nas, były zwykle wypełnione pijanymi żołnierzami wszystkich szczebli", fot. z okładki książki "Pijana wojna"

(Nie)szczęśliwa siódemka

Minęło 7 lat od ataków terrorystycznych określanych "7/7 London bombings". W tym roku wspomnienie zamachów z 2005 r. jest wyjątkowo bolesne. Dlaczego? Terroryści zaatakowali brytyjską stolicę dzień po tym, kiedy Londyńczycy dowiedzieli się, że zostaną gospodarzami igrzysk. Na kilka tygodni przed olimpiadą wspomnienia tragedii są wyjątkowo dotkliwe, a strach o bezpieczeństwo wzrasta.

Garnitur i mnóstwo kasy? Wstęp wzbroniony!

Coś jest na rzeczy, kiedy bankier nie ma prawa wstępu do baru w samym sercu Islington. I bynajmniej nie zmyślam tu na potrzeby felietonu.

W ubiegły piątek po kolacji ja i mój wieloletni znajomy, pracownik jednego z banków na Cannary Wharf, zapragnęliśmy dopełnić wieczoru drinkiem w barze. Cofnięto nas przy wejściu. – Czyżby mój płaszcz nie był "posh enough"? – pomyślałam.

Dlaczego Wyspiarze tak kochają puby?

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez międzynarodowych psychologów są dwie główne przyczyny, dla których Brytyjczycy spędzają wieczory w pubie - pierwsza: nie mają kobiety, druga: mają kobietę.

Woli chować się za wierszem

Poetę Tadeusza Dąbrowskiego gościł 18 marca w Edynburgu Interaktywny Salon Piszących w Szkocji. To jeden z najbardziej oryginalnych współczesnych poetów, laureat m.in. nagrody Fundacji Kultury Polskiej (2006), Nagrody Fundacji Kościelskich (za "Czarny kwadrat"), nominowany do Nagrody Literackiej Nike (2010). W wieczorze poetyckim uczestniczyła tłumaczka jego wierszy oraz niezrównana ambasadorka polskiej literatury Antonia Lloyd-Jones.

Oscar byłby wygraną narodową

Do trzech razy sztuka? Agnieszka Holland już po raz trzeci ma szansę na Oscara, tym razem za film "W ciemności", którego początkowo nie chciała nakręcić. Tym razem, jej najnowszy obraz reprezentuje Polskę, więc presja i nadzieje wydają się ogromne. Wszystko wyjaśni się dokładnie 26 lutego, w niedzielę. Z Agnieszką Holland - specjalnie dla Cooltury - rozmawia Filip Cuprych.

Agnieszka Holland, fot. Sławek / Flickr

Miki z piekła rodem

Wielu polskich żołnierzy podczas II Wojny Światowej przygarniało przygodne zwierzęta. Szlak bojowy z żołnierzami generała Andersa przeszedł słynny niedźwiedź Wojtek, który podczas bitwy o Monte Cassino podawał artylerzystom pociski. Wśród tej całej menażerii znalazła się także małpa przygarnięta przez jednego z polskich pilotów, który stacjonował na podlondyńskim lotnisku Northolt.

"Piekielna" małpa w kabinie Spitfire'a "Ewunia" z 317 "Wileńskiego" Dywizjonu Myśliwskiego.

Wielka Brytania, lotnisko Northolt, luty 1944 roku.