Do góry

Ellon

3.12. - Sztuka młodzieżowa w Glasgow

Wystawa grupy malarskiej "Collart" to kolejna atrakcja zainicjowana przez młodych artystów. To już czwarta w tym roku odsłona "Collart'u" w Glasgow, w Sikorski Polish Club.

Na wystawie zaprezentuje się Hanna Kaciniel (prace w technice batiku oraz olejne), Anastazja Nocun (również malowane olejem), Julie Scott (prace rysowane ołówkiem, malowane akrylem oraz fotografie), Piotr Pienszka (akryl) a także Kalina Ślusarska (akryl i ołówek). Usłyszymy również poezję śpiewaną w wykonaniu Mirosława Gumieli.

3.12 - "Diabły nie z tej ziemi!" w Edynburgu

"Diabły nie z tej ziemi" to tytuł spektaklu teatralnego, jaki odbędzie się w sobotę, 3 grudnia, o godz. 14 w North Edinburgh Arts. W role "diabłów" wcieli się szesnaścioro – złudnie anielskich! – polskich dzieci.

Pracowały one w każdy sobotni poranek pomiędzy wrześniem i listopadem br. pod opieką Teatru Gappad i PCFA (Polish Cultural Festival Association).

Edynburg: tradycyjna fotografia dla dzieci

Wyjątkowe warsztaty fotograficzne - dla dzieci w wieku 6-13 lat - odbędą się w edynburskiej "Świetlicy" we wtorek 29 listopada. Wstęp darmowy, ilość miejsc ograniczona.

- W trakcie zajęć spróbujemy w praktyczny sposób zapoznać się z zasadami kompozycji w fotografii i jednocześnie świetnie się bawić – mówią organizatorzy workshopu, Radek Słomnicki i Robert Przekwas.

17.11. polska filmowa noc w Edynburgu

Kolejny pokaz filmów polskich artystów z serii "Dialogi z polską sztuką" odbędzie się tym razem w Edynburgu, 17 listopada. Będzie można obejrzeć za darmo trzy filmy Wojtka Doroszuka.

Artysta porusza w swojej twórczości przede wszystkim temat tożsamości ludzkiej: od narodowej po seksualną.

Obrazuje procesy jej kształtowania, zachodzące często poprzez różnicowanie grup społecznych, wykluczanie "tych innych" dla umocnienia więzi "naszej" grupy. Porusza również motyw emigracji Polaków.

Edynburg: Forumowe Kristmas Party

W sobotę, 3 grudnia, na statku The Cruz w porcie Leith, w Edynburgu, odbędzie się Forumowe Kristmas Party! Impreza organizowana przez użytkowników Emito.net i wspierana przez portal.

Polak ofiarą rasistowskiego ataku

Polskiego kierowcę z Cellardyke zwyzywał 61-letni Szkot. Sąd skazał go na 165 godzin prac społecznych i grzywnę wysokości 400 funtów.

Do zdarzenie doszło 16 sierpnia. Ok. godz. 4.40 polski kierowca autobusu linii X60 z lekkim opóźnieniem przyjechał na przystanek w miejscowości Anstruther.

Po autobusu wszedł 61-letni Edwin Goodall. Zwyzywał kierowcę od „Polish b******” i wszczął awanturę.

Wystrzałowy koniec Edinburgh Festiwal

45-minutowy pokaz sztucznych ogni zakończy 3-tygodniowy Edinburgh International Festival. Popisowy, 45-minutowy koncert da w tym czasie Scottish Chamber Orchestra. Początek w niedzielę o godzinie 21.

Impreza odbędzie się na Ross Ban Strand (Princess Street Gradens). Za najlepsze miejsca w pobliżu orkiestry trzeba zapłacić £12.50.

Darmowe zajęcia dla dzieci w Edynburgu

Teatr Gappad zaprasza dzieci do udziału w darmowych warsztatach teatralno-plastycznych. Po dwóch miesiącach pracy młodzi artyści wystawią wspólny spektakl teatralny.

Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Zajęcia będą odbywały się w soboty od godz. 10-13 w North Edinburgh Arts Centre więc nie będą kolidowały ze szkołą.

Rak wciąż największym zabójcą w Szkocji

Raport o postępach w walce z rakiem w Szkocji został opublikowany przez The General Register Office. Statystyki są alarmujące. Tylko w ubiegłym roku na raka zmarły 15 323 osoby.

Odsetek zgonów spowodowanych zachorowaniem na raka stanowi aż 28 proc. w stosunku do innych przyczyn śmierci. W porównaniu do statystyk z lat 80-tych zauważalny jest 6 proc. wzrost.

- Ilość zgonów na raka, chorobę wieńcową, czy zawał w Szkocji znacznie przewyższa statystyki dla Wielkiej Brytanii – mówi Duncan MacNiven.