Do góry

Historyczna Środa

Krzyż Wiktorii

Zaduch tropikalnej nocy nieco zelżał, kiedy od strony rzeki Chindwin, najważniejszego dopływu Irrawadi zerwał się lekki wietrzyk. Deszcz przestał padać, co na początku pory monsunowej, która zaczęła się zaledwie dziesięć dni wcześniej było rzeczą dość niezwykłą. Trzech skośnookich żołnierzy ukrytych w płytkim, błotnistym wykopie na skraju dżungli odetchnęło. Jeden z nich czyścił karabin Lee Enfield, podczas gdy drugi zeskrobywał zakrzywionym nożem kukri błoto z butów. Trzeci wpatrywał się w ciemną ścianę lasu odległą o kilkadziesiąt metrów.

Tajemnice Szkocji

We wrześniu, Szkoci i inni, którzy mieszkają w Szkocji (włączając polskich rezydentów na liście wyborczej), będą zaproszeni do podjęcia znaczącej decyzji - czy Szkocja powinna pozostać częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, czy zerwać 300-letnią unię i iść swoją drogą, jako niezależne państwo.

Legenda o potworze z Loch Ness znana jest na całym świecie. Fot. © Michael Rosskothen - Fotolia.com

Pijana wojna

Z tej strony nie poznawaliśmy jeszcze historii II wojny światowej. Nikt nigdy nie spojrzał na wojnę z punktu widzenia spożycia alkoholu przez żołnierzy wszystkich stron konfliktu.

"Transportery opancerzone, które podjeżdżały do nas od tyłu i mijały nas, były zwykle wypełnione pijanymi żołnierzami wszystkich szczebli", fot. z okładki książki "Pijana wojna"

6 czerwca. D-Day. Sierżant Niland

Objechali wszystkie okoliczne cmentarze, jednak grobu Boba nie znaleźli. Na jednym z cmentarzysk ojciec Francis zauważył grób Prestona Nilanda. - Patrz, nazwisko to samo, ale to nie twój brat – powiedział. - Nie, to też jest mój brat… – odpowiedział Fritz. W ten sposób dowiedział się, że podczas inwazji w Normandii stracił dwóch braci.

6 czerwca 1944 roku. Inwazja w Normandii. Fot. National Archives and Records Administration

Tonawanda, stan Nowy Jork, 6 czerwca 1944 roku, godzina 11:00.

Zielone Diabły

Trening w Szkocji został zapamiętany przez polskich komandosów jako prawdziwe piekło na ziemi. Przez 20 godzin na dobę byli szkoleni w walce wręcz, posługiwaniu się wszelkimi rodzajami broni palnej, wspinaczce wysokogórskiej, sztuce survivalu w surowym, szkockim klimacie oraz desancie z morza przy współpracy z Royal Navy. Wszystkie ćwiczenia wykonywano przy użyciu ostrej amunicji. Między czołgającymi się w błocie komandosami wybuchały prawdziwe ładunki, a nad głowami świstały im prawdziwe pociski.

Tayport, Szkocja, listopad 1942 roku.

Polaków na tej paradzie nie było

Zabrakło przedstawicieli czwartej co do wielkości alianckiej siły zbrojnej. Zabrakło tych, dzięki którym ta parada w ogóle się odbyła. Gdyby nie polscy piloci, to po londyńskim Mallu najpewniej defilowałby Wehrmacht, a na trybunie zamiast rodziny królewskiej stałby Adolf Hitler.

Londyn, The Mall, 8 czerwca 1946 roku.

Tolo Muszkieter

Dywizjon 303 słynął nie tylko z największej liczby zestrzelonych samolotów wroga, lecz także z nietuzinkowych postaci, które tworzyły jego personel. Wśród tej grupy podniebnych Kmiciców wyróżniało się Trzech Muszkieterów, czyli Janek Zumbach, Mirek Ferić i Witek Łokuciewski zwany "Tolo" - Historyczna Środa na Emito.net

Zemsta Sikorskiego

Plagą wyspy Bute zwaną "Wyspą Węży" stały się samobójstwa. Ocenia się, że życie odebrało tam sobie około stu polskich oficerów z ogólnej liczby 1500 internowanych. Szkoci chowali ich w bezimiennych grobach, po których nie ma już dziś śladu - Historyczna Środa na Emito.net

Rothesay, Wyspa Bute, Szkocja, marzec 1941 roku.

Straszna Brytania - Przytułki dla biednych

Przekraczając bramy Domu Pracy XVIII wiecznej Anglii, biedni, porzucali wszelką nadzieję. Wielokrotnie, wiedząc, że jest to ich ostatni przystanek, popełniali samobójstwo. Albo decydowali się na powolną śmierć głodową, wybierając to, aniżeli rozłąkę z bliskimi. 200 lat później koszmaru przytułku doświadczał m.in. Charlie Chaplin – Historyczna Środa na Emito.net.

Tato (cz.II)

Nie jest trudno zrozumieć, jak twój tata czuł się w Wielkiej Brytanii. Bez ojczyzny, bez języka. Nic mu nie zostało z poprzedniego życia. Wszystko runęło. Był kawalerzystą, więc gdy walczył przeciwko czołgom, widział, że to krwawe nieporozumienie. Zaraz potem jego jednostkę rozbroili Sowieci, a po 4 miesiącach deportowali do obozów. Tam zmarli jego córeczka, potem brat, w Iranie matka i siostra. Jak byś ty się czuła na jego miejscu? - Historyczna Środa na Emito.net.