Do góry

mieszkanie

Regulacje prawne: właściciel i najemca

Zarówno właściciel (landlord), jak i najemca (tenant) mają prawa i obowiązki, które reguluje Housing Act z 1997 roku, niezależnie od tego, czy zostały one zawarte w umowie najmu czy nie.

Prawo mieszkaniowe w Anglii, Walii, Irlandii Północnej i Szkocji różną się nieco od siebie. Z całą pewnością to, jakie Ty, jako wynajmujący, masz prawa i obowiązki jest zależne typu wynajmu.

Prawa i obowiązki najemcy

Najemca (tenant) ma, podobnie jak właściciel (landlord) także na podstawie Housing Act, określone obowiązki i prawa.

Jako najemca powinieneś:

  • umożliwić właścicielowi dostęp do posesji w razie potrzeby
  • zamieszkiwać lokal, który wynajmujesz
  • dotrzymywać terminów zapłaty za wynajem
  • opłacać rachunki
  • dbać o miejsce zamieszkania (w tym zgłaszać potrzebne naprawy)
  • zapytać o zgodę, jeśli zamierzasz dokonywać remontów, podnajmować czy zwiększyć liczbę lokatorów

Glasgow: "Jak kupić dom w UK"

W czwartek, 27 listopada w godzinach 18:30-19:30 w Newton House w Glasgow odbędzie się seminarium dla społeczności polskiej mieszkającej w Szkocji na temat zakupu domu w Szkocji. Wstęp jest bezpłatny.

Uczestnicy spotkania będą mogli posłuchać prezentacji – przetłumaczonych na język polski:

Caesar Howie – jednej z największych szkockich firm prawniczych oraz agentów nieruchomości, którzy mają także oddział Polski;

Kryzys...Dobry czas na kupno domu?

Planujesz kupno swojej pierwszej nieruchomości w Szkocji, lecz informacje dotyczące rynków mieszkaniowego i finansowego wzbudzają Twoje obawy. Credit crunch, brak atrakcyjnych opcji kredytowych bez pokaźnych wkładów własnych….słyszysz w codziennych wiadomościach.

Czy sytuacja jest istotnie tak dramatyczna? Czy musisz odłożyć na później plany świetlanej przyszłości w swoim wymarzonym domu, a może to właśnie dzisiaj warto kupić swoją pierwszą nieruchomość? Dokonajmy krótkiej analizy!

Koniec dożywotnich mieszkań socjalnych

Minister Margaret Beckett rozważy wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących mieszkań socjalnych w Wielkiej Brytanii. Lokatorzy mieszkań socjalnych mogą stracić prawo do dożywotniego zajmowania lokalu – czytamy w serwisie BBC.

Rząd rozważa wprowadzenie zmian w związku z wydłużającą się listą oczekujących na mieszkania socjalne. Obecnie prawie cztery miliony osób w Wielkiej Brytanii czeka na zakwaterowanie w mieszkaniu socjalnym. Jednak co roku dostępnych jest jedynie 170 000 nieruchomości tego typu.

Edynburg: seminarium "Jak kupić dom w UK"

W sobotę 27 września w godzinach 12:00-14:00 w Edinburgh Language School na Leith odbędzie się seminarium dla społeczności Polskiej mieszkającej w Szkocji na temat zakupu domu w Szkocji. Wstęp jest bezpłatny.

Uczestnicy spotkania będą mogli posłuchać prezentacji – przetłumaczonych na język polski:

Caesar Howie – jednej z największych szkockich firm prawniczych oraz agentów nieruchomości, którzy mają także oddział Polski;

Sprzedajesz nieruchomość w Irlandii Płn.?

Dom lub lokal mieszkalny, będący przedmiotem sprzedaży w Irlandii Północnej, musi teraz posiadać świadectwo energetyczne – informuje serwis BBC. Jeśli planujesz sprzedaż nieruchomości, koniecznie zapoznaj się z nowymi przepisami.

Wymagany Certyfikat Świadczeń Energetycznych (The Energy Performance Certificate) pozwoli potencjalnym nabywcom dowiedzieć się jak energooszczędny jest lokal.

Glasgow: Seminarium "Jak kupić dom w UK"

W czwartek 26 czerwca 2008, w godzinach 18:30-19:30 w Newton House w Glasgow odbędzie się seminarium dla społeczności Polskiej mieszkającej w Szkocji na temat zakupu domu w Szkocji. Wstęp jest bezpłatny.

Uczestnicy spotkania będą mogli posłuchać prezentacji - przetłumaczonych na język polski:

Caesar Howie – jednej z największych szkockich firm prawniczych oraz agentów nieruchomości, którzy mają także oddział Polski;

Koszty wynajmu mieszkania

Jednym z najważniejszych czynników determinujących wybór lokum jest cena. Warto mieć świadomość, jakie ponosimy koszty, stając się najemcą. Do głównych należą: