Do góry

Wiadomości

Powstanie film o Lechu Wałęsie

1 grudnia Andrzej Wajda rozpoczyna zdjęcia do filmu biograficznego o Lechu Wałęsie. W roli głównej Robert Więckiewicz, w roli Danuty Wałęsy - Agnieszka Grochowska.

Zacznie się w ponurym roku 1970, kiedy robotnicy przytłoczeni kolejną podwyżką, wyszli na ulice miast Wybrzeża.

Pomoc kredytowa dla małych i średnich firm

Kanclerz George Osborne we wtorek ujawni plan wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw. Rząd ma być m.in. gwarantem dla pożyczek o łącznej wartości £20 miliardów.

Dzięki takiemu zabezpieczeniu, banki będą miały możliwość udzielania tańszych pożyczek. W ten sposób, przedsiębiorcy zapłacą mniejsze odsetki, co w efekcie ma pozytywnie wpłynąć na rozwój mniejszych firm.

Wśród planów znajduje się też nałożenie ograniczenia na wzrost cen biletów kolejowych oraz komunikacji miejskiej w Londynie

Fantastyczny początek trasy BAJM po UK

- Dzięki Wam jestem dzisiaj szczęśliwa – mówiła wzruszona Beata Kozidrak do polskiej publiczności podczas koncertu w Edynburgu. Zespół dał energetyczny koncert, który porwał kilka pokoleń fanów BAJM-u. Patronem trasy jest Emito.net

To pierwsza trasa koncertowa BAJM-u po Wielkiej Brytanii. Do tej pory zespół występował tylko w Londynie. Zagraniczne trasy koncertowe realizował głównie w Stanach Zjednoczonych.

3.12. - Sztuka młodzieżowa w Glasgow

Wystawa grupy malarskiej "Collart" to kolejna atrakcja zainicjowana przez młodych artystów. To już czwarta w tym roku odsłona "Collart'u" w Glasgow, w Sikorski Polish Club.

Na wystawie zaprezentuje się Hanna Kaciniel (prace w technice batiku oraz olejne), Anastazja Nocun (również malowane olejem), Julie Scott (prace rysowane ołówkiem, malowane akrylem oraz fotografie), Piotr Pienszka (akryl) a także Kalina Ślusarska (akryl i ołówek). Usłyszymy również poezję śpiewaną w wykonaniu Mirosława Gumieli.

3.12 - "Diabły nie z tej ziemi!" w Edynburgu

"Diabły nie z tej ziemi" to tytuł spektaklu teatralnego, jaki odbędzie się w sobotę, 3 grudnia, o godz. 14 w North Edinburgh Arts. W role "diabłów" wcieli się szesnaścioro – złudnie anielskich! – polskich dzieci.

Pracowały one w każdy sobotni poranek pomiędzy wrześniem i listopadem br. pod opieką Teatru Gappad i PCFA (Polish Cultural Festival Association).

UK: kredyt hipoteczny za 5 proc. wkładu

- Nasz rząd jest zdeterminowany, by ożywić rynek mieszkaniowy – zapowiedział premier David Cameron. Kredyty hipoteczne mają być zdecydowanie bardziej dostępne.

Obecnie chcąc uzyskać kredyt hipoteczny trzeba mieć 20 procent wkładu własnego. To dla ok. 100 tys. młodych, pracujących ludzi bariera nie do przejścia.

Dlatego rząd Davida Camerona chce obniżyć ten wymagany próg do zaledwie 5 procent. Ma to odwrócić trend na rynku mieszkaniowym mający, który coraz częściej opiera się na wynajmie niż zakupie.

Internetowa historia podatkowa w UK

System będzie działał od października 2012. Każdy podatnik będzie miał na bieżąco wgląd do kwot zapłaconych przez siebie podatków. To ułatwi tysiącom Polaków coroczne starania o jego zwrot.

Taki system internetowy działa już w Irlandii. Teraz rząd Davida Camerona chce wdrożyć podobny w Wielkiej Brytanii.

Chodzi o to, by każdy pracujący na bieżąco wiedział, ile jego pieniędzy trafia do publicznej kasy. To element rządowej kampanii edukacyjnej, która ma na celu podwyższenie świadomości obywatelskiej w tym zakresie.

Biskupi przeciwni obniżkom zasiłków w UK

18 biskupów kościoła anglikańskiego krytykuje rządowe plany obniżki zasiłków na rodzinę do 500 funtów tygodniowo. – To uderzy w dzieci – przestrzegają.

Dziś brytyjska Izba Lordów zajmie się propozycjami obniżek. Rząd wprowadzając tzw. Welfare Reform Bill chce przeciwstawić się tzw. "kulturze uzależnienia od zasiłków" tysięcy rodzin w Wielkiej Brytanii.

W walce o mieszkanie w Londynie

Aby w Londynie wygrać z konkurentami o wymarzone mieszkanie pod wynajem przyszli najemcy prześcigają się w sposobach na udobruchanie landlordów. Rośnie ilość chętnych na wynajem, a atrakcyjnych ofert jest coraz mniej - podaje gazeta "The Independent".

IP: Morderca Polaka zwolniony z aresztu

Morderca bezdomnego Polaka, który przyznał się do winy, został wczoraj warunkowo zwolniony z aresztu przez Sąd Koronny w Newry, w Irlandii Północnej.

Adrian Gregory Cunningham (20 l.) przyznał się do zamordowania na tle narodowściowym Marka Mateusza Muszyńskiego. Do morderstwa doszło pomiędzy 5 a 8 lipca 2009 roku. Zarówno policja, jak i winny zbrodni nie potrafią określić dokładnej daty zgonu Muszyńskiego.