Do góry

Glasgow

3.12. - Sztuka młodzieżowa w Glasgow

Wystawa grupy malarskiej "Collart" to kolejna atrakcja zainicjowana przez młodych artystów. To już czwarta w tym roku odsłona "Collart'u" w Glasgow, w Sikorski Polish Club.

Na wystawie zaprezentuje się Hanna Kaciniel (prace w technice batiku oraz olejne), Anastazja Nocun (również malowane olejem), Julie Scott (prace rysowane ołówkiem, malowane akrylem oraz fotografie), Piotr Pienszka (akryl) a także Kalina Ślusarska (akryl i ołówek). Usłyszymy również poezję śpiewaną w wykonaniu Mirosława Gumieli.

Glasgow Film Festival

Jedną z najważniejszych filmowych imprez w kalendarzu kulturalnym Wielkiej Brytanii jest coroczny Glasgow Film Festival. Tegoroczna, piąta już edycja festiwalu, zaplanowana została na 12-22 lutego i tradycyjnie obejmuje kilka niezależnych od siebie części tematycznych.

Przez 11 dni projekcje filmów przyciągać będą pasjonatów X Muzy do sal kinowych w całym Glasgow. W ramach bogatego programu zobaczymy zarówno uznane dzieła klasyki sztuki filmowej jak i produkcje nowe.

Glasgow: "Jak kupić dom w UK"

W czwartek, 30 października w godzinach 18:30-19:30 w Newton House w Glasgow odbędzie się seminarium dla społeczności polskiej mieszkającej w Szkocji na temat zakupu domu w Szkocji. Wstęp jest bezpłatny.

Uczestnicy spotkania będą mogli posłuchać prezentacji – przetłumaczonych na język polski:

Caesar Howie – jednej z największych szkockich firm prawniczych oraz agentów nieruchomości, którzy mają także oddział Polski;

Za zabójstwo zakaz wstępu do pubu

Sędzia w Glasgow zdecydował, że dla emeryta, który zabił swoją żonę lepszą karą niż więzienie będzie zakaz chodzenia do pubu – podaje dziennik „The Times”.

74-letni Edward Flaherty, który cierpi na demencję, udusił swoją żonę po tym jak ta nie chciała dać mu pieniędzy na alkohol.

Gdy złapie ....

...wirusa Twój komputer? Pamiętaj, że to tylko oprogramowanie, które tworzą inni ludzie, chcący uprzykrzyć Ci pracę z Twoim komputerem.

Na początku kilka porad jak się uchronić przed złapaniem wirusa:

  1. Nie instaluj plików z sieci, których nie znasz pochodzenia. Ta złota zasada w wielu wypadkach pomaga na uchronienie się przed wirusem.

Zapisy do szkoły sobotniej w Glasgow

We wrześniu 2008 roku ruszają w Szkocji dwie szkoły sobotnie Nasze Dzieci. Nowe oddziały powstaną w Edynburgu i Glasgow. W niedzielę 29 czerwca odbędą się zapisy do szkoły w Glasgow.

Zajęcia odbywać się będą w soboty między godziną 10.00 a 14.00. Edukacja w szkołach Nasze Dzieci oprócz nauki czytania i pisania obejmuje wiedzę z zakresu geografii, kultury, historii, literatury języka polskiego i współczesną wiedzę o Polsce i jej obyczajach.

Glasgow: Seminarium "Jak kupić dom w UK"

W czwartek 26 czerwca 2008, w godzinach 18:30-19:30 w Newton House w Glasgow odbędzie się seminarium dla społeczności Polskiej mieszkającej w Szkocji na temat zakupu domu w Szkocji. Wstęp jest bezpłatny.

Uczestnicy spotkania będą mogli posłuchać prezentacji - przetłumaczonych na język polski:

Caesar Howie – jednej z największych szkockich firm prawniczych oraz agentów nieruchomości, którzy mają także oddział Polski;

Glasgow West End Festival

Trzynasta edycja Glasgow West End Festival, najlepszej imprezy w największym mieście Szkocji, jak co roku rozpoczęła się prawdziwym ulicznym karnawałem. Barwny pochód, muzyka, taniec i dobra zabawa zainicjowały trwający dwa tygodnie festiwal. Dziesiątki ciekawych wydarzeń jeszcze przed nami, wiele z nich zupełnie za darmo – czy kogoś jeszcze trzeba namawiać?

Nabór do polskiej szkoły sobotniej w Glasgow

21 czerwca o godzinie 10.30 w budynku Craigton Primary School w Glasgow odbędzie się oficjalny nabór do Polskiej Szkoły Sobotniej im. Janusza Korczaka. Rok szkolny rozpocznie się 6 września 2008 roku.

Szkoła rozpoczęła działalność we wrześniu 2007 roku przy Stowarzyszeniu „Dzieci Dla Przyszłości”. Dzięki szczodrości rodziców oraz Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu szkoła utrzymała się do dzisiejszego dnia.

Glasgowiański festiwal z polskim akcentem

Dom Polski im. Władyslawa Sikorskiego w Glasgow pragnie wziąć udział w paradzie otwierąjacej West End Festival - "Scotland's Mardi Gras" - ktora odbędzie się w niedzielę 15 czerwca o godzinie 14:00.

Motywem przewodnim tegorocznej Mardi Grass Parade jest NATURA. W paradzie weźmie udział wielu bębniarzy, a także ludzie poprzebierani w kolorowe kostiumy. Rozpocznie się ona w Botanic Gardens, a następnie przemarszuje Byres Road, wzdłuż Dumbarton Road aż do Kelvingrove Park, gdzie impreza będzie miała swój ciąg dalszy.