Do góry

Olimpiada 2012

Tysiące "olimpijskich podrób" na rynku

W związku z Igrzyskami Olimpijskimi na rynek wprowadzono wiele nowych produktów i pamiątek związanych z tym wydarzeniem. Niestety tysiące z nich to tzw. "podróbki".

Najczęściej podrabiane są t-shirty, buty i pokrowce na tel. komórkowe. Fot. urbanora (CC BY-SA 2.0)

Slalom wpadek na Igrzyskach Olimpijskich

Trzydzieste Igrzyska Olimpijskie w Londynie rozpoczęte z hukiem – i nie chodzi tu o ten, z jakim już w pierwszych dniach rywalizacji odpadli bici kandydaci do medali, ale o ceremonię otwarcia.

Wyreżyserowana do perfekcji i obejrzana przez rekordową publiczność była demonstracją eksportowych dóbr brytyjskiego kina i muzyki. Na ironię, rozbawienie, jakie wzbudził występ Jasia Fasoli, zaczyna udzielać się coraz mocniej tym, którzy śledzą sportowe zmagania – wszystko za sprawą organizacyjnych wpadek, jakie wychodzą na jaw średnio kilka razy dziennie.

Olimpijskie centrum wykrywania nielegalnych środków dopingowych posłuży walce z chorobami

Używane przez olimpijczyków centrum antydopingowe zostanie przerobione na placówkę badań medycznych, tuż po zakończeniu igrzysk.

Fot. Ben Sutherland (CC BY 2.0)

Badania, które będą tam prowadzone, mają pomóc w usprawnieniu leczenia i szybszej diagnozie chorób, takich jaki cukrzyca, nadciśnienie czy demencja.

Igrzyska: żołnierze oraz studenci zapełniają puste trybuny

Aby zapełnić puste trybuny na stadionach olimpijskich, w ciągu pierwszych dni zawodów, organizatorzy sprowadzili żołnierzy oraz studentów lokalnych uczelni. Co ciekawe, chodzi o najlepsze miejsca na widowni, a dzieje się tak, pomimo iż wszystkie bilety zostały sprzedane.

Polacy kibicują i podziwiają Polskę

Uroczystym koncertem z udziałem Ambasador RP zainaugurowano w Londynie oficjalnie działalność Polskiej Strefy Olimpijskiej. Ale kibicowanie sportowcom łączy się tu z szeroką prezentacją polskiej kultury. Dziś na specjalny koncert chopinowski przybywa Pierwsza Dama Anna Komorowska. W niedzielę 5 sierpnia apogeum prezentacji polskiego życia sportowo-artystycznego.

Igrzyska czas zacząć!

Igrzyska Olimpijskie w Londynie rozpoczęte. Znicz olimpijski zapaliła kilkuosobowa drużyna wioślarzy.

Otwarcie Igrzysk Olimpijskich, fot. msdeegan (CC BY 2.0)

Podczas Olimpiady sklepy będą otwarte dłużej

Prawo ograniczające godziny otwarcia sklepów, które obowiązuje w Anglii i Walii, zostanie zniesione na czas Olimpiady w Londynie. Oznaczać to będzie, że sklepy będą otwarte dłużej w niedzielę.

Londyn dzień przed Olimpiadą, fot. Emito.net

Ma to zapewnić sprzedawcom znacznie większy profit i wpłynąć pozytywnie na ekonomię państwa.

Przedstawiciele zrzeszeń drobnych sklepikarzy obawiają się jednak, że to duże supermarkety, a nie oni, najbardziej skorzystają z tej zmiany.

Ponad tysiąc ofert pracy przy obsłudze Olimpiady wciąż pozostaje do obsadzenia

Setki wakatów w obszarze kateringu, sprzedaży i sprzątania wciąż pozostają do obsadzenia w firmach zajmujących się obsługą Olimpiady. Poszukuje się również ochroniarzy, budowlańców i kierowców. W sumie parki olimpijskie wciąż potrzebują 1139 osób.

Stadion Olimpijski w Londynie

Osoby zatrudnione w kateringu mogą zarobić do 95 funtów dziennie. Średnie zarobki osób zatrudnionych przy Olimpiadzie są jednak o 8% mniejsze niż zakładano to jeszcze na początku bieżącego roku.

Brytyjska armia będzie ochraniać Olimpiadę w Londynie

3500 brytyjskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech postawiono w stan gotowości. Czekają na ostateczną decyzję w sprawie przeniesienia ich do Londynu, gdzie maja ochraniać Olimpiadę.

Fot. Ben Sutherland (CC BY 2.0)

(Nie)szczęśliwa siódemka

Minęło 7 lat od ataków terrorystycznych określanych "7/7 London bombings". W tym roku wspomnienie zamachów z 2005 r. jest wyjątkowo bolesne. Dlaczego? Terroryści zaatakowali brytyjską stolicę dzień po tym, kiedy Londyńczycy dowiedzieli się, że zostaną gospodarzami igrzysk. Na kilka tygodni przed olimpiadą wspomnienia tragedii są wyjątkowo dotkliwe, a strach o bezpieczeństwo wzrasta.