Do góry

Wywiady

Na pohybel z XXI wiekiem

- Brytyjska publiczność przestaje kręcić nosem dopiero wtedy, gdy zaczynamy grać, tylko, że później trudno jest im się wcisnąć w POGO, bo Polacy już tam są i zajmują wolne miejsce. O trudach w przebiciu się na brytyjskiej scenie muzycznej, zerwanych strunach i przelanej krwi z polską kapelą Panic Disorder z Northampton rozmawiała Judyta Wąsik.

Panic Disorder fot. Artur Tymański

W naszej muzyce jest dużo prawdy

- Trzeba być sobą, trzeba być prawdziwym. Nie wolno udawać kogoś, kim się nie jest. Ja akurat dobrze się czuję idąc tą drogą. Nie wyobrażam sobie, bym miał z niej zbaczać, bo by to było wbrew mojej naturze - mówi Sebastian Karpiel-Bułecka, lider zespołu Zakopower w wywiadzie dla Emito.net.

Robert Rewiński: Czy to Twoja pierwsza wizyta w Szkocji?

31.03 Londyn: K. Prońko - koncert i konkurs

Wraz z Jazz Cafe POSK startujemy z konkursem, w którym do wygrania są bilety na wybrany koncert w POSK’u oraz kolacja dla dwóch osób. Potrwa on do 25 marca.

Aby wygrać, wystarczy kliknąć "Lubię to" pod artykułem i wskazać właściwą odpowiedź na pytanie:

W jakiej dzielnicy Londynu znajduje się Jazz Cafe POSK?
a) Soho
b) Hammersmith
c) Notting Hill

Odpowiedzi przesyłajcie na adres: [email protected]

Chcę być ambasadorem polskiej historii w Anglii

Może gdyby każdy z nas był takim patriotą jak Polko-Brytyjka Katy Carr, polska historia już dawno trafiłaby do szerszego grona Brytyjczyków. Dokument artystki o słynnym uciekinierze z obozu koncentracyjnego jest pierwszym krokiem w tym kierunku. Miejmy nadzieję, że będzie ich więcej.

Katy Carr

Polacy są w Wielkiej Brytanii szanowani

W Wielkiej Brytanii według ostatnich szacunków żyje obecnie 850 tysięcy Polaków. To osoby, które pracują, studiują, tworzą i promują polską kulturę. O tym, jakie są perspektywy ich rozwoju na Wyspach oraz promowania przez nich Polski w Wielkiej Brytanii Emito.net rozmawia z Ambasador RP w Londynie Barbarą Tuge–Erecińską.

Barbara Tuge–Erecińska

Oscar byłby wygraną narodową

Do trzech razy sztuka? Agnieszka Holland już po raz trzeci ma szansę na Oscara, tym razem za film "W ciemności", którego początkowo nie chciała nakręcić. Tym razem, jej najnowszy obraz reprezentuje Polskę, więc presja i nadzieje wydają się ogromne. Wszystko wyjaśni się dokładnie 26 lutego, w niedzielę. Z Agnieszką Holland - specjalnie dla Cooltury - rozmawia Filip Cuprych.

Agnieszka Holland, fot. Sławek / Flickr

Dbajmy o historię londyńskiej Polonii

Profesor Jacek (Jack) Lohman od 2002 r. jest dyrektorem urbanistycznego Museum of London, które wspiera burmistrz miasta Boris Johnson. Wcześniej nadzorował 15 muzeów Iziko w Cape Town w RPA. Jest przewodniczącym Rady Powierniczej Muzeum Narodowego w Warszawie. Urodzony w Londynie, w polskiej rodzinie, od lat promuje polską kulturę na Wyspach.

Jacek (Jack) Lohman

Jakie były początki pana kariery?

Perypetie Anglika, który poślubił Polkę

Pewien Brytyjczyk całkowicie stracił głowę dla polskiej kobiety. Z nietypową dla Wyspiarzy spontanicznością postawił wszystko na jedną kartę i za kobietą swoich marzeń, Marzeną, wyjechał do Polski. Romantyczne? Owszem, ale i pełne przygód, które nas, Polaków, rozśmieszą do łez, a Jonathana Lipmana, autora książki „Polska Dotty”, nieraz zbiły z tropu.

Odkryłam zaskakującą przestrzeń życia

O sztuce, wrażliwości, pięknie. O postrzeganiu wartości z punktu widzenia Polki, która podróżuje i obcuje ze sztuką. Oraz ludźmi, którzy ją tworzą na całym świecie. I o Polakach za granicą Emito.net rozmawiało wczoraj w Edynburgu z Beatą Kozidrak.

Zespół BAJM dał wczoraj wieczorem fantastyczny koncert w Edynburgu rozpoczynając brytyjską trasę koncertową. Dziś zespół zagra w Manchesterze, jutro w Birmingham a w niedzielę w Londynie.

Z Beatą Kozidrak zjedliśmy wczoraj lunch i postanowiliśmy porozmawiać o tym, co jest dla niej istotne, ponadczasowe.

Jeden problem z głowy

„Spisuję testament przed każdą dłuższą podróżą” – specjalnie dla Cooltury MARCIN PROKOP – dziennikarz, prowadzący programy: Mam talent!, Milion w minutę, Dzień Dobry TVN, Duży Wywiad Radia Zet, Clever – widzisz i wiesz, Motoszoł, Automaniak i Turbo ring w TVN Turbo. Wcześniej redaktor naczelny miesięczników „Film” i „Machina”. Redaktor naczelny czasopisma „Stuff”.