Do góry

Edukacja 5 - 19 lat

Dzień otwarty – zapisy do szkoły

W sobotę, 8 czerwca 2013 roku w godz.12:00 - 13:25 organizujemy w naszej Dzień Otwartych Drzwi dla wszystkich zainteresowanych edukacją w Szkole Języka Polskiego i Kultury w Motherwell.

Dzieci będą mogły brać udział w olimpiadzie szkolnej, a Państwo otrzymają wszystkie potrzebne informacje na temat naszej szkoły. Będzie również możliwość zapisu dzieci na nowy rok szkolny 2013/2014.

Adres:

Szkoła Języka Polskiego i Kultury
Calder Primary
Draffen Street,
Motherwell, ML1 1NJ

We wrześniu zabraknie 250 tys. miejsc w szkołach podstawowych

Ćwierć miliona nowych miejsc w szkołach podstawowych musi być stworzone przed nowym rokiem szkolnym, w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie – ostrzega Narodowy Urząd Kontroli (National Audit Office).

Jak wykazały badania, jedna na pięć szkół w Anglii jest przepełniona lub bliska przepełnienia, co jest wyraźnym znakiem, że trzeba znacznie zwiększyć ilość dostępnych w niej miejsc. Problemy szkolne są związane ze znacznym wzrostem liczby urodzeń, jakiego nie zarejestrowano od lat 50-tych ubiegłego stulecia.

Dzień Niepodległości w Polskiej Szkole Sobotniej

11 listopada to jedna z ważniejszych dat dla Polaków - obchodzimy wtedy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji w ojczyźnie we wszystkich szkołach uczniowie organizują przedstawienia. Polskie dzieci, które na stałe mieszkają w Szkocji i uczęszczają do szkockich szkół, oderwane są od tej tradycji. Ale i one postanowiły uczcić odzyskanie przez nasz kraj wolności.

Spotkanie rozpoczęło się od wręczenia nagród zwycięzcom szkolnego konkursu na najpiękniejszą podobiznę misia Wojtka.

Kolejny rok szkolny w Szkole bez Granic

Już po raz czwarty, z trzyletnim doświadczeniem, w sobotę 1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny w Szkole bez Granic.

Fot. Howard County Library System (CC BY-ND 2.0)

06.09 Edynburg: Dzień Otwarty w Polskim Centrum Kultury i Edukacji

W czwartek, 6 września, Polskie Centrum Kultury i Edukacji organizuje Dzień Otwartych Drzwi. Wszyscy chętni zobaczyć będą mogli sale zajęciowe, zapoznać się z misją Centrum i zapleczem dydaktycznym, porozmawiać z nauczycielami i zapisać dzieci lub samych siebie na zajęcia organizowane przez Centrum.

Budynek Polskiego Centrum Kultury i Edukacji

Dla dzieci w wieku 2-16 lat Centrum oferuje obecnie:

Polskie Centrum Kultury i Edukacji rozpoczyna zapisy

Nowo powstałe Polskie Centrum Kultury i Edukacji im. Fryderyka Chopina w Edynburgu ogłasza zapisy do Polskiej Szkoły, Tęczowego Przedszkola oraz na zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Budynek Polskiego Centrum Kultury i Edukacji

Polska Szkoła im. Fryderyka Chopina w Edynburgu

Wkrótce otwarcie polskiego centrum kultury i edukacji

Pod koniec sierpnia działalność rozpocznie pierwsze w Szkocji kompleksowe polskie centrum kultury i edukacji oferujące szereg zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz zajęcia przedszkolne i nowoczesną piątkowo-sobotnią Szkołę Polską. Z dyrektorem Centrum, dr Anną Martowicz*, rozmawia Emito.net.

Emito.net: Proszę wytłumaczyć naszym czytelnikom, czym będzie to Centrum i co dokładnie będzie oferowało?

Za pomocą czego oglądamy gwiazdy - mikroskopu czy teleskopu? Nadchodzi reforma systemu edukacji w Anglii

Brytyjskie Ministerstwo Edukacji planuje zastąpić w Anglii dotychczasowe egzaminy GCSE systemem z lat '50. Mają one podnieść poziom wykształcenia młodzieży.

Pytanie z nauk ścisłych: "Za pomocą jakiego przyrządu obserwujemy gwiazdy? Odpowiedzi: a) mikroskop; b) teleskop."

Chcieli wyrzucić dziecko ze szkoły

Trzy lata po niezwykle burzliwej przeprawie z dyrekcją pewnej szkoły podstawowej w północno-wschodniej Anglii zdecydowałam się opowiedzieć wszystkim Polakom w UK, jak walczyłam o prawa mojego dziecka. Ile osób zaangażowałam w moją walkę i jak poruszyłam prawie niebo i ziemię. Ale sukces osiągnęłam – moje dziecko nadal chodzi do tej szkoły i jest postrzegane zupełnie inaczej niż w roku 2009.

Edynburg: "Szkoła Skautek"

Organizacja Girlguiding Scotland wyszła z inicjatywą zorganizowania specjalnych zajęć w stylu skautingu dla polskich nastolatek. New Leith Division zorganizuje wkrótce festyn mający na celu przedstawienie organizacji polskiej społeczności w Edynburgu.