Do góry

Polecane wywiady

Na pohybel z XXI wiekiem

- Brytyjska publiczność przestaje kręcić nosem dopiero wtedy, gdy zaczynamy grać, tylko, że później trudno jest im się wcisnąć w POGO, bo Polacy już tam są i zajmują wolne miejsce. O trudach w przebiciu się na brytyjskiej scenie muzycznej, zerwanych strunach i przelanej krwi z polską kapelą Panic Disorder z Northampton rozmawiała Judyta Wąsik.

Panic Disorder fot. Artur Tymański

W naszej muzyce jest dużo prawdy

- Trzeba być sobą, trzeba być prawdziwym. Nie wolno udawać kogoś, kim się nie jest. Ja akurat dobrze się czuję idąc tą drogą. Nie wyobrażam sobie, bym miał z niej zbaczać, bo by to było wbrew mojej naturze - mówi Sebastian Karpiel-Bułecka, lider zespołu Zakopower w wywiadzie dla Emito.net.

Robert Rewiński: Czy to Twoja pierwsza wizyta w Szkocji?

Polacy się na Wyspach zakorzeniają

Pojawia się pytanie: czy w czasie kryzysu Polacy chcą opuszczać Wielką Brytanię i wracać do Polski, w której rynek pracy też się skurczył? Wydaje mi się, że wciąż będą szukać szansy na przetrwanie kryzysu tutaj. I w razie trudności poszukiwać innych rozwiązań i innej pracy w tym kraju - Emito.net rozmawia z Konsulem Generalnym RP w Londynie Ireneuszem Truszkowskim.

Ireneusz Truszkowski, Konsul Generalny RP w Londynie. Fot. Robert Rewiński

Polacy są w Wielkiej Brytanii szanowani

W Wielkiej Brytanii według ostatnich szacunków żyje obecnie 850 tysięcy Polaków. To osoby, które pracują, studiują, tworzą i promują polską kulturę. O tym, jakie są perspektywy ich rozwoju na Wyspach oraz promowania przez nich Polski w Wielkiej Brytanii Emito.net rozmawia z Ambasador RP w Londynie Barbarą Tuge–Erecińską.

Barbara Tuge–Erecińska

Oscar byłby wygraną narodową

Do trzech razy sztuka? Agnieszka Holland już po raz trzeci ma szansę na Oscara, tym razem za film "W ciemności", którego początkowo nie chciała nakręcić. Tym razem, jej najnowszy obraz reprezentuje Polskę, więc presja i nadzieje wydają się ogromne. Wszystko wyjaśni się dokładnie 26 lutego, w niedzielę. Z Agnieszką Holland - specjalnie dla Cooltury - rozmawia Filip Cuprych.

Agnieszka Holland, fot. Sławek / Flickr

Odkryłam zaskakującą przestrzeń życia

O sztuce, wrażliwości, pięknie. O postrzeganiu wartości z punktu widzenia Polki, która podróżuje i obcuje ze sztuką. Oraz ludźmi, którzy ją tworzą na całym świecie. I o Polakach za granicą Emito.net rozmawiało wczoraj w Edynburgu z Beatą Kozidrak.

Zespół BAJM dał wczoraj wieczorem fantastyczny koncert w Edynburgu rozpoczynając brytyjską trasę koncertową. Dziś zespół zagra w Manchesterze, jutro w Birmingham a w niedzielę w Londynie.

Z Beatą Kozidrak zjedliśmy wczoraj lunch i postanowiliśmy porozmawiać o tym, co jest dla niej istotne, ponadczasowe.

Życie na emigracji wymaga realizmu

- Problemem jest rozbieżność oczekiwań z realiami. Polacy myślą, że życie jest tu łatwiejsze. Oczekują pracy zgodnej z wykształceniem i kwalifikacjami. A często trzeba zacząć od przyziemnych zajęć – mówi Konsul Tomasz Trafas w rozmowie z Emito.net

Z Konsulem Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Edynburgu rozmawiają Robert Rewiński i Judyta Wąsik

Z jakimi sprawami Polacy najczęściej przychodzą do Konsula?

Konserwatywna krytyka ma sporo racji

- Skąd się bierze brak odróżnienia dobra od zła? Czy z tego, że szkoła jest liberalna i prawo jest liberalne? Czy gdzieś w całym społeczeństwie, w państwie mamy niepokojący, jakiś dziwny zanik wartości? – zastanawia się Adam Michnik w rozmowie z Emito.net

Będę tęsknił za Szkocją

Konsul Generalny RP w Edynburgu, Aleksander Dietkow

Kadencja Konsula Generalnego RP w Edynburgu, Aleksandra Dietkowa, przypadła na szczególny okres. Odkąd nasz kraj przystąpił do Unii Europejskiej w 2004 roku Polacy licznie zjeżdżali do Szkocji. Tzw. "nowa emigracja" postawiła przed urzędem konsularnym całkiem nowe zadania.

Wraz z końcem października zakończyła się czteroletnia misja konsula w Edynburgu. Poprosiliśmy, aby podzielił się z nami swoimi refleksjami na temat minionego okresu.